سه شنبه, 12 اسفند 1399 :: Tuesday, 2 March 2021
 
کد خبر: 76423

29دی؛ یادآور تجاوز وحشیانه رژیم اشغالگر صهیونیستی به نوار غزه

تجاوز وحشیانه اسرائیل به مردم بی دفاع غزه، از هفتم دی ماه سال 1378 آغاز شد و رژیم اشغالگر که آمده بود تا ظرف یک هفته جریان مقاومت را نابود کند، پس از 22 روز شکست خورده و ناکام، از نوار غزه مجبور به عقب نشینی شد. مردم غزه در این مصاف نابرابر، بیش از 1450 شهید تقدیم آرمان آزادی فلسطین کرده و بیش از 5 هزار نفر زخمی دادند، اما تسلیم نشدند و اسرائیل را از کرده خود پشیمان ساختند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

پس از شکست نیروهای امپراتوری عثمانی از بریتانیا در طول جنگ جهانی اول، دولت وقت بریتانیا در ۲۵ آوریل ۱۹۲۰ میلادی کنترل نوار غزه را به همراه دیگر سرزمین‌های فلسطین برعهده گرفت و با تشکیل یک سیستم حکومتی تحت عنوان قیومیت بریتانیا بر فلسطین به کنترل نوار غزه و دیگر سرزمین‌های فلسطین پرداخت. پس از جنگ در سال ۱۹۴۸ میلادی و تأسیس رژیم صهیونیستی در بخشی از سرزمین‌های تحت قیومیت بریتانیا و تصرف نوار غزه توسط ارتش اردن، پیمان صلح موقت ۱۹۴۹ میان رژیم اشغالگر قدس و مصر، اردن، سوریه و لبنان به امضا رسید که بنابر مفاد آن مرزهای اسرائیل و فلسطین مشخص شده و نوار غزه تحت کنترل کشور اردن قرار داشت.

غزه نام شهری عرب نشین در نوار غزه است که در درگیری نیرو‌های جنبش فتح تحت کنترل حماس درآمد. در انتخابات سال ۲۰۰۵ حماسدر انتخابات شهرداری‌ها پیروز شد. جمعیت شهر غزه در حدود ۴۱۰ هزار نفر است که اکثر آن‌ها از اعراب فلسطینی هستند.

موقعیت جغرافیایی

نوار غزه با 40 کیلومتر طول و 10 کیلومتر عرض در کنار دریای مدیترانه واقع شده و با مصر و فلسطین اشغالی هم مرز است. در این منطقه یک میلیون و 700 هزار نفر زندگی می‌کنند و این‌ منطقه‌ مهم‌ هم‌ اکنون‌ تحت‌ کنترل‌ جنبش‌ حماس‌ قرار دارد. باریکه غزه تا سال 1967 تحت سرپرستی مصر بود و در همین سال یعنی در جریان جنگ دوم رژیم صهیونیستی با اعراب و فلسطینیان، رژیم صهیونیستی با اشغال غزه و ساخت پایگاه ها و تأسیسات نظامی و شهرک های صهیونیست نشین، سلطه نامشروع خود را بر این منطقه توسعه و تحکیم بخشید.

موقعیت اقتصادی مردم غزه

در غزه مرکبات و دیگر محصولات کشت می‌شود.این شهر شامل برخی صنایع کوچک از جمله نساجی و فرآوری مواد غذایی است. انواع کالا‌ها در بازار‌های خیابانی غزه به فروش می‌رسد، از جمله فرش‌ها، سفالینه، اثاث حصیری، و البسه پنبه‌ای و توسعه بازرگانی در این شهر در حداقل میزان خود می‌باشد. غزه به عنوان یک کانون حمل ونقل برای نوار غزه است و شامل بندر کوچکی است که بندر محلی شیلات محسوب می‌شود.

حمایت آمریکا از جنایات رژیم اشغالگر قدس

در طول تاریخ، دولت آمریکا در جنایات رژیم اشغالگر قدس علیه مردم فلسطین شریک بوده و حمایت واشنگتن از تل آویو موجب تشویق و ترغیب، رژیم صهیونیستی برای تداوم جنایت در سرزمین های اشغالی شده است. بعد از تجاوز اسرائیل به غزه، آمریکا به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رسما اعلام کرد که اگر موضوع جنایات رژیم اشغالگر قدس در فلسطین اشغالی، در دستور کار قرار گیرد، این شورا را ترک خواهد کرد. واشنگتن قرار گرفتن پرونده وضعیت حقوق بشر در فلسطین و دیگر اراضی اشغالی را تهدیدی علیه اعتبار شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دانست. نیکی هیلی، نماینده وقت آمریکا در سازمان ملل متحد نیز به شورای حقوق بشر فرصت داد که یا به انتقاد از اسرائیل پایان دهد و یا منتظر خروج آمریکا از این شورا باشند. اما واشنگتن بعد از مخالفت جامعه جهانی با نظر او، سرافکنده و منزوی از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد.

