سه شنبه, 17 تير 1399 :: Tuesday, 7 July 2020
 
کد خبر: 76920

ورود مدعی العموم به موضوع تخریب حریم غار نمکدان و ژئوپارک جهانی قشم

ورود مدعی العموم به موضوع تخریب حریم غار نمکدان و ژئوپارک جهانی قشم
صالحی با صدور دستور ویژه‌ای خطاب به دادستان قشم از وی خواست به موضوع نگرانی از تخریب حریم آثار تاریخی و طبیعی ثبت شده ملی و جهانی به ویژه غار نمکدان و ژئوپارک قشم ورود نموده و تدابیر قانونی لازم را اتخاذ نماید.
پایگاه خبری ریشه
در پی نگرانی‌ها از تخریب حریم آثار تاریخی و طبیعی ثبت شده ملی و جهانی به ویژه غار نمکدان و ژئوپارک جزیره قشم و همچنین اعتراض خریداران واحد‌های مسکونی پروژه گلدن سیتی در این شهرستان، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با صدور دستور ویژه‌ای خطاب به رضا صفایی دادستان عمومی و انقلاب قشم از وی خواست ضمن ورود به موضوع، تدابیر قانونی لازم را اتخاذ نماید.

علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به نگرانی‌ها از تخریب حریم آثار تاریخی و طبیعی ثبت شده ملی و جهانی به ویژه غار نمکدان و ژئوپارک قشم به دادستانی قشم مأموریت داد، تا با دعوت از کارشناسان، متخصصین و مدیران استانی مرتبط، نسبت به بررسی موضوع اقدام و چنانچه تخلفی در نحوه واگذاری و یا عملیاتی که منجر به تخریب محیط زیست و میراث فرهنگی شده مشاهده گردد، فوراً تدابیر لازم را اتخاذ و دستورات مقتضی را صادر نماید.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان یادآور شد: در مورد سایر واگذاری‌های اراضی در نوار ساحلی شمال جزیره قشم از ابتدای این شهرستان تا درگهان، چه از سوی سازمان منطقه آزاد قشم و چه سایر سازمان‌های دولتی رعایت حریم دریا و مقررات زیست محیطی، الزامی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در راستای احقاق حقوق عامه و حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی، در صورت محرز شدن تخلفات احتمالی در صدور مجوز‌ها و یا هرگونه تجاوز به حریم آثار تاریخی و طبیعی ثبت شده ملی و جهانی، ضمن رسیدگی قضایی به موضوع و مجازات مرتکبین، با مدیران مربوطه به لحاظ عدم نظارت برخورد قانونی خواهد شد.

صالحی تأکید کرد: در این زمینه باید دستگاه صادرکننده مجوز پاسخگو باشد و بررسی شود چگونه به این طرح‌ها اجازه عملیات اجرایی داده شده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: ضرورت دارد مسئولین و متولیان امر پس از بررسی‌های کارشناسی، نتایج را فوراً در جهت تنویر افکار عمومی و رفع نگرانی مردم اطلاع رسانی نمایند.

 غار نمکی جزیره قشم را که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده می‌توان یکی از جاذبه‌های بی همتای این جزیره برشمرد که به طول بیش از ۶ هزار و ۴۰۰ متر، دومین غار طولانی جهان بشمار می‌آید.

پیش از این فعالان محیط زیست و گردشگری با اعلام اینکه عملیات ساخت مرکز پروش میگو، تخریب حریم میراث طبیعی ملی و جهانی «غار نمکی» قشم را قوّت بخشیده اظهار کرده بودند: همین موضوع، خطر خروج ژئوپارک قشم را از فهرست جهانی یونسکو جدی خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.