سه شنبه, 14 مرداد 1399 :: Tuesday, 4 August 2020
 
کد خبر: 76197

بورس کالا، اصلی‌ترین مرجع شفاف کشف قیمت کالا‌ها

 بورس کالا، اصلی‌ترین مرجع شفاف کشف قیمت کالا‌ها
رییس اتاق بازرگانی اراک گفت: بورس‌های سهام و کالا نقش مهمی در ایجاد رقابت و شفافیت عرضه و تقاضای بازار در اقتصاد داشته اند که افزایش این نقش می‌تواند به نفع اقتصاد ملی باشد.
پایگاه خبری ریشه
منوچهر توسطی عضو اتاق بازرگانی ایران بیان کرد:قیمتی که در بورس کالا کشف و تعیین می‌شود، می‌تواند مبنایی برای قیمت‌های صادراتی نیز باشد، زیرا کالا می‌بایست از بازار سرمایه به سمت بازار‌های هدف هدایت شود.
ش
وی در خصوص یاری‌رساندن بورس کالا به صادرکنندگان تصریح کرد: بخش بازرگانی در کشور ضعیف عمل می‌کند و در بین شرکت‌های بازرگانی، شاهد بازاریابی قوی و موثری نیستیم. اما متقاضیان می‌توانند از بورس کالا خرید کنند و بعد محصولات در بازار‌های هدف بفروشند.
توسطی در ادامه شفاف‌سازی را نیاز اصلی اقتصاد دانست و گفت: شفاف‌سازی در همه بخش‌ها در اولویت است و اگر این اصل در کلیه امور اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به کار گرفته شود، اعتماد عمومی را فراهم می‌کند.
به گفته وی، علاوه بر لزوم پایداری و تقویت بورس کالا باید شرایط مناسبی را در روند تعیین قیمت‌ها، فروش کالا و مرکزیت عرضه کالا ایجاد و از قیمت گذاری دستوری در این بازار پرهیز کرد.
رییس اتاق بازرگانی اراک تاکید کرد: باید حمایت‌ها از شفافیت اقتصادی به گونه‌ای باشد که فروشنده و خریدار مجاب و قانع شوند که بورس کالا تنها نهاد ایجاد شفافیت قیمتی است که در ارتقای کیفیت و استانداردسازی کالا‌های قابل عرضه نقش دارد.
وی اظهار کرد: کیفیت محصول بعد از قیمت‌های عادلانه دومین مقوله مهم در جلب اعتماد مشتری است و این دو پارامتر می‌تواند در رونق گرفتن معاملات کلیه کالا‌ها در بورس کالا نقش اساسی داشته باشد تا خریدار و فروشنده، بورس کالا را به‌عنوان بستری مناسب برای ایجاد رقابتی سالم و تسهیل‌کننده عرضه و تقاضا بدانند.
 عضو اتاق بازرگانی ایران مهم‌ترین عامل از بین برنده سیستم دلالی از بازار را اعتمادسازی به کمک عرضه محصولات در بورس کالا دانست و افزود: اگر روند اعتمادسازی و جلب افکار عمومی به‌درستی انجام پذیرد و فروشنده کالای خود را در بورس عرضه و خریدار نیز به آنجا مراجعه کند، دیگر فضایی برای حضور دلال در بازار‌ها باقی نمی‌ماند.
 
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.