• سریال بی‌پایان گاف‌های نتانیاهو؛ از «کرونا» تا «بمب»

    سریال بی‌پایان گاف‌های نتانیاهو؛ از «کرونا» تا «بمب»

    شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی اخیرا در گزارشی، به افشای گاف نخست‌وزیر این رژیم درباره قربانیان ویروس کرونا در ایران پرداخت. ظاهرا در جریان نشست اخیر کابینه رژیم صهیونیستی، نتانیاهو با انتشار ویدئویی مدعی شده که در ایران، اجساد قربانیان ویروس کرونا در زباله‌ها دفن می‌شود!
جمعه, 15 فروردين 1399 :: Friday, 3 April 2020
 
کد خبر: 76549

AFC، گرفتار در دام های سیاسی منطقه

روز جمعه یک خبر عجیب‌ فوتبال ایران را تکان داد؛ خبر سلب حق میزبانی باشگاه‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا که ابتدا دو خبرنگار عربستانی و کویتی آن را منتشر کردند و ساعاتی بعد، فدراسیون فوتبال ایران در بیانیه‌ای رسمی‌ محتوای آن را تایید کرد.
پایگاه خبری ریشه

کنفدراسیون فوتبال آسیا در ۲۷ دی ۱۳۹۸ به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ از میزبانی محروم هستند در اعتراض به این تصمیم مدیران تیم های محبوب و پرطرفدار ایران هم تصمیم گرفتند در صورت پافشاری AFC از این رقابت‌ها کناره‌گیری ‌کنند.

براساس نامه‌ای که «کمیته مسابقات» کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده، این کمیته تصمیم گرفته باشگاه‌های ایرانی باید بازی‌های آسیایی خود را در زمین بی‌طرف و خارج از مرزهای ایران انجام دهند. تصمیمی که با واکنش شدید مدیران فوتبال مواجه شد و هر ۴ باشگاه استقلال، پرسپولیس، شهرخودرو و سپاهان اعلام کردند که در این شرایط حاضر به شرکت در لیگ قهرمانان آسیا نیستند و اگر کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در تصمیم خود تجدیدنظر نکند، از این رقابت‌ها کنار می‌کشند.

پنج سال از ماجرای دیدار تیم‌های ایرانی و عربستانی در لیگ قهرمانان آسیا در کشور ثالث می‌گذرد و کنفدراسیون فوتبال آسیا این‌بار در دومین تصمیم خود علیه فوتبال ایران، تصمیم گرفت تا میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا را از تیم‌های ایرانی به صورت تمام و کمال بگیرد.

فدراسیون فوتبال ایران در بیانیه‌ای موضع خود را نسبت به این خبر اعلام کرد. در بیانیه فدراسیون فوتبال آمده بود که این فدراسیون روز جمعه نامه‌ای رسمی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا دریافت کرده و به موجب آن اعلام شده که کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم دارد، مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به میزبانی تیم‌های ایرانی در فصل جدید را در کشور بی‌طرف برگزار کند.

این در حالی است که ایران صاحب سبک در ورزش و تماشاگران پُرشور است و نبود تیم های ایران در این بازی‌ها، قطعا به AFC لطمه خواهد زد. این اتفاق به طور حتم با توجه به تصمیم قاطع و هماهنگ ورزش کشور مبنی بر عدم حضور در لیگ قهرمانان آسیا پیش‌رو، چالشی جدید در سطح فوتبال قاره کهن خواهد بود.

