دوشنبه, 18 فروردين 1399 :: Monday, 6 April 2020
 
کد خبر: 76633

بازتاب گام‌های عمده ایران در بخش بهداشت و درمان

بازتاب گام‌های عمده ایران در بخش بهداشت و درمان
 پیشرفت‌های قابل ملاحظه و چشمگیر ایران در حوزه‌های بهداشت و درمان در سال‌های پس از انقلاب اسلامی در سازمان‌های مربوطه و رسانه‌های تخصصی بازتاب ویژه‌ای داشته است.
پایگاه خبری ریشه

 در چهار دهه اخیر توانسته پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را در عرصه بهداشت و درمان رقم بزند و سهم قابل توجهی از بازار این عرصه را در دو زمینه حجم و پوشش دهی بازار از آن خود کند.

جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته به ویژه در ۲ دهه اخیر توانسته گام‌های بزرگ و قابل ملاحظه‌ای را در بخش بهداشت و درمان برداشته و به جایگاه بالایی در این شاخه‌های مختلف این حوزه دست پیدا کند.

براساس گزارش «Global Innovation Index ۲۰۱۹» تهیه شده توسط دانشگاه «کرنل» فرانسه، INSEAD و سازمان مالکیت معنوی جهانی، ظهور و توسعه فناوری پیچیده و پیشرفته «بیوفارما» در ایران، سبب شده این کشور به میزبان چند کارخانه صادرکننده موفق مبدل شود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است، «میانگین امید به زندگی در ایران به طور چشمگیری از ۵۱.۱ سال در سال ۱۹۸۰ به ۷۶.۲ سال در ۲۰۱۸ افزایش یافته است؛ این رقم نشان دهنده رشد ۲۵ ساله در تقریبا سه دهه است.»

از منظر علمی نیز، ایران در حوزه‌های STI، فناوری نانو، بیوتکنولوژی، مهندسی پزشکی، بیومواد، بیو فیزیک و ... پیشرفت‌های چشمگیری داشته و منجر به ارتقا قابل ملاحظه رتبه این کشور در شاخه‌های مذکور شده است.

«فاینشنال تریبیون» نیز در گزارشی به شکل مبسوط به پیشرفت‌های ایران در حوزه بهداشت و درمان پرداخته و نوشت، «نوآوری‌ها در این عرصه در ایران به رغم تحریم‌های متعدد سبب شده تا پیشرفت‌های پزشکی در این کشور درون زا شود.»

در ادامه این گزارش آمده است، «افزایش شمار افراد عضو هیئت علمی دانشگاه‎ها، مقاله‌ها و درخواست‌های ثبت اختراع در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که ایران ظرفیت میزبانی فعالیت‌های مختلف پژوهشی را دارد.»

ضمن اینکه بازار تجهیزات پزشکی ایران ۲.۵ میلیارد دلار ارزش دارد که ۳۰ درصد این میزان متعلق به بیش از ۱۰۰۰ شرکت داخلی است.

در مقیاس جهانی نیز ۵۶ درصد از ۵۰۰ هزار قلم وسایل پزشکی موجود در بازار‌های جهانی در ایران تولید می‌شوند؛ ضمن اینکه حدود ۷۰ درصد از بازار ۴.۵ میلیارد دلاری دارو در ایران شامل تولیدات داخلی است.

 

علاوه بر این در سال ۲۰۱۸ قریب به ۹۷ درصد دارو‌های مصرفی کشور به صورت کاملا بومی تولید شدند.

گسترش مراکز خدمات درمانی و بهداشتی به سراسر ایران و حتی مناطق محروم، تاسیس دانشگاه‌های علوم پزشکی در همه استان‌های کشور، واکسیناسیون سراسری، تدوین و اجرای برنامه‌های توسعه ملی، گسترش پوشش بیمه‌ای و ... از دیگر مواردی هستند که در این گزارش به آن‌ها اشاره شده است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.