جمعه, 2 آبان 1399 :: Friday, 23 October 2020
 
کد خبر: 73607

وضعیت تاسف بار جلیقه زردهای فرانسه

وضعیت تاسف بار جلیقه زردهای فرانسه
اواسط نوامبر 2017 بود که مردم فرانسه به صورت خودجوش با شرکت ۲۸۰ هزار نفری و مسدود کردن بزرگراه‌ها اعتراضات خود را آغاز کردند و تا به امروز ادامه دادند. اما علت اصلی این اعتراضات چیست و چه نتایجی داشته است؟
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

این گروه از معترضین که به "جلیقه زردها" معروف هستند علت پوشش خاص و هماهنگ آن‌ها این است که طبق قوانین راهنمایی و رانندگی در فرانسه هرخودرو باید به یک جلیقه مجهز باشد تا در صورت نقص فنی و توقف خودرو در میان بزرگراه، صاحب خودرو آن را بر تن کند.

معترضین بیشتر شهروندانی هستند که با وجود کار و درآمد، در گذران زندگی و معاش به مشکل برمی‌خورند. کارمندان، کارگران و خانواده‌هایی که در حومه شهر‌های بزرگ یا مناطق روستایی زندگی می‌کنند و برای رفت و آمد و زندگی روزمره به خودروی شخصی وابسته هستند که در اعتراضات فرانسه با پوشیدن جلیقه زرد به نوعی وضع بحرانی خود را نشان می‌دهند.

معترضان فرانسوی که مدت زیادی  است با پوشیدن جلیقه‌های زرد به سیاست‌های اقتصادی دولت اعتراض می‌کنند، به کابوسی برای دولتمردان این کشور تبدیل شده‌اند. با این‌که می‌توان تجمعات اعتراضی «جلیقه زرد»‌ها را یک حرکت سیاسی دانست، شرکت‌کنندگان در این اعتراضات، خود را وابسته به طیف سیاسی یا حزب خاصی نمی‌دانند و نمی‌خواهند خواسته‌هایشان با مطالبات حزبی و رهبری جناحی منحرف شود.

1398090212231817189456010.jpg

جنبش «جلیقه زرد»‌ها با اعتراض به افزایش قیمت سوخت آغاز شد، اما اکنون این جنبش اعتراضی تبدیل به جنبشی علیه مالیات شده است؛ جنبشی که به گفته تحلیل‌گران اولین و مهم‌ترین چالش فراحزبی برای دولت مکرون محسوب می‌شود.اما این اعتراضات دلایل دیگری را  نیز در پی  دارد عواملی چون:

_قانون مصوب ماکرون برای کاهش مالیات ثروتمندان و سرمایه گذاران

_قوانین دولتی تازه برای اخذ مالیات بیشتر از قشر کم درآمد و پرولتری فرانسه

_ضعف سیستم حمل و نقل عمومی به نحوی که یا دیر میرسند یا سرویسی ارائه نمیشود

_کمبود مراکز تأمین مایحتاج مردم به نحوی که فاصله برخی شهروندان فرانسوی با نانوایی "5 کیلومتر" است

_20 درصد فرانسویها به گواه نظرسنجی "پیو" دچارگرسنگی هستند

در ابتدای این اعتراضات بیشتر آسیب ها به مناطقی معروف از جمله خیابان شانزلیزه و موزه لوور وارد و شیشه های بسیاری از فروشگاهها شکسته شده  همچنین آن ها شمار زیادی خودرو به آتش کشیدند.

n00119278-b.jpg

یکی از کارشناسان سیاسی در فرانسه معتقد است:«این حوادث و اعتراضات مانند آنچه که در سوریه اتفاق می افتد از طرف سیا و یا انگلیس سازمان دهی نمی شود». و مردم به صورت خود جوش به سیاست های غلط مکرون اعتراض دارند.

