دوشنبه, 20 مرداد 1399 :: Monday, 10 August 2020
 
کد خبر: 76187

آخرین وضعیت مناطق سیل زده در جنوب کشور

آخرین وضعیت مناطق سیل زده در جنوب کشور
سامانه بارشی که از روز جمعه وارد استان های جنوبی شده تا روز یکشنبه در منطقه فعال بوده است و باعث بارش‌های بی سابقه و حجم بالای آب در برخی از شهرها و روستاهای این استان‌ها شده است.
پایگاه خبری ریشه

بر اساس گزارش هواشناسی، سامانه بارشی که روز جمعه تا یکشنبه در سیستان و بلوچستان فعال بود بارش‌های قابل توجهی به همراه داشت به طوریکه بیشینه بارش‌ها به صورت نقطه‌ای در برخی نقاط خاص در غرب و جنوب غرب استان به ۲۰۰ میلی‌متر رسیده است.

به گفته معاون عملیات سازمان امداد ونجات جمعیت هلال‌احمر هموطنان ساکن در ۱۳ شهرستان ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زاهدان، سرباز، سراوان، سیب و سوارن، فنوج، کنارک، میرجاوه، نیکشهر و هیرمند متاثر از سیل و آبگرفتگی بوده اند و در این مدت به سه هزار و ۴۲۸ نفر در ۹۸ شهر و روستا امدادرسانی شد و متاسفانه یک نفر بر اثر وقوع سیل در شهرستان سرباز جان باخت.

آب به واحد‌های مسکونی مردم نفوذ کرده و به اراضی کشاورزی، و زیرساخت‌های راه، آب، برق و تلفن خسارت جدی وارد کرده است.

در همین حال برخی دریگر از استان‌های کشور بارش شدید باران باعث سیل و آبگرفتگی معابر شده است و خساراتی را بر جای گذاشته است. به گفته فرماندار بشاگرد استان هرمزگان، بعلت بارندگی و طغیان رودخانه راه‌های ارتباطی، برق و تلفن ۲۲ روستای بشاگرد قطع است.

همچنین فرماندار جاسک می‌گوید بعلت شکستگی تیر‌های برق و آبگرفتگی نیروگاه گابریک، اکنون برق شصت روستای جاسک قطع است و پانزده گروه تلاش می‌کنند، برق وارد مدار شود. قطع فیبر نوری نیز موجب قطع ارتباطات تلفن همراه در بخش لیردف و ۷۱ روستای حوزه آن شده است. اکنون مردم آب آشامیدنی را بصورت زمان بندی دریافت می‌کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کمک به سیل‌زدگان این استان به ویژه چابهار، کنارک و نیکشهر با همت و کمک ملی و حضور سازمان های غیردولتی مردم نهاد و خیران کشوری ممکن است.
احمدعلی موهبتی در بازدید از مناطق سیل زده دشتیاری چابهار افزود: سیلاب ناشی از بارش های بی سابقه و حجم بالای آب و سرریز شدن 2 سد زیردان و پیشین، خسارت‌های زیادی وارد کرده است.
وی افزود: آب به واحدهای مسکونی مردم نفوذ کرده و به اراضی کشاورزی، و زیرساخت های راه، آب، برق و تلفن خسارت جدی وارد کرده است.
موهبتی با اشاره به اینکه همه ظرفیت های سیستان و بلوچستان برای کمک رسانی به مردم سیل‌زده بسیج شده اند، ادامه داد: شرایط موجود به مسئولان کشوری نیز گزارش شده است تا در حد ملی به این منطقه توجه شود.
وی تصریح کرد: قشرهای مختلف مردم، مسئولان، خیران محلی، استانی و کشوری کمک های نقدی و جنسی خود را به فرمانداری چابهار و یا هلال احمر این شهرستان تحویل دهند و از توزیع شخصی خودداری کنند تا کمک‌ها به صورت کارشناسی به دست افراد خسارت دیده و نیازمند برسد. ارتباط 250 روستا در شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان بر اثر شدت سیلابها قطع شده است. فرماندار نیکشهر با بیان این مطلب گفت: در حوزه برق نیز خسارت جدی به تاسیسات برخی از مناطق وارد شده که برق بیش از 150 روستای این شهرستان قطع شده است.
هاشم زهی افزود: پس از 10 سال از تاسیس سد خیرآباد، برای اولین بار این سد سرریز شد و هم اکنون حجم ذخیره آب در شهرستان به 57 میلیون مترمکعب رسیده است.
وی همچنین گفت: خسارت زیادی به ساختمانهای فنی و راهها وارد شده و در خطوط ارتباطی بخش‌های مرکزی، بنت و شهر نیکشهر هم اختلال ایجاد شده است.

محمد زهرایی

روز‌های اخیر در مناطق مختلف شهری و روستایی استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: به محض وقوع سیلاب تا همین الان، ۴۹ گروه جهادی استان سیستان و بلوچستان مشغول حل مشکلات سیل‌زدگان هستند.  

وی افزود: این ۴۹ گروه جهادی متشکل از ۶۰۰ جهادگر کار‌های مختلفی از جمله باز کردن راه‌ها، خالی کردن خانه‌ها از آب‌های انباشته شده و کمک به گرفتار شدگان در سیلاب را انجام می‌دهند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه در حال حاضر اقلام اساسی مورد نیاز مردم در مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان کم است، گفت: تا کنون اعلام نیازی به نیروی انسانی بیشتر برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان گزارش نشده است.  

