شنبه, 18 مرداد 1399 :: Saturday, 8 August 2020
 
کد خبر: 76159

تهدید جدی در کمین کره زمین!

تهدید جدی در کمین کره زمین!
کره زمین در حال تغییرات جدی است. تحولی به نام گرمایش جهانی که با ایجاد اختلال در اکوسیستم، حیات موجودات زنده را با تهدید جدی همراه می سازد.
پایگاه خبری ریشه

یخچال‌های طبیعی ذوب می‌شوند، سطح آب دریا‌ها بالاتر و بالاتر می‌آید، جنگل‌ها محو می‌شوند و حیات وحش با سرعت زیاد رو به نابودی می‌رود. بدون شک ما انسان‌ها نقش زیادی در سرعت بخشیدن به این پدیده داشته‌ایم،پدهدی گرمایش جهانی. اما چگونه؟ با آزاد و تولید کردن گاز‌های گلخانه‌ای در هوا که ناشی از سبک زندگی مدرنی است که انتخاب کرده‌ایم، بیشترین تاثیر را در گرمایش زمین در قرن اخیر داشته‌ایم.

سطح گاز‌های گلخانه‌ای در ۸۰۰ هزار سال گذشته در بالاترین حد خود بوده است که باعث ایجاد تغییراتی در محیط زیست یا الگو‌های آب و هوایی طولانی مدت می‌شود. این تغییرات اقلیمی نه تنها باعث افزایش دمای میانگین بلکه باعث وقوع رویداد‌های شدید آب و هوایی، تغییر جمعیت حیات وحش، زیستگاه‌ها، افزایش سطح دریا‌ها و طیف وسیعی از دگرگونی‌های دیگر است.

آیا گرمایش جهانی حقیقت دارد؟

بر خلاف آنچه که ترامپ و سایر منکران تغییرات اقلیمی سال هاست توئیت کرده اند، فرا رسیدن آب و هوای سرد ثابت نمی کند که گرمایش جهانی پدیده ای جعلی است. همانطور که سال گذشته نشنال جئوگرافی گزارش داد، دانشمندان اقلیم شناس، زمان و انرژی بسیار زیادی را صرف تلاش برای توضیح این موضوع کرده اند که «چگونه تغییر اتمسفر در نتیجه افزایش سطوح گازهایی چون کربن و متان، به تغییرات آب و هوایی بیشتری جز گرمایش جهانی منجر می شود.»

اگرچه این درست است که افزایش سطوح گازهای خطرناک تاثیرات متعددی بر وضعیت آب و هوای ما دارند، اما با مطالعه جدیدی که چند پژوهشگر در سوئد و نروژ انجام داده اند و در نشریه «تغییرات آّب و هوایی طبیعت» منتشر شده، این روایت مدت ها جا افتاده را رد می کند که وضعیت آب و هوای روزانه ما با تغییرات اقلیمی دراز مدت فرق دارد. این مطالعه همچنین تلویحا می گوید که ما تاثیرات انسانی بر رخدادهای آب و هوایی افراطی چون توفان ها، سیل ها و گردبادها را کمتر از میزان واقعی محاسبه کرده ایم.

پژوهشگران با استفاده از مدل های آماری از الگوهای آب و هوایی در سراسر جهان و مدل سازی اقلیمی برای شبیه سازی متغیرهای دما و رطوبت در سراسر جهان استفاده کرده اند. آنطور که نویسندگان این گزارش در مقدمه گزارش خود می نویسند با این کار«ما اثرانگشت تغییرات آب و هوایی که عوامل بیرونی موجب آن شده را ردگیری کرده و به این نتیجه گیری رسیده ایم که زمین به طور کلی در حال گرم شدن است.»

پس با توجه به گزارش ها میتوان فهمید که گرمایش جهانی حقیقت دارد و درحال رخ دادن است.

