• سریال بی‌پایان گاف‌های نتانیاهو؛ از «کرونا» تا «بمب»

    سریال بی‌پایان گاف‌های نتانیاهو؛ از «کرونا» تا «بمب»

    شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی اخیرا در گزارشی، به افشای گاف نخست‌وزیر این رژیم درباره قربانیان ویروس کرونا در ایران پرداخت. ظاهرا در جریان نشست اخیر کابینه رژیم صهیونیستی، نتانیاهو با انتشار ویدئویی مدعی شده که در ایران، اجساد قربانیان ویروس کرونا در زباله‌ها دفن می‌شود!
جمعه, 15 فروردين 1399 :: Friday, 3 April 2020
 
کد خبر: 76562

CIA، سازمانی برای جنایت علیه بشریت

CIA، سازمانی برای جنایت علیه بشریت
در چنین روزی در سال 1946 C.I.A (سیا) تاسیس شد؛ یکی ازننگین ترین سازمان های اطلاعاتی جهان است که با تشکیلات گسترده خود به عنوان ید اطلاعاتی دولت آمریکا، سردمداران این کشور را در انجام دخالت های مختلف سیاسی و نظامی در امور سایر کشورها یاری می دهد. سازمان یاد شده تا کنون موجبات انجام چندین کودتای نظامی در کشور های مختلف را فرام آورده است همچنین سیا ماموریت رسمی و علنی در دزدیدن و ترور کردن  مخالفان آمریکا را در سراسر جهان دارد.
پایگاه خبری ریشه

سازمان پلیسی آمریکا موسوم به (FBI) (Federal Building Investigation) اولین سازمان امنیتی بود که پس از جنگ جهانی اول و در سال 1301 شمسی در زمان ریاست جمهوری هاردینگ تشکیل شد، در کنار وظایف پلیسی، مأموریت‌های ضد جاسوسی نیز بر عهده پلیس فدرال (FBI) بود، بنابراین سازمان اطلاعاتی خارجی تا جنگ جهانی دوم در آمریکا وجود نداشت.

پس از اتفاقاتي كه در جنگ جهاني دوم رخ داد عطش نیاز به سازمان جاسوسی دولت آمریکا را فراگرفته بود بنابراين به دستور روزولت رئیس جمهور وقت، اولین تشکیلات اطلاعاتی آمریکا با ماموريت امنیتی برون مرزی به نام اداره خدمات نظامی (SOS) (The Office Strategic Service) تأسیس شد.

اداره خدمات نظامی (SOS) در چند سال عمر کوتاه خود موفقیت‌های بزرگی کسب کرد و توانست در تشکیلات دولتی و اطلاعاتی روسیه و آلمان نفوذ کند، با وجود تمامی دستاوردها، اداره خدمات نظامی (SOS) تنها دو سال پس از راه اندازی در پایان جنگ به دستور ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا منحل شد، دلیل انحلال اداره مذکور در ظاهر به سبب این بود که مأموریت آن جمع آوری اطلاعات نظامی است پس در دوران صلح نمی‌تواند مفید واقع شود.

در سال 1936 ميلادي مصادف با 1325 شمسی سازمان اطلاعاتي تحت عنوان گروه کارآگاهی مرکزی (CIG) (Central Intelligent Group) راه اندازی شد كه در 26 جولاي 1947 ترومن رئيس جمهوري وقت آمريکا با امضاي مصوبه امنيت ملي، تغییرات زیادی را در اين تشکیلات بوجود آورد و بسیاری از شعبه‌ها و بخش‌ها با هم ادغام و یا منحل شدند و سازمان جدید به نام آژانس تحقیقات مرکزی (CIA) ( Central Intellgence Agency) کار خود را آغاز کرد.

