دوشنبه, 26 مهر 1400 :: Monday, 18 October 2021
 
کد خبر: 73771

قدردانی هنرمندان از قوه قضاییه برای رفع توقیف فیلم سینمایی «خانه پدری»

قدردانی هنرمندان از قوه قضاییه برای رفع توقیف فیلم سینمایی «خانه پدری»
رفع توقیف فیلم سینمایی «خانه پدری» به کارگردانی کیانوش عیاری طی هفته گذشته بازتاب‌های زیادی داشته است، اکثریت هنرمندان و اهالی سینما این اتفاق را به فال نیک گرفته و اقدام آیت الله رئیسی در جهت رفع توقیف این فیلم را راهی نو در سینمای ایران می‌دانند.
پایگاه خبری ریشه

سینمای ایران طی ماه گذشته با اتفاقات و حواشی متفاوتی روبرو بوده که از جمله مهمترین آنها می‌توان از توقیف و رفع توقیف فیلم سینمایی «خانه پدری» به کارگردانی کیانوش عیاری خبر داد. 

این فیلم پس از سالها بار دیگر با رعایت رده بندی سنی و در سانس‌های محدود راهی سینماها شد، اما بعد از گذشت چند روز بار دیگر از پرده سینماها پایین آمد، توقیف فیلم «خانه پدری» مخالفان و موافقان خاص خود را داشت.

چند روز پس از توقیف این فیلم اما خبری تازه به نوعی کام سینماگران را شیرین کرد، فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری با دستور مستقیم آیت الله رئیسی ریاست قوه قضاییه با انجام برخی اصلاحات جزئی رفع توقیف شد و توانست بار دیگر حضور در چرخه اکران را تجربه کند. 

این اقدام قوه قضائیه از همان روز موج مثبتی از نظرات و تقدیر اکثریت اهالی سینما را به همراه داشت، اتفاقی که نشان دهنده اهمیت دادن به فرهنگ و هنر از سوی این قوه به خصوص ریاست آن است.

2

رفع توقیف «خانه پدری» اقدامی درست و بی سابقه از سوی قوه قضاییه

مهدی صباغ زاده تهیه کننده و کارگردان سینما پیرامون رفع توقیف فیلم سینمایی «خانه پدری» به دستور آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه گفت: از نظر من این تصمیم و ورود رئیس قوه قضاییه در جریان رفع توقیف فیلم سینمایی خانه پدری، روند بسیار مثبت و درستی در سینمای ایران است، این تصمیم از سوی قوه قضاییه تصمیم کاملاً درستی در حق سینمای ایران بود. 

وی با اشاره به ادامه روند اکران فیلم سینمایی «خانه پدری» اظهار کرد: خوشبختانه دیدیم که پس از رفع توقیف فیلم سینمایی «خانه پدری»، این اثر به خوبی به راه خود ادامه داد و هیچ مشکل و یا تنشی هم در جامعه ایجاد نشد، همچنان که می‌بینم فروش بلیت این فیلم به خوبی پیش می‌رود و مطمئناً تا پایان اکران نیز مشکلی بوجود نمی‌آورد. 

وی رفع توقیف «خانه پدری» را گامی روبه‌جلو در سینمای ایران دانست و اضافه کرد: اتفاقی که برای فیلم کیانوش عیاری افتاد، اتفاق بسیار مبارکی و شاید بی سابقه در سینمای ایران است که امیدوارم در قبال سایر آثار نیز تداوم داشته باشد. به واقع اعتقاد دارم با اکران فیلم‌هایی همچون خانه پدری هیچ اتفاقی در جامعه نمی‌افتد، مخاطب سینما باهوش است و خوب را از بد تشخیص می‌دهد.

صباغ زاده پیرامون ورود قوه قضاییه به مسئله رفع توقیف فیلم خانه پدری خاطرنشان کرد: روندی که قوه قضاییه پیش گرفته است می‌تواند بسیاری از کارگردانان سینما را برای اکران آثارشان امیدوار کند و این اتفاق مبارکی است. 

3

اقدام آیت‌الله رئیسی در رفع توقیف فیلم «خانه پدری» کار بسیار زیبایی بود

علی روئین تن نویسنده و کارگردان سینما  پیرامون رفع توقیف فیلم سینمایی «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری گفت: تمامی فیلمسازان ایران با خط قرمزها آشنایی دارند و براساس تمامی قوانین فیلم می سازند، البته در این میان برخی از فیلمسازان شیطنت هایی می کنند که این تعداد افراد در قبال تمامی فیلمسازان عددی کوچک هستند. 

کارگردان فیلم «زمهریر» رفع توقیف آثار سینمایی را مثبت خواند و اضافه کرد: من فکر می کنم یک فیلم در حد یک فیلم تاثیرگذار خواهد بود، یک فیلم و اکران آن تشنج و تنشی در جامعه ایجاد نمی‌کند، در کل ساختار سینما و روند رشد آن با توقیف پیش نخواهد رفت. 

رویین تن درباره اقدام قوه قضاییه مبنی بر رفع توقیف خانه پدری خاطرنشان کرد: اقدام آیت الله رئیسی در رفع توقیف فیلم «خانه پدری» کار بسیار زیبایی بود، رفع توقیف «خانه پدری» از سوی رییس قوه قضاییه ستودنی و قابل احترام است، به شخصه ارادت و احترام خود را به قوه قضاییه بابت این اتفاق اعلام می‌کنم. 

1

قوه قضايیه در دور جدید نشان داده مراقب و محافظ هنرمندان است

علیرضا داوود‌نژاد نویسنده و کارگردان سینما  پیرامون رفع توقیف فیلم سینمایی «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری گفت: از نظر من قوه قضاییه در جریان رفع توقیف فیلم سینمایی خانه پدری کار بسیار خوبی کرده است.

کارگردان فیلم سینمایی «فراری» ورود قوه قضاییه به جریان رفع توقیف خانه پدری را مثبت خواند و اضافه کرد: من روند و تصمیم قوه قضاییه نسبت به رفع توقیف خانه پدری را رو به جلو و جریان ساز می‌دانم.

وی در همین رابطه تاکید کرد: اینکه قوه قضاییه وارد مقوله سینما شود یا نه، بستگی به نحوه ورود این نهاد دارد، به عنوان مثال ورود این قوه در جریان اکران فیلم خانه پدری ورودی کاملاً تاثیرگذار بوده است، ورود قوه قضاییه به سینما براساس تمایل به ایجاد امنیت برای سینما و سینماگران کاملاً به جا خواهد بود.

کارگردان فیلم مصائب شیرین خاطرنشان کرد: سینما محلی برای بیان بازتاب‌ اتفاقات در جامعه روز است، سینماگر باید برای نشان دادن این مشکلات آزادی عمل داشته باشد، زیرا بنیان سینما همین است، حال وقتی قوه قضاییه آمده و فیلمی را که برایش حاشیه ساخته شده را رفع توقیف می‌کند، این اتفاق نشانه‌ای مثبت برای فیلمساز است، این تصمیم قوه قضاییه باعث می‌شود که سینماگر احساس کند که قوه قضاییه مراقب و محافظ وی بوده و طبیعتاً از هرگونه اقدام این چنینی استقبال می‌کند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.