از آنجایی که این تصمیم از کمیته اجرایی AFC عبور کرده و مهدی تاج نیز عضو این کمیته است، انکار اولیه مسوولان فوتبال ایران جای تامل دارد و آنها با این کار فرصت یک روز رایزنی با کنفدراسیون فوتبال آسیا را از خود گرفتند. چهار تیم ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان، در جلسه‌ای که روزگذشته در وزارت ورزش برگزار شد تصمیم گرفتند اگر کنفدراسیون فوتبال آسیا بر موضع خود مبنی بر سلب میزبانی تیم‌های ایرانی پافشاری کرد، از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف بدهند. لازم به ذکر است که این تصمیم احتمالا امروز در کمیته اجرایی به رای گذاشته می‌شود و تمام امید تیم‌های ایرانی به مهدی تاج است که بتواند با لابی‌گری رای کنفدراسیون را به نفع تیم‌های ایرانی بازگرداند، اما تجارب قبلی و به‌خصوص مورد بازی در زمین بی‌طرف با تیم‌های عربستانی، نشان داده که نمی‌توان به دیپلماسی ورزشی مدیران فوتبال ایران دل بست و از همین حالا باید به فکر واکنش مناسب در قبال سلب میزبانی باشیم.

در حال حاضر تیم‌های ایرانی چند راه چاره مقابل خودشان می‌بینند؛ یکی آنکه به این تصمیم ظالمانه تن بدهند و بپذیرند که در کشور ثالث بازی کنند تا این ماجرا ختم به خیر شود و با رایزنی‌هایی که در هفته‌های آتی انجام می‌شود، این محرومیت تنها منوط به بازی‌های دور مقدماتی و پیش‌ از مرحله گروهی باشد. یعنی استقلال و شهر خودرو بازی‌های تک‌حذفی پلی‌آف را در زمین ثالث برگزار کنند و در این فاصله یک ماهه باقی‌مانده تا آغاز مرحله گروهی، مقامات ورزش ایران از جمله وزیر ورزش و تیم حقوقی همراهش، با فشار به کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا و دادگاه عالی ورزش تمام تلاش‌شان را انجام بدهند تا این سلب میزبانی ملغی شود.

این تصمیم شاید در شرایط فعلی عاقلانه‌ترین تصمیم باشد، اما به نظر می‌رسد مسوولان ورزش ایران آگاهند که شانس کمی برای بازگرداندن این رای دارند و می‌خواهند همین امروز انصراف رسمی تیم‌های ایرانی از مسابقات را اعلام کنند. انصراف تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا، علاوه بر اینکه حدود صد هزار دلار در مجموع جریمه در پی دارد، می‌تواند باعث محرومیت طولانی‌مدت تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا بشود. 

سیدمصطفی ‌هاشمی‌طبا رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی درخصوص تصمیم AFCگفته است «این یک تصمیم سیاسی است و نباید آن را بپذیریم. پذیرفتن این موارد، باعث می‌شود که توقعات جدیدی از ما داشته باشند. وقتی ما در یک مجموعه بین‌المللی منفعل هستیم و نفوذ نداریم، این اتفاق‌ها می‌افتد. فدراسیون ما دنبال این بود که شیخ سلمان بحرینی رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا شود، نتیجه‌اش هم این است. وقتی پیش‌بینی لازم را نداشته باشیم، چنین مسائلی پیش می‌آید. تأکید می‌کنم که این یک بحث سیاسی است و باید با آن مقابله کنیم. هر چند که شاید برای ما هزینه داشته باشد. یک بار باید این کار را انجام دهیم تا تکرار نشود.»

با اعلام مهدی علی‌نژاد، سرپرست معاونت ورزش قهرمانی و توسعه وزارت ورزش و جوانان مراحل اولیه تنظیم دادخواست شکایت از AFC پشت‌سر گذاشته شده است، ازهمین‌رو قرار است طی روزهای سه‌شنبه یا چهارشنبه شکایت فدراسیون فوتبال با وکالت از چهار باشگاه پرسپولیس، سپاهان، استقلال و شهر خودرو از کنفدراسیون فوتبال آسیا به CAS ارسال شود.

فدراسیون فوتبال با شکایت از کنفدراسیون فوتبال آسیا به‌دنبال دریافت دستور موقت از CAS است تا به این ترتیب با شکسته شدن رأی AFC نمایندگان ایران مشکلی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا و میزبانی از مسابقات خود نداشته باشند.

