پنجشنبه, 14 فروردين 1399 :: Thursday, 2 April 2020
 
کد خبر: 76659

بازتاب قابلیت‌های سایبری ایران؛ «تهران از غالب کشور‌های فعال در این حوزه پیشی گرفته است»

بازتاب قابلیت‌های سایبری ایران؛ «تهران از غالب کشور‌های فعال در این حوزه پیشی گرفته است»
قابلیت‌های سایبری ایران در سال‌های اخیر به شکل قابل ملاحظه‌ای رشد کرده به طوری که کارشناسان غربی درباره قدرت ایران در این زمینه اذعان دارند.
پایگاه خبری ریشه
قابلیت‌های سایبری ایران در سال‌های اخیر به سرعت بهبود یافته و از بسیاری از کشور‌ها در این زمینه پیشی گرفته است.
 
این پیشرفت تا حدی بوده که شهادت سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر اثر عملیات تروریستی آمریکا در بغداد، موج وحشت از تلافی سایبری ایران را در واشنگتن و سراسر آمریکا به راه انداخت.
قدرت سایبری ایران در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای بوده که منجر به ارتقا جایگاهش در میان سایر کشور‌ها شده است. این پیشرفت‌ها به موازات تلاش‌های ایران در افزایش توانمندی‌های نامتقارن قابل بررسی است.
«جیمز اندرو لوئیس»، معاون رئیس مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن در مورد قابلیت‌های سایبری ایران می‌گوید: «ایران توانسته در سال‌های اخیر قابلیت‌های سایبری خود را به سرعت بهبود ببخشد. این کشور از غالب کشور‌های فعال در این حوزه پیشی گرفته است.»
وی در ادامه در مقایسه قدرت سایبری ایران و آمریکا نوشت: «ایران تاکنون بار‌ها با موفقیت از این ابزار برای تقویت قدرت ملی خود استفاده کرده است ... بنابراین حمله سایبری آمریکا به ایران موضوع خارق العاده‌ای نخواهد بود؛ چرا که با پاسخ ایران روبرو می‌شود.»
 
در گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در مورد قدرت سایبری ایران نیز آمده است، «ایران در سال‌های اخیر تلاش کرده گام‌های سایبری خود را تسریع کند. مسیر طی شده توسط ایران نشان می‌دهد چگونه یک کشور با قابلیت‌های سایبری متوسط می‌تواند به قدرتی سایبری تبدیل شود.»
 
یک کارشناس موسسه «رند» در گزارشی که به قدرت سایبری ایران اختصاص داده، نوشت، « حوزه سایبری گزینه مطمئنی برای ایران است؛ چرا که این کشور در این حوزه قدرتی برابر با آمریکا دارد. باید توجه داشت که ارتقا قدرت سایبری ایران در پی آن رخ داد که تلاش‌هایی سایبری برای آسیب رساندن به این کشور انجام شد.»
«پیتر سینگر»، کارشناس حوزه سایبری آمریکا می‌گوید: «ایران در حوزه سایبری قادر به وارد کردن خسارات قابل ملاحظه‌ای به آمریکا است.»
مجله «وایرد» نیز در گزارشی به موضوع ارتقا قدرت سایبری ایران پرداخته و نوشته است، «ایران توانایی قابل ملاحظه‌ای در حوزه سایبری دارد.»
 
این مجله به نقل از یکی از تحلیلگران شرکت سایبری امنیتی Dragos که سابقاً هدایت تیم امنیت رایانه وزارت انرژی آمریکا را برعهده داشت، نوشت: «ایران، قدرت قابل ملاحظه‌ای در این زمینه دارد.»
همچنین مجله آمریکایی «مادر جونز» در گزارشی نیز نوشت،«ایران مانند سایر کشور‌ها تلاش کرده تا توانایی‌های سایبری خود را افزایش بخشیده و توانسته مهارت‌های خود را در چند سال گذشته به شکل چشمگیری ارتقا دهد.»
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.