دوشنبه, 23 تير 1399 :: Monday, 13 July 2020
 
کد خبر: 77106

نارنجک و گاز اشک‌آور‌هایی که پلیس فرانسه علیه معترضان استفاده می‎کند

 نارنجک و گاز اشک‌آور‌هایی که پلیس فرانسه علیه معترضان استفاده می‎کند
استفاده از نارنجک‌های دودزا و گاز اشک آور از سوی پلیس فرانسه در برخورد با معترضان با انتقادات بسیاری رو به رو شده است.
پایگاه خبری ریشه
در حالی که خشونت پلیس فرانسه در برخورد با معترضان موسوم به  جلیقه زرد‌ها با واکنش بسیاری در رسانه‌ها مواجه شده و حتی شرکت کنندگان در این جنبش به پلیس فرانسه برای استفاده از گاز اشک آور اعتراض کردند، دولت فرانسه مدعی شده استفاده از گاز اشک آور علیه معترضان کاهش می‎یابد.
پلیس فرانسه به طور متداول در تظاهرات و جنبش‌های اعتراضی از آن برای متفرق کردن معترضان استفاده می‎کند.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بسیاری از شرکت کنندگان در جنبش جلیقه زرد‌ها به دلیل استفاده پلیس از نارنجک‌های دودزا GLI-F۴ دچار آسیب‌های جدی مانند قطع عضو دست و انگشتان شدند.
وزیر کشور فرانسه مدعی شده است که استفاده از گاز اشک آور برای نیرو‌های پلیس ممنوع خواهد شد.
در دسامبر سال ۲۰۱۸، یکی از معترضان به دلیل پرتاب نارنجک دودزا توسط پلیس ضد شورش فرانسه دچار قطع عضو از ناحیه دست شد و فرد دیگری چند انگشت خود را از دست داد.
فرانسه تنها کشوری است که پلیس آن از نارنجک دودزا GLI-F۴ استفاده می‌کند که حاوی مواد منفجره است. در سال ۲۰۱۷، با وجود آنکه استفاده از این سلاح جنگی ممنوع اعلام شد، یک جوان ۲۱ ساله جان خود را از دست داد.

پلیس فرانسه در جریان اعتراضات جلیقه زرد‌ها از ماه نوامبر ۲۰۱۸ از گلوله‌هایی موسوم به «فلش بال» و همچنین گاز اشک آور برای متفرق کردن تظاهر کنندگان استفاده کرده است.

فارن پالیسی در گزارشی می‎گوید خشونت به کار رفته از سوی پلیس فرانسه و استفاده از این نوع سلاح‌ها باعث شده تا شمار قابل توجهی از معترضان دچار آسیب‌های جدی و جبران ناپذیر شوند.

تازه‌ترین آماری که در ماه نوامبر ۲۰۱۹ انتشار یافته نشان می‏‎دهد ۳۱۵ نفر از معترضان فرانسوی از ناحیه سر و ۲۵ نفر از ناحیه چشم دچار آسیب شده‎اند؛ ۵ نفر از تظاهرات کنندگان حتی بر اثر خشونت پلیس و شلیک مستقیم گلوله‌های پلاستیکی چشم و یک دست خود را از دست دادند.

همچنین به گفته یک روزنامه نگار فرانسوی، یک زن فرانسوی در جریان اعتراضات به دلیل جراحات ناشی از پرتاب نارجک از سوی پلیس جان خود را از دست داده است.

نشریه فرانسوی «لوموند» در گزارشی می‎گوید که از زمان آغاز تظاهرات معترضان موسوم به جلیقه زرد‌ها به سیاست‎های دولت فرانسه بیش از ۱۰ هزار معترض از سوی پلیس بازداشت شده‌اند.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که بین فوریه ۲۰۱۶ و آگوست ۲۰۱۹، ۴۳ تظاهرکننده در فرانسه بر اثر برخورد گلوله‌های پلاستکی، «فلش بال» از ناحیه چشم زخمی شده که مورد شناسایی قرار گرفتند؛ ۲۰ نفر از این قربانیان در شهر پاریس دچار این جراحات شدند؛ بر اساس این تحقیق ۳۸ نفر از قربانیان مرد و ۵ نفر زن بودند؛ میانگین سن متوسط این قربانیان ۲۶ سال بوده است. از سال ۲۰۱۸ و همزمان با به راه افتادن جنبش جلیقه زرد‌ها در اعتراض به سیاست‌های امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، شمار این نوع از قربانیان به شدت افزایش داشته است.

1398090212242045518945614.jpg

نتایج تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که انواع مختلف ضایعات چشمی مانند آسیب شبکیه چشم، زخم شدن پلک‎ها، پارگی چشم، شکستگی‌های فک و صورت، آسیب مغزی ناشی از تیراندازی پلیس فرانسه صورت گرفته است.

همچنین صدمات ناشی از برخورد گلوله‌های پلاستیکی به چشم در بسیاری موارد منجر به خورد شدن استخوان‌ها و صدمات شدید به بافت نرم چشم شده است.

مجله لانست می‎گوید که بیشتر جراحات وارد شده به چشم معترضان فرانسوی بسیار شدید بوده است.

یکی از سران جنبش جلیقه زرد‌ها که بر اثر شلیک گلوله پلاستیکی یکی از چشمانش را از دست داده، می‎گوید«از دست دادن چشم موضوعی فراتر از آن است که افراد قادر به درک آن باشند.»

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.