 

سرسبزی قله اورست با گرمایش جهانی

طبق تحقیقی جدید به نظر می‌رسد حیات گیاهی در ارتفاعات قله اورست در حال رشد است. به گفته پژوهشگران دلیل این امر گرمایش جهانی است. دانشمندان انگلیسی با استفاده از ۲۵ سال اطلاعات ماهواره Landsatناسا (١٩٩٣ تا ٢٠١٨) افزایش رشد گیاهان زیر برف‌ها را اندازه‌گیری کردند. محققان دانشگاه اکستر متوجه شدند رشد چمن و بوته‌ها زیر برف‌ها از ارتفاع ۱۳۶۰۰ فوتی به ۱۹۶۰۰ فوتی قله رسیده است.

این در حالی است به طور کلی تصور می‌شود شرایط در ارتفاعات این قله (حدود ٢٠ هزار فوتی) به گونه‌ای است که از رشد گیاهان زیر یخ جلوگیری می‌کند. مساحت تحت رویش بوته‌ها و چمن‌های زیر برفی در قله اورست اکنون تا ۱۵ بار بیشتر از مساحت یخچال‌های طبیعی و برف‌هایی است که در منطقه هندوکیش هیمالیا وجود دارد.

در حال حاضر رویش گیاهان زیر برف‌ها و یخ‌ها در منطقه هیمالیا در حال گسترش است. این رویش گیاهان احتمالاً از ذخایر آب ساکنان هیمالیا می‌کاهد.

آنچه در آتش‌سوزی استرالیا گذشت

آتش‌سوزی بخشی از طبیعت استرالیا بوده و هست. استرالیا کشوری است با وسعت بسیار که بخش‌های گسترده‌ای از آن خالی از سکنه است. افزایش بارندگی سبب رشد چمن‌ها و بوته‌ها، و یک دوره خشک پس از آن، سبب قابل احتراق شدن این گیاهان خشک می‌شود. از این رو، دشت‌های وسیع این کشور هر سال دچار هزاران حریق می‌شود.

بر اساس مطالعات مؤسسه هوا و فضای ایالات متحده آمریکا، این آتش‌سوزی‌ها از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۳ نزدیک به چهل درصد افزایش داشته‌اند. آن‌چه اهمیّت دارد، تحت کنترل نگه داشتن این آتش‌سوزی‌هاست، که البته در این مورد، تعداد زیادی حریق هنوز خارج از کنترل است.

کشور استرالیا که مناطق جنوب شرقی آن پوشیده از جنگل‌های انبوه با تنوع چشمگیری از گیاهان و جانوران است،‌ هر ساله در فصول بهار و تابستان (مصادف با پاییز و زمستان در نیمکره شمالی زمین)  آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای را در مناطق جنگلی خود تجربه می‌کند. گفته می‌شود آتش‌سوزی اخیر یکی از بزرگترین آتش‌سوزی‌های مناطق جنگلی استرالیا در چند دهه اخیر است.

آتش‌سوزی اخیر در جنگل‌های جنوب شرقی استرالیا از سه ماه قبل آغاز شده و بر اساس آخرین اخبار این آتش‌سوزی تاکنون به کشته شدن 24 نفر و از بین رفتن حدود 500 میلیون حیوان منجر شده است.

گرمایش جهانی چه ربطی به آتش سوزی در استرالیا دارد؟

 

گرم‌تر شدن زمین به سبب افزایش میزان دی‌اکسید کربن در جو زمین به افزایش آتش سوزی ها می انجامد. سال‌هاست محققان هشدار می‌دهند که افزایش دمای زمین می‌تواند سبب افزایش این‌گونه آتش‌سوزی‌ها شود؛ و اکنون، ما شاهد به وقوع پیوستن آن پیش‌بینی‌ها هستیم. اگرچه اکنون صحبت از ارتباط مستقیم بین تک تک وقایعِ حدی با تغییرات اقلیمی، غیرعلمی و نادقیق است.