عباس اسماعیلی کارشناس حقوق ورزشی معتقد است:« کنفدراسیون فوتبال آسیا یکی از بزرگترین نهاد‌های ورزشی جهان محسوب می‌شود، اما این شرایط به هیچ عنوان به معنای تبدیل شدن آن به بستر تصمیم گیری‌های مبتنی بر حدود خارج از قوانین ورزشی نیست. به عبارت ساده‌تر بگویم، تصمیمی که اتخاذ شده از لحاظ قانونی درست نیست، اما شاید در نهایت مجبور به تمکین از آن شویم».

وی یادآور شد:« امنیت هوایی ایران تامین شده است و سلب میزبانی تیمهای ایرانی به معنای نقض بارز آن است. این حق کشی آشکار به سهولت باید در CAS (دادگاه بین المللی ورزش) قابل پیگیری است».

این کارشناس حقوق ورزشی ادامه داد: ما با شرایطی روبرو هستیم که لایه لایه بی عدالتی به آن اضافه می‌شود. وقتی پای کشور ثالث در چنین شرایطی به میان بیاید تمام بازی‌ها باید در همان جا باشد نه اینکه فقط شامل بازی‌هایی باشد که مثلا پرسپولیس و یا استقلال میزبان آن هستند.

حال سوالی که درباره سلب میزبانی تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا مطرح می‌شود این است که آیا AFC چنین حقی دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله؛ AFC همان طور که در مورد بازی تیم‌های باشگاهی ...ایرانی و عربستانی یا بازی‌های ملی عربستان با ایران و اردن پیش از این رای داده بود، صلاحیت این را دارد که بازی‌ها را در کشوری ثالث برگزار کند.

اما چرا این نهاد می‌خواهد چنین کاری کند؟ با توجه به اتفاقی که در مورد هواپیماهای اوکراینی افتاد، تمام خطوط هوایی بین‌المللی فعلا از آسمان ایران عبور نمی‌کنند و این مساله تبدیل به دستاویزی شده تا آنها ادعا کنند، کشور ما امنیت پروازی ندارد. AFC می‌تواند در چنین شرایطی میزبانی را از کشوری بگیرد. متاسفانه برخوردهای AFC بر خلاف رویه FIFA بر مبنای مسائل سیاسی است.

این تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا در رسانه های عربی بازتاب زیادی داشت.

الریاضیه: کمیته اجرایی هم محرومیت ایران را تایید کرد

این روزنامه عربستانی با پوشش دادن خبر ممنوعیت میزبانی تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا ایران، از دلیل این تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا سخن به میان آورد و نوشت: کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا محرومیت میزبانی تیم های ایرانی را تایید کرد. این تصمیم AFC چند دلیل می‌تواند داشته باشد. نخست اینکه همه داوران بعد از اتفاقات اخیری که در ایران افتاده حاضر نیستند که برای قضاوت بازی‌های نماینده‌های ایران به این کشور سفر کنند. دلیل دیگر به خاطر سرنگونی هواپیمای اوکراینی است که باعث شد تا 176 نفر کشته شوند و به همین خاطر شرکت های هواپیمایی حاضر نیستند که به ایران سفر کنند.

ارم نیوز: کنفدراسیون فوتبال آسیا منع میزبانی ایران را تایید کرد

این سایت عربی هم خبر محرومیت فوتبال ایران را پوشش داشت و نوشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا محرومیت میزبانی فوتبال ایران را تایید کرد. سقوط هواپیمای اوکراینی در آسمان ایران باعث شد تا تیم‌های داوری از حضور در ایران خودداری کنند.

دات خلیج: کنفدراسیون فوتبال آسیا ایران را در تنگنا قرار داد

این سایت عربی هم نوشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا با تایید محرومیت میزبان تیم‌های ایران، فوتبال این کشور را در تنگنا قرار داد و شرایط برای تیم‌های ایرانی سخت شده است. به نظر می‌رسد که دلیل چنین تصمیمی حوادث اخیری است که در ایران رخ داده است و باید دید که باشگاه‌های ایرانی که از ادامه حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف داده‌اند چه تصمیمی خواهند گرفت.

