شنبه, 18 مرداد 1399 :: Saturday, 8 August 2020
 
کد خبر: 76192

دروغ به سبک یانکی ها

ترامپ با انتشار توییتی ادعا کرده است که همواره از مردم ایران حمایت میکند اما از طرفی تحریم‌های غیرانسانی و بیرحمانه ای اعمال می‌کند که معیشت مردم عادی و فرآیند درمان بیماران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همچنان مرثیه حقوق بشر می‌سراید.
پایگاه خبری ریشه

ایالات متحده آمریکا در دهه‌های گذشته همواره داعیه دفاع از مبانی و اصول حقوق بشر را داشته و بر این اساس به خود اجازه داده تا در خصوص وضعیت و شرایط حقوق بشر در سایر کشورها اظهارات مداخله جویانه داشته باشد. بررسی دقیق مواضع حقوق بشری آمریکا به صراحت تأیید کننده این واقعیت است که دولتمردان این کشور موضع‌گیری در خصوص وضعیت حقوق بشر در جهان را بر مبنای ترجیحات و منافع سیاسی انجام می‌دهند و همین رویه موجبات استفاده ابزاری آمریکا از موضوع حقوق بشر را در سطح بین المللی فراهم ساخته است. نکته مهم و تأسف بار این است که چنین قضاوت‌های سوگیرانه و جانبدارانه، مبنای عمل سیاسی آمریکا در ارتباط با کشورهای هدف قرار می‌گیرد و از جمله وضع تحریم‌های اقتصادی و تحمیل فشارهای سیاسی علیه کشورهای مستقل، بر مبنای همین قضاوت‌های نادرست توجیه می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با انتشار توییت هایی ادعا کرده است که او از ابتدای دولتش در کنار مردم ایران ایستاده است و از مردم ایران حمایت میکند. ژست دفاع دولت آمریکا از حقوق بشر طی چند روز گذشته پوشش رسانه‌ای ویژه‌ای گرفته است ؛ جالب است بدانید که آمریکا، دولتی است که از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شده است. آمریکا در حالی ادعای حمایت از مردم ایران را میکند که بعد از ترور شهید سلیمانی، تهدید کرد که ۵۲ سایت ایرانی از جمله اماکن فرهنگی را بمباران خواهد کرد.

اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا واقعا جان انسان‌ها از جمله ایرانی‌ها برای آمریکایی‌ها مهم شده است؟ برای پی بردن به جواب این سوال مواردی از نقض حقوق بشر توسط آمریکا را ذکر میکنیم.

1. حمایت آمریکا از تروریسم

حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی که در خدمت منافع آمریکا بوده‌اند سیاست دیرین دولت این کشور بوده است. به ویژه در منطقه غرب آسیا، ایجاد تروریسم از سوی آمریکا در دوره جنگ سرد با بنیان نهادن و تأمین مالی برخی جریان‌ها به منظور ممانعت از نفوذ شوروی در منطقه شکل گرفت که در نتیجه آن القاعده به وجود آمد. همچنین، ظهور داعش در عراق و سوریه با حمایت مستقیم آمریکا صورت گرفت.

2. مداخله در امور داخلی کشورها

موضوع مداخله در امور داخلی کشورها یک سیاست مستمر و دیرین آمریکا بوده است. این سیاست در مورد کشورهای مستقل مقاوم در برابر آمریکا عمدتاً در چارچوب راهبرد «تغییر رژیم» دنبال می‌شود. در بسیاری موارد سیاست مداخله در امور داخلی یک کشور به طور مستقیم با اقدامات ضد حقوق بشری همراه بوده است.

 

3. خشونت پلیس

پلیس آمریکا برخلاف عرف متعارف که می‌باید رکن اساسی حقوق شهروندی را تأمین کند، حقوق مردم آمریکا به ویژه سیاه پوستان را مورد تعرض قرار می‌دهد و گزارش‌ها حاکی از آن است که در سال ۱۳۹۷ نیروهای پلیس تنها ۱۴ روز مرتکب خشونت نشده‌اند. در آمریکا تعداد زیادی از شهروندان توسط پلیس کشته و یا مصدوم می‌شوند که در این بین سیاه پوستان به نسبت از سهم بیشتری برخوردارند. آنچه در این رابطه حائز اهمیت است اینکه در این کشور نه تنها برخورد قانونی با پلیس در راستای سوءاستفاده از قدرت و هنجارشکنی‌های اخلاقی آن صورت نگرفته، بلکه به منظور توجیه موضوعاتی از این دست، بعضاً به موازین قانونی نیز استناد می‌شود.

 

4. بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی

آمریکا اولین و تنها کشوری است که در طول تاریخ از بمب اتمی که هدفش کشتار و قتل عام گسترده است، استفاده کرده است. آمریکا در ۶ و ۹ اوت ۱۹۴۵ شهرهای هیروشیما و ناکازاکی را به دستور هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا بمباران اتمی کرد که در آن ۲۲۰ هزار نفر که عمدتا غیرنظامی بودند جان خود را از دست دادند.

بطور کلی از سال ۱۹۴۵ به بعد هم آمریکایی‌ها در جنگ‌های متعدد جان بیش از ۲۰ میلیون نفر انسان را گرفته‌اند.