این آتش‌سوزی سبب انتشار چه میزان دی‌اکسید کربن شده است؟

آخرین گزارش منتشرشده در این مورد به اواسط ماه گذشته برمی‌گردد که میزان انتشار گاز دی‌اکسید کربن را حدود ۲۵۰ میلیون تُن اعلام کرده بود. قطعاً این عدد اکنون افزایش یافته است،و این خود یک نمونه از چرخه‌های بازخوردیِ تغییر اقلیم است: بخش‌های سبزی که باید دی‌اکسید کربن را جذب کنند و از گرم‌تر شدن زمین جلوگیری کنند، بر اثر آتش‌سوزی می‌سوزند و دی‌اکسید کربنی که تولید می‌شود به وخامت بیشتر بحران اقلیمی می‌انجامد.

پیامدهای گرمایش جهانی

 

تکرار رویداد‌های شدید آب و هوایی

افزایش دما، انواع بسیاری از بلایای طبیعی از جمله توفان، امواج گرما، سیل و خشکسالی را بدتر می‌کند و باعث می‌شود هر از چندگاهی تکرار شوند. گرم‌تر شدن زمین، الگو‌های آب و هوایی را تغییر می‌دهد به طوری که مناطق مرطوب، مرطوب‌تر و مناطق خشک، خشک‌تر می‌شوند.

افزایش میزان مرگ و میر

دانشمندان تغییرات آب‌و‌هوایی را «بزرگ‌ترین تهدید بهداشتی جهان در قرن بیست و یکم» می‌دانند. تهدیدی که همه به ویژه کودکان، افراد مسن و جوامع کم درآمد، مستقیم و غیر مستقیم تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند. طبق جدیدترین تحقیقات پزشکان و سازمان جهانی بهداشت به همان میزان که دمای هوا افزایش می‌یابد، میزان شیوع بیماری و مرگ هم بالا می‌رود.

آلوده‌تر شدن هوا

افزایش دمای هوا باعث تشدید آلودگی هوا می‌شود که سلامت انسان‌ها را به شدت تهدید خواهد کرد. به طور قطع آلودگی ناشی از خودروها، کارخانه‌ها و دیگر صنایع این مشکل را چندین برابر خواهد کرد و این وضعیت، سلامت افراد مبتلا به بیماری قلبی و ریوی را بیشتر در معرض خطر قرار خواهد داد.

تشدید انقراض حیات وحش

بسیاری از حیوانات با افزایش دما به دنبال یک آب و هوای مناسب به سمت شمال یا ارتفاعات مهاجرت می‌کنند، اما زمانی که سرعت تغییرات آب و هوایی از سرعت مهاجرت گونه‌های مختلف بیشتر شود، همه چیز دست خوش تغییر خواهد شد. به همین دلیل بسیاری از حیوانات نمی‌توانند در آب و هوای جدید دوام بیاورند و به احتمال زیاد منقرض خواهند شد.

بالا آمدن سطح دریا‌ها

همزمان با ذوب شدن یخ‌ها، سطح آب دریا‌ها نیز افزایش می‌یابد. طبق گزارش دانشمندان، گرم شدن اقیانوس ها، ذوب شدن یخ‌ها و افزایش سطح‌ها از دهه ۱۹۵۰ میلادی بیشتر از هر چیزی به دلایل انسانی بوده است. این نرخ رشد در سال‌های آینده سرعت می‌گیرد و پیش‌بینی می‌شود اگر روند کنونی ادامه یابد، بسیاری از مناطق ساحلی زیر آب فرو خواهد رفت.

اسیدی شدن اقیانوس‌ها

با گرم‌تر شدن کره خاکی، اکوسیستم‌های دریایی تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار می‌گیرند و به دلیل جذب میزان وسیعی از آلاینده‌ها، اسیدی می‌شوند. این اسیدی شدن، تهدیدی جدی برای زندگی موجودات زیر آب است به ویژه جانور‌های نرم‌تن، خرچنگ‌ها، مرجان‌ها و تعداد زیادی از ماهی‌ها.

