دوشنبه, 18 فروردين 1399 :: Monday, 6 April 2020
 
کد خبر: 76409

پیش بینی برداشت بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در سال زراعی جدید

پیش بینی برداشت بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در سال زراعی جدید
نائب رئیس بنیاد توانمند سازی گندم کاران گفت: با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی، پیش بینی می‌شود که در سال زراعی ۹۸-۹۹ بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در کشور برداشت شود.
پایگاه خبری ریشه
علیقلی ایمانی نائب رئیس بنیاد توانمند سازی گندم کاران  در خصوص آخرین وضعیت کشت گندم در سال زراعی ۹۸-۹۹ اظهار کرد: هر سال، وزارت جهاد کشاورزی سطح زیر کشت گندم را برای هر استان مشخص می‌کند و گندم کاران موظف‌اند طبق محدوده‌ای که وزارتخانه برای آن‌ها مشخص کرده است، فعالیت کنند.
وی افزود: برای سال زراعی جدید حدود ۶ میلیون هکتار از اراضی کل کشور برای کشت گندم مشخص شده است که از این میزان حدود ۴ میلیون هکتار دیمی و ۲ میلیون هکتار هم اراضی آبی است.
رئیس بنیاد توانمند سازی گندم کاران بیان کرد: از ابتدای مهر ماه امسال کشت گندم در مناطق سردسیر آغاز شده و به مراتب مناطق معتدل و گرم سیر کار کشت خود را در اراضی های مشخص شده، آغاز کردند.
ایمانی ادامه داد: تا چند روز گذشته تمام اراضی مشخص شده به زیر کشت رفته و کار کشت به پایان رسیده است.
وی تصریح کرد: سطح زیر کشت گندم نسبت به سال گذشته افزایش جزئی داشته و با توجه به تجربیات گذشته، پیش بینی می‌شود امسال نیز نیازی به واردات گندم نداشته باشیم و روند خود کفایی ادامه پیدا کند.
نائب رئیس بنیاد توانمند سازی گندم کاران ابراز کرد: برداشت گندم روند متعارف و مشخصی ندارند، اما معمولا از ابتدای هفته‌ی دوم فروردین ماه، برداشت این محصول از استان سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود.
ایمانی افزود: روند برداشت گندم کاملا متفاوت از روند کشت آن است یعنی برداشت گندم از مناطق گرم‌سیر آغاز و به مراتب به مناطق سردسیر ادامه پیدا می‌کند.
وی مطرح کرد: با توجه به این که بیشتر سطح زیر کشت گندم را اراضی دیمی تشکیل می‌دهد، میزان برداشت این محصول به آب و هوای مناطق دیمی بستگی دارد، با این وجود پیش بینی می‌شود بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در سال زراعی ۹۸-۹۹ برداشت شود.
ایمانی ادامه داد: در صورتی که شرایط جوی و آب و هوایی بسیار مساعد باشد و گندم کاران نیز به زمان و روش‌های برداشت اهمیت ویژه‌ای بدهند، میزان برداشت این محصول به ۱۴ میلیون تن هم خواهد رسید.
نائب رئیس بنیاد توانمند سازی گندم کاران گفت: برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۸-۹۹ مبلغ ۲ هزار و ۲۰۰ تومان توسط شورای عالی اقتصاد تصویب شده است.
ایمانی بیان کرد: کمیسیون اقتصاد مجلس قول اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم را به گندم کاران داده است و باید منتظر بمانیم تا این کمیسیون پیگیری‌های خود را در این خصوص کامل کند.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.