. قتل و کشتار وحشیانه در ویتنام

جنگ ویتنام كه از سال 1955 تا 1975 به مدت دو دهه در این كشور جنوب شرق آسیا تداوم یافت، یادآور كشتار وحشیانه مردم این كشور توسط نیروهای نظامی آمریكاست كه همچنان از اذهان مردم این كشور پاك نشده است .

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که آمریکایی‌ها در ویتنام جنایات بی‌شمار و باورنکردنی‌ای مرتکب شدند. بسیاری از این جنایت‌ها به روش‌های مختلف، از اعترافات سربازان آمریکایی گرفته تا تحقیقات خبرنگاران تا افشاگری‌های دولت ویتنام، برای مردم دنیا نمایان شده‌اند.

براساس گزارش ها آمار تلفات جنگ ویتنام بین یك تا سه میلیون نفر برآورد شده است.

6. به شهادت رساندن ۲۹۰ مسافر بدون حتی یک عذرخواهی

در سکانسی، رئیس جمهور آمریکا خود را نگران پرواز بویینگ ۷۳۷ اوکراینی نشان می‌دهد که در نزدیکی فرودگاه امام خمینی (ره) سقوط کرد. اما آقای ترامپ شاید به یاد ندارد یا دست کم به روی خودش نمی آورد که ارتش آمریکا در ۱۲ تیر ۱۳۶۷ پرواز ۶۵۵ ایران ایر را که ۲۹۰ مسافر از جمله ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال را داشت به عمد سرنگون کرد. دولت آمریکا مسئولیت این اتفاق را برعهده نگرفت و پس از گذشت ۴ سال نشریه نیوزویک، و نه دولت آمریکا، به این نکته اذعان کرد که ارتش آمریکا مسئول این حمله بوده است.

آمریکایی‌ها هیچ وقت و تا این لحظه، درباره این اقدام عذرخواهی نکردند، بلکه بالعکس به ویلیام راجرز، فرمانده ناو جنگی وینسنس مدال شجاعت دادند. آیا کسی که ۲۹۰ مسافر بیگناه را عمدی به کام مرگ می‌کشاند الان نگران ۱۷۶ نفر شده است؟

به هر حال آمریکایی‌ها سعی کرده‌اند که بین سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران و همچنین سرنگونی پرواز ۶۵۵ ایران ایر مشابهت‌سازی کنند. در حالی که پرواز ایرانی به دستور نظامی فرمانده آمریکا و عامدانه سرنگون شده، اما پرواز اوکراینی بر اثر خطای انسانی و بدون اینکه مقامات مافوق اپراتور سیستم دفاع هوایی در جریان باشند، سقوط کرد. به نظر می‌رسد تفاوت بسیاری بین این دو حادثه وجود دارد. ضمنا با وجود این که سرنگونی هواپیمای اوکراینی غیرعمدی بود، مقامات ایرانی مسئولیت آن را برعهده گرفته و عذرخواهی کردند، اما آمریکایی‌ها هنوز که هنوز است خم بر ابرو نیاورده‌اند و الان هم دایه مهربان‌تر از مادر شده‌اند.

 

7. به شهادت رساندن مقامات نظامی ایران و عراقی

اگر آمریکا واقعا دغدغه جان انسان‌ها را دارد، چرا مقامات نظامی ایران و عراقی را در نزدیکی فرودگاه بغداد ترور کرد؟ آیا کسانی که در آن حمله جان خود را از دست دادند انسان نبودند؟ بالاتر از این، شهید سپهبد قاسم سلیمانی فردی بود که به واسطه مجاهدت‌هایش جان میلیون‌ها مردم منطقه را از شر داعش نجات داد. معلوم نیست که اگه داعش شکست نمی خورد و بالعکس قدرت می‌گرفت، الان و در آینده جان چندین میلیون نفر در معرض خطر قرار می‌گرفت. آیا ترور فردی که جان انسان‌ها را از خطر می‌رهاند، در اصل به خطر انداختن جان انسان‌های دیگر نیست؟

آمریکا در عین ادعای حمایت از حقوق بشر به نقض مکرر آن در سطح داخلی و بین المللی نیز می‌پردازد. در واقع با قاطعیت می‌توان گفت که آمریکا حقوق بشر را به عنوان دستاویز و ابزاری در مسیر اهداف خود به کار گرفته تا از این طریق بر سرنوشت ملت‌ها سلطه یافته و انواع فشارها را بر کشورهای مخالف خود تحمیل کند.

چگونه مقامات آمریکایی می‌توانند قاعده اجتماع نقیضین را از امری محال به امری کاملا ممکن و عملی تبدیل کنند. از طرفی تحریم‌های غیرانسانی و بیرحمانه اعمال می‌کنند که معیشت مردم عادی و فرآیند درمان بیماران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حتی در موارد بسیاری مانند کودکان پروانه‌ای باعث جان باختن کودکان بیگناه می‌شود، اما از طرفی دیگر مرثیه حقوق بشر می‌سرایند.

آمریکا از صلاحیت و صداقت لازم برای سخن گفتن در باب حقوق بشر برخوردار نیست و اصولاً در این حوزه نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه با مصادیق نقض متعدد و خروج از شورای حقوق بشر دچار نوعی عقب‌گرد نیز شده است. اساساً این کشور به دنبال دستیابی، حفظ و تداوم سلطه خود بر جهان بوده و به منظور نیل به این هدف از ابزارهای مختلفی چون ادعای حمایت از اصول و مبانی حقوق بشر و رشد و گسترش دموکراسی بهره‌برداری می‌کند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.