پنجشنبه, 2 بهمن 1399 :: Thursday, 21 January 2021
 
کد خبر: 74307

سوددهی ۵ برابری پتروپالایشگاه‌ها

سوددهی ۵ برابری پتروپالایشگاه‌ها
احمدی گفت: سود پتروپالایشگاه نسبت به پالایشگاه‌ها حدود ۲ تا ۵ برابر است.
پایگاه خبری ریشه

از ابتدای سال ۹۸ طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های کشور در مجلس شورای اسلامی مطرح و قرار شد با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی ظرفیت پتروپالایشگاه‌های کشور افزایش یابد.

افزایش واحد‌های پتروپالایشگاه نقش مهمی در کمرنگ کردن اثرات تحریم دارد و می‌تواند زمینه صادرات و افزایش درآمد‌های ارزی کشور را به دنبال داشته باشد.

میلاد احمدی کارشناس حوزه انرژی با اشاره به ساخت پتروپالایشگاه در کشور اظهار کرد: پتروپالایشگاه‌ها نوع جدیدی از پالایش نفت خام است که در آن هدف تنها تولید سوخت مایع نیست بلکه خوراک فرآورده‌های پلمیری نیز تامین می‌شود.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد:مجتمع‌های پترو پالایش واحد‌های فرایندی متعددی را شامل می‌شود که در آن نفت با عبور از ان به محصولات سوختی و پایه پتروشیمی تبدیل می‌شود.

وی افزود: تولید همزمان سوخت مایع و سایر محصولات پتروشیمی نیازمند استفاده از تکنولوژی خاصی در واحد‌های پترو پالایشگاه دارد.

احمدی ابراز کرد: زمان ساخت یک پتروپالایشگاه نسبت پالایشگاه‌های معمولی بیشتر است با این وجود سود بیشتر و به طبع آن درآمد بالای آن ساخت پتروپالایشگاه‌ها را توجیه می‌کند.

این کارشناس حوزه انرژی بیان کرد:تجمع فعالیت‌ها در پتروپالایشگاه‌ها با اشتراک گذاری جریان مواد، نیروی انسانی باعث کاهش هزینه‌های تولید می‌شود.

احمدی تصریح کرد:سود مناسب واحد‌های پترو پالایشگاه‌ها حدود تا ۲ تا سه برابر سایر پالایشگاه‌ها است که این موضوع می‌تواند مشوق مناسبی برای سرمایه گذاری بخش‌های خصوصی باشد.

وی ادامه داد:خام فروشی علاوه بر خسارت‌های سنگینی به اقتصاد انرژی، کشور را در مقابل تحریم‌ها آسیب پذیر می‌کند.

این کارشناس انرژی تصریح کرد: پترو پالایشگاه‌ها با ایجاد ارزش افزوده می‌توانند مانع از خروج سرمایه برای کالا‌های وارداتی شوند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.