مأموریت‌های سیا

سازمان سیا از جمله نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکایی است که تا کنون در بسیاری از پروژه های اطلاعاتی جهانی نقش آفرینی کرده است. از جمله این موارد می توان به  انتخابات ریاست جمهوری ایتالیا؛ ۱۹۴۸، جنگ کره؛ ۱۹۵۲–۱۹۵۳، کودتای ۲۸ مرداد (عملیات آژاکس)؛ ۱۹۵۳، کودتای ۱۹۵۴ گواتمالا؛ ۱۹۵۴، توطئه علیه پاتریس لومومبا؛ ۱۹۶۰، سوءقصد به رافائل لئونیداس تروخیو؛ ۱۹۶۱ ، حمایت دالایی لاما و شورشیان تبت؛ دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، پروژه ام‌کی‌اولترا و عملیات اوج نیمه‌شب؛ دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، اقدامات مکرر علیه کوبا از جمله عملیات خلیج خوک‌ها؛ دهه ۱۹۶۰، عملیات گربه شنوا؛ دهه ۱۹۶۰، پروژه تایگر پشتیبانی از کودتا در ویتنام جنوبی؛ ۱۹۶۳، سرکوب کمونیست‌های اندونزی؛ ۱۹۶۵–۱۹۶۶، جنگ ویتنام از جمله برنامه فونیکس؛ ۱۹۵۵–۱۹۷۵، جنگ داخلی لائوس؛ ۱۹۵۳ – ۱۹۷۵ و... اشاره کرد.

نقش سیا در کودتای ۲۸ مرداد

کودتای ۲۸ مرداد نمونه‌ای از عملکردهای این سازمان در ایران است. اسناد مربوط به این کودتا بر خلاف رویهٔ سازمان سیا در انتشار اسناد تاریخی، انتشار نیافته است. برخی از محققان بر این باورند که بخش اعظم مدارک مربوط به این کودتا، به بهانهٔ نبود قفسهٔ کافی برای نگهداری آن‌ها، نابود شده‌اند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اسناد تازه‌ای را در ارتباط با کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ منتشر کرد که نشان می‌دهد دولت آمریکا قصد داشت در صورتی که کودتا علیه دولت دکتر محمد مصدق شکست بخورد، در ایران یک جنگ چریکی دامنه دار به راه بیندازد.

سیا و تلاش برای ترور کاسترو

مهم‌ترین تلاش‌های سیا برای ترور افراد و چهره‌های مخالف سیاست‌های آمریکا، تلاش برای ترور فیدل کاسترو رهبر کوبا بود. سیا با کمک مافیا بارها کوشید تا میوه و غذای مورد استفاده رهبر کوبا را مسموم کند.

سیا در این راه حتی کوشید تا لباس شنای کاسترو را هم به مواد سمی آغشته کند. استفاده از سیگار انفجاری، خودکار سمی و یا حتی صدف دریایی انفجاری از دیگر راه‌های مورد استفاده سیا برای از میان برداشتن فیدل کاسترو بوده است.

این سازمان  اما در سال ۱۹۶۱ در اقدامی جداگانه تلاش کرد تا موجبات سرنگونی حکومت فیدل کاسترو در کوبا را فراهم آورد.

آمریکا که منافع خود را در کوبا در خطر می‌دید،   تلاش کرد کاسترو را با انجام توطئه‌هایی حمایت شده از سوی سازمان سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا)، به قتل برساند، دولتمردان واشنگتن حتی با حمایت از چریک‌های ضد انقلاب کوبا، در سال ۱۹۶۱ به فرمان جان اف کندی رییس جمهوری وقت آمریکا حمله‌ای به خلیج خوک‌ها در کوبا انجام دادند که در این حمله نیروهای وفادار به فیدل کاسترو، چریک‌های ضد انقلاب کوبایی را شکست دادند.

اقدامات ضد ایرانی CIA

این سازمان به غیر از کودتای 28 مرداد، در طول سال و دهه های اخیر اقدامات اطلاعاتی و امنیتی فراوانی را علیه ایران اجرایی کرده است که از جمله آنها می توان به ماجرای ایران-کنترا ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷، عملیات مرلین علیه برنامه هسته‌ای ایران دهه ۱۹۹۰ تا اوایل دهه ۲۰۰۰ و عملیات بازی‌های المپیک علیه برنامه هسته‌ای ایران شامل ویروس رایانه‌ای استاکس نت،  شعله و … از ۲۰۰۶ اشاره کرد.

در رژيم سفاک پهلوي اين سازمان حتي در تصميم گيري‌هاي حكومتي دخالت مي‌كرد به ‌طور نمونه در پاییز ١٩۵٣ به محمدرضا پهلوی اعلام كردند که صلاح است پس از دستگیری دکتر "حسین فاطمی" (وي بعد از وقوع کودتا مخفی شده بود)، او را اعدام کند.