غزه

بعد از شکست اسرائیل در غزه، شورای امنیت سازمان ملل متحد، تصمیم به تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی به منظور تحقیق درباره کشتار تظاهرات‌کنندگان فلسطینی در مرزهای غزه گرفت. آمریکا که از شورای حقوق بشر ناامید شده بود، در مقابل تصمیم شورای امنیت نیز کارشکنی کرد و اجازه نداد این تلاش به نتیجه برسد.

غزه

آمریکا با رویکرد یکجانبه گرایانه و بکارگیری استانداردهای دوگانه در مواجهه با موازین بین المللی، سازمان ملل متحد را پس از تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت در مخالفت با شهرک سازی رژیم صهیونیستی، به قطع کمک های مالی به این سازمان تهدید کرد. این اقدام امریکا، سکوت شورای امنیت سازمان ملل در جنایات بعدی اسرائیل را در پی داشت. در واقع تهدید آمریکا منجر به گستاخ تر شدن تل آویو و نقض بیشتر حقوق فلسطینی‌ها در نوار غزه و کرانه باختری گردید.

غزه

برای تامین امنیت رژیم صهیونیستی و تداوم تجاوز علیه ملت فلسطین، از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون، اسرائیل بزرگترین دریافت‌کننده کمک‌های نظامی از آمریکا بوده و این کمک‌ها ، برابر با 53 درصد تمامی کمک‌های نظامی خارجی آمریکا به شمار می رود. مجموع تمامی کمک‌های واشنگتن به تل‌آویو از زمان ایجاد رژیم صهیونیستی تاکنون بالغ بر 124 میلیارد دلار بوده است.

حقوق بشر آمریکایی

در موضوع فلسطین ؛ آمریکا همواره از حق وتو برای خنثی کردن قطعنامه های مربوط به حقوق اساسی مردم فلسطین استفاده کرده و در جایگاه مدعی حقوق بشر؛ سالانه بیش از سه میلیارد دلار برای کشتار مردم فلسطین، در اختیار رژیم کودک کش صهیونیستی قرار می‌دهد. حمایت واشنگتن از رژیم صهیونیستی برای تداوم جنایت در فلسطین اشغالی، از مصادیق نقض حقوق بشر توسط آمریکاست که به درستی از سوی رهبر معظم انقلاب، به حقوق بشر آمریکایی موسوم شده است.

غزه

تجاوز صهیونیست ها تا کنون خسارات جبران ناپذیری به مناطق مسکونی و تاسیسات زیربنایی نوار غزه وارد کرده است.عمق جنایات صهیونیست ها به اندازه ای است که بی شک رسانه های جهان با وجود پوشش لحظه به لحظه و مداوم، از بازتاب فاجعه واقعی رخ داده جا مانده اند.شمار شهدای فلسطین از آغاز حملات وحشیانه صهیونیست ها تا کنون به ده ها هزار انسان بی‌گناه اعم از کودک،زن،نظامی و غیرنطامی می‌رسد.

اقدامات وحشیانه اسرائیل علیه ملت غزه که از مصادیق بارز نقض حقوق بشر است، به دنبال خشم جامعه جهانی، در دستور کار شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل قرار گرفت، اما با مداخله و مخالفت ایالات متحده آمریکا به نتیجه نرسید. مصادیق آشکار نقض حقوق بشر توسط آمریکا غیر از جنایت های این کشور در زندان های گوانتانامو،ابوغریب،بگرام، سوزاندن اعضای فرقه داوودیه ، حمایت کاخ سفید از جنایات اسرائیل در فلسطین اشغالی نیز بوده و قابل پیگیری می باشد.

حقوق‌بشر، اساسی‌ترین حقوقی است که هر فرد می بایست از آن بهره مند ‌شود و مطابق اعلامیه جهانی حقوق‌بشر و دیگر موازین بین المللی، سلب ناشدنی بوده و به تمامی افراد در اقصی نقاط جهان تعلق می گیرد. در عصر فعلی و به دلیل رویکردهای یکجانبه گرایانه آمریکا، بحث حقوق بشر با چالشهای جدی مواجه بوده و این برخورد های دو گانه و متناقض در مسئله فلسطین بروز و ظهور بیشتر و آشکارتری داشته است.اما نوار غزه را باید نماد کامل نقض حقوق بشر دانست و هر انسان آزاده و وجدان بیدار با هر اندیشه و مذهبی، این جنایات را محکوم می‌کند. هرچند هیچ کدام از این جنایات در عزم مردم فلسطین در مبارزه با رژیم صهیونیستی خللی ایجاد نکرده است.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.