جمعه, 24 مرداد 1399 :: Friday, 14 August 2020
 
کد خبر: 74465

بررسی کلیات بودجه سال آتی

بررسی کلیات بودجه سال آتی
اواسط آذر ماه هرسال زمان تقدیم لایحه بودجه به مجلس برای تعیین خلاصه طرح درآمد و هزینه‌های در نظر گرفته شده یک سال دولت در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و.. می‌باشد.امابا توجه به تحریم های دشمنان جمهوری اسالامی و مشکلات و معضلات اقتصادی انتظار می‌رود بودجه 99 با اصلاح ساختاری تقدیم مجلس شده باشد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

بودجه ۹۹ از دو بخش بودجه عمومی و بودجه شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها تشکیل می‌شود؛ بودجه عمومی دولت حدود ۵۶۳ هزار میلیارد تومان و بودجه شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها ۱۴۸۳ هزار میلیارد تومان بسته شده است.

بررسی جزئیات بودجه سال ۹۹ نمایانگر اطلاعات جدیدی در خصوص برخی تغییرات در هزینه و درآمد خانوارها است، از قطع یارانه برخی دهک‌های درآمدی تا معافیت زائران اربعین از پرداخت عوارض.

بودجه 99

سهم هر ایرانی از بودجه ۹۹

تجربه نشان داده هر سال و در روزهایی که بحث و بررسی بر سر تبصره‌های مختلف لایحه بودجه سال آینده داغ می‌شود، یک سوال ذهن بیشتر مردم را درگیر می‌کند، سهم هر ایرانی از بودجه سال آینده چقدر است؟

سهم هر فرد از بودجه سال را با منابع عمومی بودجه می‌سنجند، منابعی که در بودجه ۹۹ به ۴۸۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.بررسی‌ها و محاسبات نشان می‌دهد، سرانه منابع عمومی بودجه در سال ۹۹ به میزان ۵/۸ میلیون تومان خواهد بود. این رقم در سال جاری با توجه به رقم ۴۰۷ هزار میلیارد تومانی منابع عمومی بودجه حدود ۴/۷ میلیون تومان بوده است.

لازم به ذکر است؛ در این محاسبات جمعیت ایران ۸۳ میلیون در نظر گرفته شده است.

میزان افزایش حقوق کارمندان

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته (شنبه) از افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده خبر داد و گفت: "برای جبران قدرت خرید مردم، افزایش ۱۵ درصدی حقوق را در بودجه سال ۹۹ پیش بینی کرده‌ایم".

همچنین رئیس جمهور با تایید افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و کارگران گفت: حقوق ثابت کارمندان و کارگران در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافت و در سال ۹۹ هم ان‌شاءالله ۱۵ درصد افزایش حقوق داریم که در این دو سال حدود ۳۵ درصد به حقوق افزودیم.

عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور در سال ۹۹ برای هر نفر ۲۶۴ هزار تومان تعیین شده ضمن اینکه عوارض خروج زائرین حج تمتع، عمره ۱۳۲ هزار تومان لحاظ شده است.

عوارض خروج زائرین عتبات عالیات (زائران اربعین از چهاردهم شهریور تا دوم آبان‌ماه که از مرز‌های زمینی به مقصد به کشور عراق از کشور خارج می‌شوند از پرداخت عوارض خروج معاف هستند).برهمین اساس عوارض خروج هوایی ۴۵ هزار تومان و عوارض خروج زمینی و دریایی ۱۵ هزار تومان است.

در این میان وام ازدواج طبق سال جاری یعنی مبلغ 30میلیون تومان باقی ماند که متن این تبصره به شرح زیر است:

الف- به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آن‌ها بعد از یکم فرودین ۹۶ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ١٣٩٩ سیصد میلیون (۳۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله با أخذ یک ضامن معتبر و سفته است.

قطع یارانه نقدی سه دهک درآمدی بالا

حذف ۳ دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران مدت‌هاست که در دستور کار دولت قرار دارد و آیین‌نامه اجرایی آن نیز در جلسه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ تصویب شده است.

گفتنی است؛ مطابق تبصره اول ماده ۶ این آیین‌نامه، خانوار‌های حذف شده می‌توانند نسبت به اعتراض در خصوص قطع یارانه خود و افراد تحت تکفل، با اعلام رضایت از دسترسی وزارت یاد شده به تمامی اطلاعات بانکی و ارائه اطلاعات و مستندات لازم، اقدام کنند.

حال باید دید با توجه به ضرورت قطع یارانه دهک‌های بالای درآمدی و تکلیفی که در بودجه ۹۹ برای وزارت کار تعیین شده، آیا دولت می‌تواند نسبت به شناسایی و قطع یارانه سه دهک بالای درآمدی اقدام کند یا خیر.

همه این موارد بخشی از برنامه مالی دولت برای سال آتی بود اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که اگرچه وابستگی به منابع فروش حاصل از نفت روی کاغذ در بودجه سال آینده به حداقل رسیده است و دولت تصمیم دارد بیشتر منابع بودجه را از راه افزایش درآمد‌های مالیاتی محقق کند اما در این زمینه باید به ظرفیت های بالقوه کشور نیز در تولید و صادرات محصولات کشاورزی، صنایع دستی و.. توجه داشت و کشاورز یا تولید کننده را حمایت کرد تا از دردسر های اقتصاد تک بعدی نجات پیدا کرد. در سال سوم تحریم و شرایط سخت اقتصادی موجود آنچه مردم از دولت و بودجه تقدیم شده آن انتظار دارند یک برنامه منطقی برای گذران زندگی در این تنگناهای اقتصادی است.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.