این پیشنهاد که از طرف سفیران آمریکا و انگلیس در یک ملاقاتی خصوصی با حمایت و عنایت ماموران عالی‌رتبه سیا به شاه تسلیم شده بود، در سال ١٩۵۴ بعد از دستگیری فاطمی و محاکمه‌ی قلابی و غیرقانونی وی، به‌مورد اجرا گذاشته شد.

فعاليت‌هاي سيا پس از انقلاب

اما شيطان بزرگ كه انقلاب اسلامي را در نقطه مقابل منافع نامشروع خود مي‌ديد، در برنامه‌ريزي و اجراي سركوب‌هاي خونين رژيم سفاك پهلوي نقش به‌سزايي داشت و پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي نيز از طريق فعاليت‌هاي جاسوسي سيا عنادورزي‌هاي خود را با هدف سرنگوني و شكست انقلاب دنبال كرده است.

در همين راستا مي‌توان از طرح‌ريزي "كودتاي نوژه" توسط اين سازمان، نام برد، این کودتا از لحاظ تجهیزات نظامی که قرار بود از داخل و خارج در جریان آن به کار گرفته شود در تاریخ کودتاهای جهان بی‌سابقه بود.

یکی از سران کودتا در دادگاه انقلاب سازمان سیا و ارتجاع عرب و جریان‌های سیاسی راست را با کودتا مرتبط دانست.

اين کودتا چنان دقیق طرح‌ریزی شده بود که سیا موفقیت آن را قطعی می‌دانست و حتی اعلامیه پیروزی آن نیز آماده شده وخانه‌ای نیز برای انتقال "آیت الله شریعتمداری" به تهران اجاره شده بودتا وي به عنوان رهبر مذهبی کودتا، آن را تأیید کند.

در پي تسخير لانه جاسوسي سازمان سيا نقشه اجراي عمليات "پنجه عقاب" را که تجاوز به خاک ايران محسوب مي‌شد، طرح‌ريزي‌ شد.

اين عمليات در حالي منجر به شکستي فاجعه‌بار براي اين سازمان شد که قرار بود با آزادسازي به اصطلاح گروگان‌ها آبروي از دست‌رفته دولت آمريکا در عرصه جهاني باز گردانده شود اما اين شکست به جاي درست کردن ابرو، چشم آمريکا را هم کور کرد.

با توجه به مدارک موجود که دال بر جاسوسي بني‌صدر براي سيا است مي‌توان تمام خيانت‌هاي وي را در مديريت جنگ و همکاري با منافقين را به پاي اين سازمان نيز نوشت کما اينکه قطب‌زاده به عنوان جاسوس سيا به سوء‌قصد نسبت به امام خميني (ره) اقدام کرد.

"مسعود رجوي" سرکرده منافقين نيز از جمله کساني بود که نام او در اسناد لانه جاسوسي ذکر شده بود و صدور دستور ترور شخصيت‌هاي طراز اول نظام اسلامي از جمله شهيدان "رجايي"، "باهنر" و "بهشتي" كه توسط عوامل كوردل منافقين به اجرا در آمد، نيز از جنايات سازمان سيا پس از انقلاب است.

1362581_234.jpg

مکاري‌هاي سازمان سيا با منافقين کماکان ادامه دارد به طوري که با حمايت‌هاي اين سازمان نام گروهک منافقين از ليست سازمان‌هاي تروريستي کشورهاي غربي خارج شد و براي مدتي طولاني آمريکا در عراق حامي اين گروهک بود چرا که آنان در خدمت سازمان سيا عمل مي‌کردند.

اما با آغاز جنگ تحميلي که دیکتاتور سابق عراق به توصيه آمريکا و سازمان جاسوسي اين کشور به ايران حمله کرد نيز شاهد بوديم که سيا به ارائه اطلاعات حاصله از ماهواره‌ها و ساير منابع اطلاعاتي خود به رژيم بعث پرداخت.

ترور دانشمندان هسته‌اي و برخي مسئولان سپاه چون شهيد "شوشتري" با حمايت مالي_تسليحاتي سيا از گروه‌هاي تروريستي از جمله منافقين، گروه‌ "پژاک" و گروه "عبدالمالک ريگي" از ديگر فعاليت‌هاي ضد انساني اين سازمان جاسوسي در ضربه زدن به ملت مسلمان ايران محسوب مي‌شود.

