سه شنبه, 12 مرداد 1400 :: Tuesday, 3 August 2021
 
کد خبر: 74268

انتظار فرج، انتظاری همراه با بصیرت و حق‌گرایی است/منتظران برای گسترش «تقوا» تلاش کنند

انتظار فرج، انتظاری همراه با بصیرت و حق‌گرایی است/منتظران برای گسترش «تقوا» تلاش کنند
کارشناس علوم قرآنی گفت: باید توجه داشته باشیم که انتظار فرج انتظاری همراه با بصیرت، معنویت، آمادگی، حق گرایی و عدالت خواهی است و این موضوعی ارزشند است.
پایگاه خبری ریشه

ناصر حمزه نژاد کارشناس علوم قرآنی پیرامون بار معنایی «انتظار» گفت: واژه انتظار به معنی گشایش، نصرت و پیروزی بیان شده، به عبارت دیگر با ظهور «حضرت مهدی (عج)» را می‌توانیم گشایش و پیروزی در سطح جامعه بدانیم، در بسیاری از روایات آمده است که با ظهور «امام عصر (عج)» عدل و داد در سراسر دنیا گسترده خواهد شد و مردم می‌توانند در جامعه آرمانی زندگی کنند.

وی بهترین عبادت در زمان غیبت را انتظار فرج «حضرت مهدی (عج)» دانست و ابراز کرد: در روایات‌ فراوانی انتظار فرج به عنوان یکی از برترین و افضل‌ترین عبادات اشاره شده است، از جمله آن‌ها روایت «پیامبر اکرم (ص)» که انتظار فرج را برترین اعمال و عبادات می‌دانند، «رسول اکرم(ص)» در این باره می‌فرمایند: «أَفْضَلُ أَعْمَالِ أُمَّتِي اِنْتِظَارُ فَرَجِ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ، انتظار فرج و گشایش از جانب خدای بلندمرتبه، برترین عمل امت من است»، ایشان همچنین می‌فرمایند: «أفضلُ العبادةِ انتظارُ الفَرَجِ، برترين عبادت، انتظار فرج است». این روایات بیانگر ارزش و اهمیت انتظار فرج «حضرت مهدی (عج)» است لذا مومنان بسیاری هستند که در صف منتظران «حضرت مهدی (عج)» قرار دارند.

حمزه نژاد انتظار فرج را نوعی انتظار برای استقبال از خوبی‌ها دانست و اظهار کرد: انتظار فرج، انتظار برای استقبال از خوبی‌ها است، زیرا با تحقق ظهور «حضرت مهدی (عج)» شاهد یک جامعه بشری متعالی و همگام با احکام الهی را شاهد خواهیم بود. باید توجه داشته باشیم که انتظار فرج انتظاری همراه با بصیرت، معنویت، آمادگی، حق گرایی و عدالت خواهی است و این موضوعی ارزشند است.
 

این کارشناس علوم قرآنی توجه منتظران به «تقوا» را یکی دیگر از نکات ارزشمند و مهم برای یک منتظر واقعی دانست و ابراز کرد: فراهم کردن زمینه انتظار نیازمند رویکرد‌هایی از جمله «تقوا» است لذا منتظران «حضرت مهدی (عج)» برای گسترش تقوا در جامعه باید کوشش کنند.
 

وی با اشاره‌ای به روایت‌های متعدد اسلامی در مورد انتظار تاکید کرد: روایت‌های متعددی در مورد انتظار «حضرت مهدی (عج)» بیان شده، از جمله آن‌ها به روایت «امام جعفرصادق (ع)» می‌توان اشاره کرد، ایشان می‌فرمایند: «المُنتَظِرُ لِلثّانی عَشَرَ کَالشّاهِرِ سَیفَهُ بَینَ یدَی رَسولِ اللَّهِ یذُبُّ عَنهُ، منتظر ظهور امام دوازدهم مانند کسی است که در رکاب پیامبر خدا(ص) شمشیر کشیده است و از ایشان دفاع می‏‌کند».

حمزه نژاد ارزش دعا برای ظهور «حضرت مهدی (عج)» را مورد بررسی قرار داد و تصریح کرد: دعا برای ظهور نیز یکی دیگر از اعمال ارزشمند در زمان انتظار به شمار می‌رود به طوری که در بحارالأنوار، ج ۵۳، ص ۱۸۰، باب ۳۱ حتی «حضرت مهدی (عج)» خود نیز فرموده‌اند: «أَکْثِرُوا الدُّعَاءَ بِتَعْجِیلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذَلِکَ فَرَجُکُم‏، در تعجیل فرج زیاد دعا کنید که تعجیل فرج، گشایش کار خود شما است».
 

وی پیرامون ارزش روز جمعه را در پیشگاه منتظران خاطرنشان کرد: ارزش روز جمعه به‌ عنوان یکی از روز‌های برتر هفته همواره مورد تاکید است، در روایات بیان شده که ظهور در روز جمعه رخ می‌دهد لذا هر جمعه منتظران روزشان را با آرزوی ظهور «حضرت مهدی (عج)» آغاز می‌کنند و در ابتدایی‌ترین ساعات روز با خواندن «دعای ندبه» به استقبال این روز می‌روند، خواندن ادعیه‌ای همانند دعای سمات و دعای فرج از جمله اعمالی است که در روز جمعه بر آن سفارش شده است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.