دوشنبه, 18 فروردين 1399 :: Monday, 6 April 2020
 
کد خبر: 76380

عملیات بازار باز امروز رسما آغاز می شود

عملیات بازار باز امروز رسما آغاز می شود
امروز عملیات بازار باز شروع به کار خواهد کرد و براساس آن خرید و فروش اوراق قرضه یا بدهی دولت به ویژه اسناد خزانه به طور رسمی پیگیری می‌شود.
پایگاه خبری ریشه

روز پنج شنبه ۲۶ دی ۹۸ حسن روحانی، رئیس جمهور همزمان با شرکت در مجمع بانک مرکزی اجرای عملیات باز در اقتصاد کشور با محوریت این بانک را صادر کرد.

 این‌طور که رئیس کل بانک مرکزی گفته است عملیات بازار باز خرید و فروش اوراق قرضه یا بدهی دولت و بویژه اوراق بدهی کوتاه مدت از قبیل اسناد خزانه بین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری است.

همچنین معنی دیگر عملیات بازار باز خرید و فروش اوراق اسلامی (که توسط خزانه دولت منتشر می‌شود) بین بانک مرکزی با نظام بانکی و بانک‌ها با یکدیگر است.

امروزه بانک‌های مرکزی عملیات بازار باز یا خرید و فروش اوراق را برای دستیابی به اهداف اقتصاد کلان خود یعنی کنترل تورم و ثبات رشد اقتصادی انجام می‌دهند.

همچنین برای اینکه نرخ تورم و سطح تولید را در جهت مطلوب و موردنظر خود تحت تأثیر قرار دهند، احتیاج به یک واسط یا هدف میانی دارند که امکان کنترل قابل توجه آن را داشته باشند و متغیری که امروزه بانک‌های مرکزی به عنوان واسطه و هدف میانی برای دستیابی به تورم و تولید مطلوب از آن استفاده می‌کنند، نرخ سود بازار بین بانکی است.

به گفته همتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز از این پس و به تدریج با خرید و فروش اوراق اسلامی منتشره از طرف خزانه دولت، این ابزار مهم سیاستگذاری پولی را به کار خواهد گرفت.

این کار به نظام بانکی کمک خواهد کرد تا سیاستگذار و نظام سیاستگذاری پولی کشور را دچار تغییر و تحول عمده نموده و نگرانی‌هایی که تا به حال در مورد اضافه برداشت و برداشت‌های بین بانکی و بازار بین بانکی وجود داشته را از بین ببرد.

در حقیقت بانک مرکزی با عملیات بازار باز به سمتی می‌رود که آنچه که در بانک‌های مرکزی مدرن جهان برای اعمال سیاست‌های پولی عمل شده، اجرایی گردد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.