زهرایی همچنین یادآور شد: علاوه بر اینکه ماشین آلات قرارگاه قدس سپاه در اختیار جهادگران قرار گرفته، بخشی از نیرو‌های سپاه استان سیستان و بلوچستان نیز در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان استان مشارکت دارند.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه دستگاه‌های امداد رسان به ۱۱۰ نفر خدمات رسانی کردند که ۴ مورد آن حاد و نجات از مرگ حتمی بوده است، گفت: ظرف چند روز اخیر بارندگی‌هایی با میانگین ۵۵ میلی‌متر در نقاط مختلف استان خراسان جنوبی داشتیم اما خوشبختانه خسارت جانی و مالی در برنداشت.

محمدصادق معتمدیان با اشاره به آخرین وضعیت استان خراسان جنوبی بعد از بارندگی‌های شدید اخیر در مناطق شرق و جنوب شرقی کشور گفت: ظرف چند روز اخیر بارندگی‌هایی  با میانگین ۵۵ میلی‌متر در نقاط مختلف استان خراسان جنوبی داشتیم اما خوشبختانه خسارت جانی و مالی در برنداشت.
وی ادامه داد: با پیش‌بینی بارش‌ها از قبل، ستاد مدیریت بحران استان، چندین جلسه را با حضور نمایندگان سایر دستگاه‌ها برگزار کرد تا هماهنگی‌های لازم صورت گیرد و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از خسارات انجام شود. 
 
معتمدیان با بیان ایتکه با تدابیر صورت گرفته امداد رسانی به موقع و هماهنگی در زمان بارش‌ها صورت گرفت، عنوان کرد: مردم نیز همکاری با دستگاه‌های اجرایی و امدادی داشتند، هم اکنون نیز آبگرفتگی معابر و یا منازل در سطح استان وجود ندارد. 
 

حامد سجادی با اشاره به جزئیات امدادرسانی در سیل و آبگرفتگی استان سیستان و بلوچستان در چهار روز گذشته گفت: هموطنان ساکن در ۱۳ شهرستان ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زاهدان، سرباز، سراوان، سیب و سوارن، فنوج، کنارک، میرجاوه، نیکشهر و هیرمند متاثر از سیل و آبگرفتگی بوده اند و در این مدت به سه هزار و ۴۲۸ نفر در ۹۸ شهر و روستا امدادرسانی شد و متاسفانه یک نفر بر اثر وقوع سیل در شهرستان سرباز جان باخت.

وی با اشاره به اسکان اضطراری یک هزار و ۱۴۴ نفر در استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ۵۲۱ امدادگر و نجاتگر در قالب ۱۰۴ تیم عملیاتی در حال امدادرسانی به هموطنان متاثر از سیل و آبگرفتگی در این استان هستند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره برپایی اردوگاه اسکان اضطراری در کنارک، فنوج و قصرقند افزود: تاکنون ۲۵۲ دستگاه چادر، یک هزار و ۸۵ تخته پتو، ۵۰۹ تخته موکت، ۲ هزار و ۹۶۱ کیلوگرم نایلون، یک هزار و ۱۸۲ قوطی کنسرو و ۱۳۰ بسته غذایی میان متاثران توزیع شده است.

سجادی با اشاره به مناطق نیازمند به خدمات امدادی در سیل سیستان و بلوچستان به دلیل انسداد مسیر‌ها گفت: ۲۹۲ روستا در این استان نیازمند به خدمات امدادی هستند که از این تعداد ۱۲ روستا در خاش در بخش نوک آباد، ایراندگان و مرکزی،۲۴ روستا در قصرقند در بخش کاجور،۱۸۴ روستا در سرباز بخش سرباز کلات، پارود، پیشین و مرکزی،۲۶ روستا در دلگان بخش گنبد و مرکزی، ۳۵ روستا در سراوان بخش جالق، مهرگان و دهستان ناهوک و ۷ روستا در کنارک بخش مرکزی – همچنان در محاصره آببوده و نیازمند به کمک هستند.

سیف‌الله آقابیگی مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به بارش‌های اخیر در استان‌های جنوبی کشور اظهار کرد: تعامل و هماهنگی مناسبی میان وزارت نیرو و سازمان هواشناسی برقرار است به گونه‌ای که متعاقب صدور هشدار از سوی سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش بارش پیش بینی شده و احتمال جاری شدن سیلاب، جلسات متعددی در سطح کشور برگزار شد.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: در این جلسات با مشارکت بخش‌های آب، آب و فاضلاب، توانیر، نیروگاه‌های برق حرارتی و برقابی شرایط مورد ارزیابی قرار گرفت و کار‌هایی که لازم بود قبل از وقوع بارش و سیلاب توسط همکاران در بخش‌های مختلف وزارت نیرو به عنوان اقدامات پیشگیرانه انجام شد.
وی افزود: این اقدامات متمرکز به منابع آبی، سد‌ها،  رودخانه‌ها و همچنین خطوط انتقال نیرو در نیروگاه‌ها است و حداکثر تهمیدات لازم اندیشیده شد. اکیپ‌های اجرایی و عوامل بهره برداری حداکثر آمادگی لازم را داشتند و بعد ازظهر روز چهارشنبه تمام برنامه ریزی ها  انجام و پیش بینی های لازم صورت گرفت.
آقابیگی بیان کرد: عمدتا در سیستان و بلوچستان، هرمزگان، در مناطقی از بوشهر، استان خراسان جنوبی و رضوی شاهد بارش‌های قابل توجهی هستیم.
 
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.