• سریال بی‌پایان گاف‌های نتانیاهو؛ از «کرونا» تا «بمب»

    سریال بی‌پایان گاف‌های نتانیاهو؛ از «کرونا» تا «بمب»

    شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی اخیرا در گزارشی، به افشای گاف نخست‌وزیر این رژیم درباره قربانیان ویروس کرونا در ایران پرداخت. ظاهرا در جریان نشست اخیر کابینه رژیم صهیونیستی، نتانیاهو با انتشار ویدئویی مدعی شده که در ایران، اجساد قربانیان ویروس کرونا در زباله‌ها دفن می‌شود!
شنبه, 16 فروردين 1399 :: Saturday, 4 April 2020
 
کد خبر: 74290

افزایش قیمت جهانی غذا به بالاترین رقم طی ۲۶ ماه گذشته

افزایش قیمت جهانی غذا به بالاترین رقم طی ۲۶ ماه گذشته
شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه غلات، دانه های روغنی، لبنیات، گوشت و شکر را اندازه گیری میکند در نوامبر به بالاترین حد ۲۶ ماهه رسید.
پایگاه خبری ریشه

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد قیمت جهانی غذا به شدت در نوامبر افزایش یافته و دلیل آن افزایش زیاد قیمت گوشت و روغنهای گیاهی بوده است. در این بین، قیمت غلات کمی کاهش یافته است.

 شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه غلات، دانه های روغنی، لبنیات، گوشت و شکر را اندازه گیری میکند در نوامبر به بالاترین حد 26 ماهه رسید. میانگین این شاخص در ماه نوامبر 177.2 بود که نسبت به ماه قبل 2.7 درصد و نسبت به سال گذشته 9.5 درصد افزایش داشت.

فائو همچنین پیش بینی کرد تولید غلات در 2019 به بالاترین حد 2.714 میلیارد تن برسد که 0.4 درصد نسبت به آخرین پیش‌بینی افزایش داشت.

 شاخص قیمت غلات 1.2 درصد پایین آمد و به 162.4 رسید. صادرات بالا و رقابت شدید بین تولیدکنندگان جهان بر قیمت گندم تاثیر گذاشت. قیمت برنج به پایین ترین حد شش ماهه رسید و محصولات جدید این کاهش قیمت را شدیدتر کرد.

 شاخص قیمت روغن گیاهی 10.4 درصد بالا رفت و به 150.6 رسید که بالاترین حد از می 2018 بود. دلیل این افزایش قیمت قیمت بالای روغن نخل به خاطر تقاضای بالای واردات، افزایش استفاده از بایو دیزل یا سوخت ارگانیک و نگرانی در مورد احتمال کمبود عرضه بوده است.

 شاخص قیمت گوشت بیشترین افزایش ماهانه را از می 2009 ثبت کرد و با 4.6 درصد افزایش نسبت به ماه اکتبر به 190.5 رسید. قیمت گوشت گاو و گوسفند بیشترین افزایش را داشت که دلیل آن تقاضای بالای چین و افزایش تقاضا به خاطر تعطیلات پایان سال بود.

 میانگین شاخص قیمت شکر 181.6 بود که 1.8 درصد نسبت به اکتبر افزایش داشت و دلیل آن انتظار تقاضای بالا تر بود.

 شاخص قیمت لبنیات فائو به طور متوسط 192.6 ثبت شد که پس از دو ماه کاهش، افزایش کمی نسبت به اکتبر داشت.

این آژانس بین المللی پیش بینی خود را برای تولید جهانی غلات در 2019 ، 0.4 درصد بالا برد و تخمین می‌زند تولید غلات جهان 2.714 میلیارد تن باشد.

 تولید گندم شاهد یک افزایش 4.8 درصدی بود و به 766.4  میلیون تن رسید.

 تولید جهانی برنج 515 میلیون تن برآورد شده که 1.6 میلیون تن نسبت به پیش‌بینی قبلی افزایش دارد و یک کاهش 0.5 درصدی را نسبت به بالاترین قیمت در 2018 نشان میدهد.

 

منبع : رویترز

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.