جمعه, 24 مرداد 1399 :: Friday, 14 August 2020
 
کد خبر: 74488

آماده تبادل فراگیر زندانیان هستیم

آماده تبادل فراگیر زندانیان هستیم
وزیر امور خارجه، گفت: پس از به خانه باز گرداندن گروگان‌مان در این هفته، کاملاً برای تبادل فراگیر زندانیان آمادگی داریم. توپ در زمین ایالات متحده است.
پایگاه خبری ریشه

محمد جواد ظریف طی مطلبی در صفحه شخصی خود در خصوص بحث استمرار معاوضه زندانیان میان ایران و آمریکا نوشت: «پس از به خانه باز گرداندن گروگان‌مان در این هفته، کاملاً برای تبادل فراگیر زندانیان آمادگی داریم. توپ در زمین ایالات متحده است. امروز بار دیگر و این بار در نشست «قلب آسیا - روند استانبول» مشغول دیپلماسی منطقه‌ای هستیم تا توان خود را برای صلح و توسعه در افغانستان در کنار هم قرار دهیم».

روز شنبه ۱۶ آذر اعلام شد که با تلاش‌ها و پیگیری‌های وزارت امور خارجه و همکاری نهاد‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و در یک فرایند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس، دکتر مسعود سلیمانی استاد دانشگاه‌های ایران که به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بازداشت و بیش از یکسال در آمریکا زندانی بود آزاد شده است.

علی ربیعی نیز در جریان نشست خبری امروز خود نیز با اشاره به آزادی دکتر مسعود سلیمانی بیان داشت: سه ماه پیش از سوی یک مقام سابق آمریکایی پیام آمد که واشنگتن آمادگی پذیرش پیشنهاد سال گذشته ایران مبنی بر مبادله زندانیان را دارد. اصل ما همه در برابر همه بود. همچنین مبادله اخیر صورت گرفته با آمریکا، بر اساس مذاکره نبود.

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مبادله اخیر زندانیان میان ایران و آمریکا می‌تواند باب گفت‌گوها میان دو طرف را باز کند یا خیر، گفت: همان طور که بارها اعلام کرده‌ایم ما تنها در صورت رفع تمام تحریم‌های ظالمانه اعمال شده از جانب آمریکا و فقط در قالب 5+1 حاضر به مذاکره هستیم همچنین بار دیگر اعلام می‌کنیم که آمادگی داریم تبادل زندانیان بیشتری را انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.