دوشنبه, 18 فروردين 1399 :: Monday, 6 April 2020
 
کد خبر: 76898

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه در سال ۹۸

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه در سال ۹۸
به گفته مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه حجم آب دریاچه ارومیه تا این لحظه به ۳ میلیارد و ۴۶۰ میلیون متر مکعب رسیده است.
پایگاه خبری ریشه

فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیهدرباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: تراز سطحی دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تا ۷ بهمن ۹۸ به رقم ۱۲۷۱.۳۱ متر رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۷ سانتیمتر افزایش تراز را نشان می‌دهد.

وی افزود: وسعت پهنه آبی دریاچه ارومیه تا ۷ بهمن ۹۸ رقم ۲۸۳۵ کیلومتر مربع بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۷۳ کیلومتر افزایش وسعت داشته است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه به حجم آب دریاچه تا تاریخ مذکور اشاره کرد و گفت: حجم آب دریاچه ارومیه تا این لحظه ۳ میلیارد و ۴۶۰ میلیون متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و ۶۹۰ میلیون متر مکعب حجم آب دریاچه افزایش داشته است.

سرخوش درباره آخرین وضعیت رهاسازی آب به دریاچه ارومیه گفت: چند روز گذشته ۱۱۴ میلیون متر مکعب رهاسازی آب به دریاچه ازسد شهید کاظمی بوکان و سد شهر چای ارومیه صورت گرفته است.

وی افزود: رهاسازی ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب از حوضه‌های آبریز به سمت دریاچه ارومیه که حق آبه دریاچه است باید در دستور کار قرار گیرد.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: کنترل دهانه رودخانه‌های حوضه دریاچه ارومیه نشان می‌دهد که حدود ۴۰ مترمکعب بر ثانیه آب از این طریق به پیکره اصلی دریاچه وارد شده است.

سرخوش درباره پروژه‌های ناتمام و اعتبارات لازم در زمینه احیای دریاچه ارومیه گفت: ۲۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات در تاریخ ۱۷ دی ماه ۹۸ ابلاغ شده  و برنامه ما این است که از ابتدای سال ۹۹ تا انتهای سال ۹۹ اکثر پروژه‌های ملی نجات دریاچه ارومیه از قبیل پروژه‌های طرح انتقال تونل، تصفیه خانه ها و انتقال آب با لوله به بهره برداری برسد تا ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه وارد شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.