1362580_357.jpg

سازمان سيا با گذشت چند دهه و به صورت دوره‌اي به انتشار برخي اسناد که از درجه طبقه‌بندي محرمانه خارج شده، اقدام مي‌کند و با طرح اين مطلب كه "آنچه منتشر مي‌شود مربوط به گذشته است و نبايد امروز به خاطر آن مورد بازخواست قرار گيرد"، تنها به دنبال منافع انتشار اطلاعات هستند.

دفتر جنایات سیا مملو از کشتار های ریز و درشت و در ابعاد مختلف است. این سازمان مخوف در یکی از آخرین جنایات خود با همکاری دیگر سازمان ها و ارگان های دولتی آمریکا زمینه ترور سردار مقاومت حاج قاسم سلیمانی را فراهم کرد.

طبل توخالي سیا

سازمان سيا با گذشت چند دهه و به صورت دوره‌اي به انتشار برخي اسناد که از درجه طبقه‌بندي محرمانه خارج شده، اقدام مي‌کند و با طرح اين مطلب كه "آنچه منتشر مي‌شود مربوط به گذشته است و نبايد امروز به خاطر آن مورد بازخواست قرار گيرد"، تنها به دنبال منافع انتشار اطلاعات هستند.

در خصوص اهداف اين انتشار اطلاعات موارد گوناگوني را مي‌توان بر شمرد که از آن جمله: به رخ کشيدن سيطره و قدرت عمليلاتي اين سازمان و همچنين بزرگنمايي بيش از حد توانايي‌ها در تغيير و تحولات سال‌هاي گذشته (با انتشار برخي اسناد کذب) و در نهايت ايجاد رعب و وحشت در دل سران، مسئولين اطلاعاتي و مردم کشورهاي هدف براي مأيوس‌سازي آنان از مقاومت در برابر خواسته‌هاي نامشروع دولت زياده‌طلب آمريکا است.

اين در حالي‌است که ليست بلند بالايي از ناکامي‌هاي عملياتي سازمان سيا و همچنين عدم موفقيت ‌اين سازمان در پيش‌بيني و پيش‌گيري اتفاقاتي که در تعارض با منافع دولت آمريکا به خصوص در كشورهاي مستقل رخ داده، وجود دارد که اين مطلب به روشني نشان مي‌دهد اين طبل توخالي آنچنان که بلند به گوش مي‌رسد چيزي در چنته ندارد و بسياري از عملیات گذشته خود را مديون سرسپردگي مسئولين خودفروخته كشورهاي هدف بوده است.

به طوري كه در رسوايي اخير اين سازمان در شنود مكالمات مردم و حتي مسئولان اروپايي، برخي منابع از آگاهي و همكاري سران كشورهاي مهم اتحاديه اروپا با دولت آمريكا در جمع‌آوري و ارسال اطلاعات خبر مي‌دهند.

بي شک اگر چنين سر سپردگي و زد و بندهاي سياسي وجود نداشت، بسياري از اطلاعات در اختيار سيا قرار نمي گرفت و به تبع آن تعداد عمليات‌هاي انجام شده نيز کاهشي چشم‌گير مي‌يافت کما اينکه در کشورهاي مستقلي نظير ايران و جريان‌هاي اصيل مردمي چون بيداري اسلامي شاهد عدم توانايي اين سازمان در تحليل و پيش‌بيني صحيح اوضاع بوديم.

بسیاری در موضوع یازده سپتامبر معتقدند كه این اقدام تروریستی نیز با هماهنگی سیا رخ داده  كه با ترور "فیلیپ مارشال" محقق حادثه 11 سپتامبر و فرزندانش نظريه توطئه داخلي و دخالت سيا در اين ماجرا قوت بيشتري يافت.

635775851496845226.jpg

یکی از محدود سازمان‌هایی که همیشه ادعای آزادی اشخاص و رعایت حقوق انسانها می نمود و بنا به قوانین خودشان همیشه کشورهای در حال توسعه و رشد را ناقض حقوق انسانها می دانست، سازمان سیا در امریکا بود که برخی از سیاستمداران گستاخی همچون مک کین نیز از آن حمایت مستقیم داشتند و در جنایات آنها سهیم بود.

پرونده های ننگين سازمان سيا در مبارزه با خواست ملت‌‌ها و تجاوز به حقوق انسان‌ها در گوشه گوشه‌ جهان، رسواکننده چهره واقعي دولت آمريکا است و جالب آنکه در پاره‌اي موارد نهادهاي دولتي آمريكا در کمال وقاحت به اقدامات نفرت‌انگيز اين سازمان افتخار هم مي‌کنند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.