جمعه, 24 مرداد 1399 :: Friday, 14 August 2020
 
کد خبر: 75650

موج جدید توحش شیطان بزرگ با حمایت سعودی_انگلیسی

موج جدید توحش شیطان بزرگ با حمایت سعودی_انگلیسی
عراق،کشوری که این روزها از طرفی با اعتراضات داخلی که با دخالت های آمریکا و هم دستان حامی تروریستش تبدیل به اغتشاش شده،دست و پنجه نرم می‌کند از طرف دیگر نیروی بسیج مردمی آن درگیر جنگ و بیرون کردن امثال داعش و سایر تروریست هاست که حامی حقوق بشری(!) چون آمریکا ناگهانی و ناجوانمردانه به مواضع گردان‌های حزب الله عراق حمله می کند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

طی 5 سال اخیر تظاهرات و تجمعات مردمی درعراق، امری عادی و کاملا مسالمت آمیز بود که امسال طی اتفاقات مشکوکی با به آتش کشیدن اموال عمومی به خشونت و تلفات مردم بی گناه کشیده شد این در حالی بود که با قطع شدن اینترنت آرامش به این شهرها بازگشت. به هر حال در پس تمام دودها و آتش هایی عناصر وابسته به سفارت آمریکا در میان تجمعات اعتراضی برحق مردم عراق افروختند آتش کینه و حقد آنها از برپایی دولتی شیعی و مقتدر در عراق نهفته است.مردم عراق به وضوح در پی اصلاح دولت و دستیابی به حقوق برحق خود از طریق راه های مسالمت آمیز هستند در حالیکه آمریکایی ها با سوار شدن بر موج خواسته های برحق مردم به دنبال سرنگونی حکومت عراق و روی کار آمدن حکومتی وابسته می باشند.

حشد الشعبی نیز در بیانیه خود خطاب به تظاهرات کنندگان گفته بود:« به تظاهرات خود ادامه دهید و ماهیت مسالمت آمیز آن را حفظ کنید و به موج سواران اجازه ندهید از تظاهرات شما سوء‌استفاده کنند به حسن ظن خود به برادران خود (حشد شعبی) ادامه دهید، از آنها دفاع کنید، همانطور که آنها از شما دفاع می‌کنند،‌که در آن صورت حتما هم ما و هم شما پیروز خواهیم شد، همانطور که داعشی‌های تروریست را شکست دادیم، داعشی‌های فساد را شکست خواهیم داد و وطن ما بهترین وطن خواهدشد.»

حمله امریکا به بسیج مردمی عراق

حشدِ الشعبی که شامگاه 8 دی مورد حمله آمریکایی ها قرار گرفت همان نیروی بسیج مردمی است که سال هاست در کنار ارتش این کشور با گروه های تروریستی چون داعش برای امنیت کشور می جنگد. این حمله با شهادت دست‌کم ۲۸ نفر از نیروهای الحشد الشعبی از جمله یکی از فرماندهان آن و دو معاون وی و معاون منابع فرمانده تیپ ۴۵ و مجروح شدن ۵۱ نفر دیگر همراه بود. وزارت دفاع آمریکا مدعی شد که این اقدام در پاسخ به «حملات مکرر به پایگاه‌های میزبان نیروهای ائتلاف» در عراق صورت گرفته است.

اما چرا آمریکا در میان اعضای «الحشد الشعبی» چرا به «کتائب حزب الله» حمله کرد؟

هسته اصلی کتائب حزب الله در سال ۲۰۰۷ برای مقاومت در برابر حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی و انگلیسی در خاک عراق و دفاع از اماکن مقدس شکل گرفت. نیروهای ائتلاف بین‌المللی که با مداخله نظامی در عراق جان صدها هزار عراقی بی‌گناه را گرفتند بین مارس ۲۰۰۷ تا ژوئن ۲۰۰۸ در معرض حملات مجاهدان گردان‌های حزب الله قرار گرفتند.  تا جایی که در سال ۲۰۰۹  آمریکا این گروه را  به همراه ابومهدی المهندس از مؤسسان آن که هم اینک معاون سازمان الحشد الشعبی است، در لیست سیاه آمریکا قرار داد زیرا محصول فعالیت حزب الله عراق در چارچوب گروه های مقاومت عراقی، خارج شدن اجباری نیروهای آمریکایی با خسارات سنگینی بود که در عراق متحمل شدند.

 عملیات آزادسازی جرف الصخر (جرف النصر)، شکست حصر آمرلی، آزادسازی تکریت، آزادسازی استان صلاح الدین، آزادسازی بیجی و در نهایت آزادسازی فلوجه [که جهنم آمریکایی‌ها بود] مهم‌ترین عملیات‌هایی است که این یگان در آنها مشارکت داشت.

به گزارش وبگاه خبری العربی الجدید، در حال حاضر گردان‌های حزب الله در اکثر استان‌های عراق غیر از منطقه کردستان عراق فعالیت می‌کند و خیلی زود در مناطق آزادشده از چنگ داعش نظیر الانبار، موصل، کرکوک و صلاح الدین در کنار بغداد و استان‌های مرکزی و جنوبی عراق دفاتر و نمایندگی‌های خود را افتتاح کرد؛ به گفته منابع، شهر جرف الصخر در استان بابل اتاق عملیات نیروهای گردان‌های حزب الله است.

