سه شنبه, 19 فروردين 1399 :: Tuesday, 7 April 2020
 
کد خبر: 76933

تشکیل گروه بررسی و تهیه لایحه تنقیحی تعزیرات از سوی قوه قضاییه

تشکیل گروه بررسی و تهیه لایحه تنقیحی تعزیرات از سوی قوه قضاییه
حجت الاسلام و المسلمین مصدق با تشریح اقدامات قوه قضاییه در رابطه با همکاری قوای سه‌گانه در زمینه تنقیح قوانین و مقررات کشور، گفت: ایجاد گروه تخصصی اصول و ضوابط تنقیح پسینی و بررسی و تهیه لایحه تنقیحی تعزیرات از سوی قوه قضاییه صورت گرفت.
پایگاه خبری ریشه

نشست هم اندیشی گروه‌های تخصصی و تفاهم نامه همکاری قوای سه‌گانه در زمینه تنقیح قوانین و مقررات کشور با حضور حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون حقوقی قوه قضاییه، حسین میرمحمد صادقی معاون قوانین مجلس شورای اسلامی و لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام و المسلمین مصدق ضمن قدردانی از تلاش‌های معاونت حقوقی ریاست جمهوری و معاونت حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: کاری که در طول این چند ماه اتفاق افتاد بی نظیر بود و امید است به همین سبک ادامه یابد تا شاهد تحولی در زمینه تنقیح قوانین و مقررات باشیم.

وی با اشاره به اینکه قوه قضاییه بر اساس برنامه‌ای که بر عهده‌اش بود اقداماتی را انجام داد، افزود: ایجاد گروه تخصصی اصول و ضوابط تنقیح پسینی و بررسی و تهیه لایحه تنقیحی تعزیرات از سوی قوه قضاییه صورت گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق یادآور شد: این گروه‌ها با برنامه‌ریزی فعالیت خود را انجام دادند؛ در گروه اصول و ضوابط پسینی کار‌های زیادی انجام شده و حدود ١٢ تا ١٣ جلسه تشکیل شد تا متنی را در زمینه کیفیت اصول ضوابط و تنقیحی آماده کردند که در مرحله نهایی شدن است و در صورت نهایی شدن می‌تواند الگویی برای تنقیح قوانین و مقررات باشد تا هر سه قوه از این الگو تبعیت کنند.

وی افزود: گروه بررسی و تهیه لایحه تنقیحی تعزیرات تشکیل شده و این لایحه تعزیرات که در حال آماده شدن است و امیدواریم بتوانیم آن را در شش ماهه آینده به دولت ارائه کنیم.

معاون حقوقی قوه قضاییه افزود: کار‌های اساسی این موضوع انجام شده و سعی من بر آن است که بتوانیم تا شش ماهه اول سال آینده این موضوع را به نتیجه برسانیم.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با اشاره به فعالیت دیگری که در قوه قضاییه انجام گرفته است، افزود: یک کارگروه تنقیح قوانین و مقررات قضایی در داخل قوه قضاییه که شامل همه معاونت‌ها و سازمان‌های تابعه مانند سازمان ثبت اسناد، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و دیوان عدالت اداری و ... تشکیل شده و از همه آن‌ها عضو دعوت کردیم و این کارگروه به صورت مستمر جلسه برگزار می‌کند.

وی بیان کرد: این جلسات برای تنقیح قوانین است و هر یک از این سازمان‌ها قوانین مربوط به خود را تنقیح می‌کنند و بعد این تنقیح قوانین به کارگروه آمده و سپس در گروه‌های تخصصی پیش بینی شده وارد می‌شود.

معاون حقوقی قوه قضاییه تاکید کرد: حدود ده مجموعه تنقیحی در اداره کل تنقیح آماده شده و تا چند ماه آینده این مجموعه تنقیحی منتشر می‌شود که نوآوری بسیار خوبی در مجموعه‌های این قوانین منتشر شده، دارد.

وی با بیان اینکه موضوع شفافیت بسیار حائز اهمیت است تاکید کرد: ما اساسا در تنقیح و تدوین، آنچه که نیازمند نظر صاحبنظران است را مورد توجه قرار می‌دهیم و باید به جامعه علمی کشور مژده‌ای بدهم و آن این است که هفته آینده از نظریات مشورتی اداره حقوقی رونمایی خواهیم کرد که در این راستا سامانه‌ای تعبیه شده است.

معاون حقوقی قوه قضاییه ادامه داد: معاونت حقوقی قوه قضاییه در ماه حدود ۳۰۰ سئوال را در اداره حقوقی پاسخ می‌دهد. هفته آینده با این رونمایی همه سوالات به همراه پاسخ‌های مربوط به صورت آنلاین و حداکثر تا ۲۴ ساعت فاصله قرار می‌گیرد و قابل مشاهده است و همه جامعه علمی می‌توانند به راحتی متوجه شوند که چندین نظریه مشورتی با موضوعات مبتلا به حقوقی اعم از شکل، ماهوی و قضایی نمایش داده خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق با بیان اینکه ما در حال تعبیه سامانه دیگری هستیم، گفت: در این سامانه در مورد لوایح قضایی که در معاونت حقوقی قوه قضاییه انجام می‌شود قبل از نهایی شدن و ارسال آن به دولت، از جامعه علمی کشور و اساتید نظرخواهی خواهیم کرد و در آن سامانه قرار خواهد گرفت و به عنوان پیش نویس اولیه لایحه، نظرات را اخذ و بعد از نهایی شدن به دولت ارسال شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.