العاجل: کنفدراسیون فوتبال آسیا حکم نهایی را صادر کرد

این سایت عربستانی هم با تایید محرومیت میزبانی تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا دامنه این محرومیت را وسیع تر کرد و تاکید کرد که فوتبال ایران از هر گونه میزبانی در چارچوب فوتبال آسیا محروم شده و این شامل بازی های ملی هم خواهد بود.

العاجل نوشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت رسمی محرومیت میزبانی ایران را از بازی های بین المللی تایید کرد. شرکت های هواپیمای بعد از اتفاقات اخیر حاضر نیستند که در آسمان ایران به پرواز درآیند. این محرومیت تا اطلاع ثانوی خواهد بود و دلیل آن وضعیت امنیتی است که در ایران وجود دارد و به همین خاطر تیم‌ها حاضر نیستند که راهی ایران شوند.

مصر الان: آسیا محرومیت ایران را به صورت رسمی تایید کرد

این سایت مصری هم نوشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا بعد از رای مقدماتی که درباره لغو میزبانی تیم های ایرانی صادر کرد تشکیل جلسه داد. براساس رای نهایی کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا، نماینده های ایران در لیگ قهرمانان از امتیاز میزبانی محروم شدند. نماینده های ایران اگر می‌خواهند که در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند باید زمین بی طرف را انتخاب کنند.

بعضی سایت های عربی مثل ارم نیور، کورة آنلاین و شبکة ابوظبی هم تاکید کردند که این تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا تنها شامل لیگ قهرمانان آسیا نمی‌شود، بلکه هرگونه بازی در چارچوب فوتبال آسیا در زمین ایران تا اطلاع ثانوی ممنوع است و به این ترتیب این تصمیم شامل بازی های ملی شده و دامنه آن گسترده‌تر است.

این بازتاب‌ها و تفاسیر متفاوت در حالی در رسانه‌های عربی مطرح شده که تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا و فدراسیون فوتبال ایران بارها به طور رسمی اعلام کرده‌اند که حاضر نیستند به بهانه واهی عدم امنیت در ایران در کشور ثالث به مصاف حریفان آسیایی خود بروند.

گرفتاری AFC در دام سیاسی‌کاری

AFC در دام سیاسی‌کاری گرفتار شده است؛ تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر محرومیت تیم‌های فوتبال ایرانی از میزبانی در لیگ قهرمانی آسیا، اهداف پنهانی دارد  که دور کردن گردشگران و سرمایه گزاران از ایران و ناامن جلوه دادن آن  از جمله این اهداف است.

تصمیم باشگاه های ایرانی درخصوص شرکت نکردن در لیگ قهرمانان آسیا نشان دهنده این است که زیر بار ظلم نخواهند رفت. عبدالکاظم طالقانی  عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال در خصوص تصمیم AFC مبنی بر محرومیت تیم های ایرانی و برگزاری مسابقات خانگی در کشور ثالث، اظهارکرد: امنیت کشور ایران به هیچ عنوان قابل معامله با هیچ کشوری نیست و در این زمینه نیز با هیچ کسی معامله نخواهیم کرد. اعتقاد داریم که کشورمان از امنیت کافی و کامل برای برگزاری تمام مسابقات بین المللی برخوردار است ولی متاسفانه AFC با این تصمیم ظالمانه خود، باعث شده است، تیم های ایرانی را که زحمات بسیاری برای رسیدن به اهداف خود می کشند، به صورتی محروم کند. تصمیم باشگاه های ایرانی درخصوص شرکت نکردن در لیگ قهرمانان آسیا نشان دهنده این است که زیر بار ظلم این تصمیم نخواهند رفت و من به عنوان عضو هیات رییسه فدراسیون نیز پشتیبانی خود را از باشگاه های ایرانی اعلام می کنم و پیگیر مسایل آن ها در هیات رییسه هستم. فدراسیون فوتبال قطعا در واکنش به این تصمیم AFC، اعتراض خود را اعلام خواهد کرد تا اگر عدالتی وجود داشته باشد، بتوانیم حق خود و کشور را از این تصمیم نا به خردانه AFC بگیریم.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.