کتائب حزب الله از سال ۲۰۱۳ هم برای مبارزه با داعش به سوریه اعزام شد؛ اما درباره اینکه چرا آمریکا نیروهای الحشد الشعبی در القائم را هدف گرفت باید گفت از زمان بازگشایی رسمی گذرگاه «البوکمال-القائم» میان عراق و سوریه در مهر ماه گذشته ورود نیروهای حزب الله عراق به سوریه تسهیل شده است. این گذرگاه مرزی از سال ۲۰۱۳ به دنبال حمله داعش به عراق بسته بود و در اواخر سال ۲۰۱۷  این گذرگاه از گروهک تروریستی داعش پس گرفته شد، اما بازگشایی این گذرگاه چندین بار به دلیل ناتمام بودن امکانات آن به تعویق افتاد.

گذرگاه البوکمال در استان «دیرالزور» سوریه در جنوب رود فرات و در دورترین نقطه جنوب شرق سوریه و گذرگاه القائم در استان الانبار، در غرب عراق واقع است که هر دو گذرگاه در  امتداد هم و نقطه مقابل هم هستند.

بازگشایی گذرگاه راهبردی «البوکمال ـ القائم» که از اهمیت استراتژیک بالایی برای عراق برخوردار است برای آمریکایی‌ها گران تمام شد، زیرا با بازگشایی گذرگاه‌های القائم- البوکمال و اتصال تهران به دمشق و دریای مدیترانه از طریق بغداد ائتلاف سه جانبه میان آنها (محور مقاومت) قوی‌تر شده و  تلاش‌های آمریکا بویژه برای تضعیف روابط میان ایران و عراق یا عراق و سوریه بیش از پیش ناکام می ماند.

از سوی دیگر حزب الله عراق در مقطع اخیر و به دنبال استعفای عادل عبدالمهدی از نخست‌وزیری عراق همواره با صدور بیانیه‌های متعدد بر این امر تاکید داشت که نخست‌وزیر آتی باید «شجاع» باشد و به مقابله با توطئه‌های صهیونیستی-آمریکایی-سعودی برای عراق برود.

آمریکایی‌ها و متحدانش قبل و بعد از اعتراضات برنامه های مختلفی را برای به زانو درآرودن دولت و ملت عراق اجرا کردند و تا حد توان ضرباتی را وارد کردند اما تاکنون به اهداف نهایی خود دست نیافته اند.

انحلال سازمان «حشدالشعبی» هم  که نقش ویژه ای در شکست گروه تروریستی داعش ایفا کرده و یکی از پایه های قدرت عراق در برابر تهاجم های خارجی به شمار می آید و این کشور را از حالت منفعل و ضعیف نظامی خارج کرده یکی از هدف های واشنگتن بود که در ماه های گذشته به شیوه های متعددی دنبال شد اما به نتیجه نرسیده است.  

در یک بیانیه حزب الله عراق تاکید شده است: «نخست وزیر آتی نباید تسلیم دیکته‌های آمریکایی‌ها باشد و اخراج اشغالگران آمریکایی را در رأس اولویت‌های خود قرار دهد تا حاکمیت و شرافت عراق مصون بماند و در غیر این صورت دولت آتی،  سرسپرده آمریکاست و دارای هویت عراقی نیست؛ که این موضوع قابل تحمل نیست و نمی‌توان در برابر آن سکوت کرد؛ بلکه ما را برای بازگرداندن حقوق ملت عراق مصمم‌تر خواهد کرد  تا حق، محقق و باطل محو شود».

دفتر آیت الله سید علی سیستانی نیز درباره حمله به مقر حشد شعبی در القائم واقع در غرب الأنبار بیانیه‌ای صادر کرد و در آن حمله آمریکا به مواضع حشد شعبی در القائم واقع در غرب عراق را محکوم کرد.در این بیانیه آمده است که دستگاه‌های رسمی عراق باید به حملات آمریکا واکنش نشان داده و اقدامات لازم برای جلوگیری از این حملات را اتخاذ کنند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، حمله آمریکا به مواضع کتائب حزب‌الله در مرز عراق و سوریه را "غیر قابل قبول" خوانده و سخنگوی وزارت خارجه ایران این اقدام را "مصداق بارز تروریسم" دانسته است.

آقای ظریف که به روسیه سفر کرده گفت که " آمریکا هزاران مایل دورتر از مرزهای خودش، مردم را به اسم دفاع از خود در عراق و سوریه به خاک و خون می‌کشد" در حالی که "ایران و روسیه برای صلح در عراق و سوریه همکاری می‌کنند."

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه انگلیس از حمله غیرقانونی آمریکا به پایگاه نظامی کتائب حزب‌الله در عراق که ده‌ها شهید و زخمی برجای گذاشت، حمایت کرد.

حمله آمریکا، تجاوز بزرگ علیه حاکمیت ملی عراق ،استقلال و سیادت ملی این کشور است. در پی محکومیت این توحش نباید منتظر حمایت،سکوت  یا ابراز تاسف سازمان حقوق بشر ماند. قطعا دولت عراق و نیرو های حشد الشعبی در پاسخ این تجاوز موضعی قاطع اتخاذ خواهند کرد؛انتقام سازمان الحشد الشعبی و به طور خاص گروه کتائب حزب الله عراق می‌تواند سناریوی مشابه سال‌های 2008 تا 2011 و خروج پیاپی تابوت‌های سربازان آمریکایی را برای مابقی این اشغالگران در عراق رقم بزند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.