 

راهکار‌هایی ساده برای مقابله با گرمایش زمین

با این‌که نمی‌توان تاثیر صنایع، نیروگاه‌ها وکارخانه‌ها را بر گرمایش زمین و تولید دی اکسید کربن نادیده گرفت، اما فعالیت‌های روزمره انسانی هم بی تاثیر نیستند. برای نجات زمین نیازی به صرف هزینه‌های میلیاردی یا مشارکت در طرح‌های پرهزینه جهانی نیست و فقط با رعایت چند راهکار ساده و اصولی برای مصرف صحیح، همه ما می‌توانیم در کاهش گاز‌های گلخانه‌ای و پیامدهایش که حالا از آن‌ها مطلع شده‌اید، سهیم باشیم. در ادامه به چند راهکار عملی اشاره خواهیم کرد.

۱-در و پنجره‌ها را عایق‌بندی کنید

با درزگیری در و پنجره‌های خانه‌تان، اتاق‌ها و آشپزخانه را عایق‌بندی کنید. برای افزایش کارایی سیستم گرمایشی و خنک کننده، فیلتر هوای آن را مدام چک و در صورت نیاز تمیز کنید و به این ترتیب از هدر رفتن انرژی پیشگیری کنید.

۲-از لامپ کم مصرف استفاده کنید

لامپ‌هایی که در آن‌ها از «ال‌ای دی» استفاده می‌شود، ۸۰ درصد کمتر از لامپ‌های معمولی انرژی مصرف می‌کنند و در کاهش سرعت گرم‌تر شدن زمین هم نقش قابل توجهی دارند. از طرفی هزینه‌ها را هم کاهش می‌دهد.

۳-دو شاخه‌ها را از پریز بکشید

تلویزیون، جاروبرقی، ماشین لباس‌شویی، آب میوه‌گیری و... از جمله لوازمی هستند که در طول روز به برق متصل اند. به محض تمام شدن کارتان با برخی از این لوازم، آن‌ها را از برق بکشید و رایانه یا تبلت‌تان را طوری تنظیم کنید تا بعد از این که مدتی استفاده نشدند، به حالت استند بای بروند.

۴-بازیافت را جدی بگیرید

بازیافت، تعمیرات و استفاده مجدد از موارد مصرفی شدیدا در کاهش گاز‌های گلخانه‌ای موثر است البته واضح است که رعایت بهداشت هم در این زمینه، ضروری خواهد بود. کاغذ، روزنامه، ظروف آشامیدنی، باتری، تجهیزات الکترونیکی و دیگر کالا‌های قابل بازیافت را بازیافت کنید.

۵-به برچسب انرژی وسایل توجه کنید

قبل از خرید هر وسیله برقی جدید برای منزل، برچسب انرژی آن را بررسی کنید و به دلیل کمی تفاوت قیمت، از تاثیرات استفاده از لوازم پرمصرف غافل نشوید.

۶-به کیسه‌های پلاستیکی نه بگویید

هنگام خرید حتما یک کیسه پارچه‌ای همراه داشته باشید تا برای خرید هر چیزی، نیاز به کیسه پلاستیکی نباشد که به محض رسیدن به خانه، دور انداخته شود.

واقعیت ‎این است که طبیعت کار خودش را بلد است و همیشه هم بلد بوده ولی گرمایش جهانی چیزی است که ما آن را به وجود آوردیم‎. خراب کردن جنگل‎ها و قطع درختان، استفاده زیاد از خودروها و وسایل آلاینده هوا، هدر دادن آب و آلوده کردن منابع طبیعی شاید از دور شبیه شعارهای محیط‌زیستی به نظر برسد ولی از نزدیک کاملا واقعی است. طبیعت با تغییراتی که ما در آن به وجود می‎آوریم نمی‎تواند شبیه قبل آرام و بی‎سروصدا کارش را انجام بدهد و دچار مشکل می‎شود ؛چیزی که به آن «تغییر اقلیم» می‎گویند.

از این رو شهروندان که صاحبان اصلی گنجینه‌های طبیعی هستند، باید به هر نحو ممکن پیام حاوی این دغدغه اساسی را به نمایندگان خود برسانند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.