اما پاسخ مکرون به این اعتراضات چه بود؟

امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه سه روز پس از آغاز اولین اعتراضات «جلیقه زرد‌»ها در سفری رسمی به بلژیک به آن واکنش نشان داد و بدون نام بردن از جنبش «جلیقه زرد» اعلام کرد: «تنها با گفتگو و ارائه توضیحات است که می‌توان به این اعتراضات پایان داد. دولت اکنون با یک جنبش اعتراضی مواجه شده است. ما باید با یک روحیه جمعی مسئول باشیم. »

رییس جمهوری فرانسه درباره استراتژی دولت اینگونه توضیح داد که هدف در واقع افزایش مالیات بر سوخت‌های فسیلی به منظور کاهش آلودگی هوا است ولی در عین حال برای اقشار کم‌درآمد، کمک‌هایی برای خرید خودروهای کم آلاینده در نظر گرفته خواهد شد.

ادامه پیدا کردن اعتراضات، ماکرون موضع سخت‌تری در پیش گرفت و در حساب توئتیری خود خشونت ناشی از اعتراضات را محکوم کرد و با اعلام اعزام ارتش برای برقراری نظم از معترضان «جلیقه زرد» خواست تا به قانون احترام بگذارند.

نیکول اولو، وزیر پیشین محیط زیست که در تابستان به علت اختلافش با رویکردهای دولت استعفاء داده بود، در یک شب بالاخره سکوتش را شکست و در مصاحبه ای تلویزیونی با قبول مسئولیت در برابر «جلیقه زرد» ها گفت: «من هفته های قبل از استعفاء دادنم، بی وقفه تلاش کردم تا برای اقشار کم درآمد، کمک هایی در نظر گرفته شود اما کسی به حرف من گوش نداد و دلیل رد پیشنهادات من را محدودیت بودجه اعلام کردند.»

حالا با گذشت یک سال و یک هفته از آغاز اعتراضات ضدسرمایه‌داری در فرانسه، شماری از مردم این کشور دیروز هم بار دیگر در پاریس تجمع کرده‌اند.رسانه‌های فرانسوی روز شنبه از برگزاری تظاهرات تازه معترضان به "نظام سرمایه‌داری"  در پاریس پایتخت این کشور و شماری از دیگر شهرها خبر داده‌اند.

13980902122159486189453010.jpg

این تجمع در حالی برگزار شده که شنبه هفته گذشته سالگرد آغاز این اعتراضات با مداخله پلیس ضدشورش به خشونت کشیده شد.در جریان اعتراضات هفته گذشته، پلیس با استفاده از گاز اشک‌آور، ماشین‌های آب‌پاش و شلیک گلوله‌های پلاستیکی تلاش کرد تا معترضان را متفرق کند. ده‌ها نفر هم بعد از ضرب و شتم، بازداشت شدند.

اعتراضات در فرانسه یک سال و یک هفته پیش ابتدا در اعتراض به طرح دولت «امانوئل ماکرون» برای افزایش مالیات‌ها آغاز و به سرعت به یک جنبش اجتماعی علیه سیاست‌های دولت این کشور و نظام سرمایه‌داری مبدل شد.در این مدت، دست کم ۱۰ نفر کشته، صدها تن زخمی شده‌اند. ۲۴ نفری که یک چشم و یا دست خود را از دست داده‌اند، از جمله زخمی‌های سرکوب این اعتراضات توسط پلیس فرانسه هستند. نیروهای امنیتی فرانسه بیش از ۱۰ هزار نفر را هم بازداشت کرده‌اند. این جنبش بعدها در کشورهای دیگری از اروپا نیز ادامه یافت و بسیاری از کشورهای غربی را درگیر خود کرد؛ در این کشور ها نیز معترضین با جلیقه های زرد رنگ نسبت به مسائل گوناگون اعتراض کردند.

این داعیه داران حقوق بشر!

پلیس فرانسه در واکنش به صدای اعتراضی مردم ناراضی، از مشت آهنین استفاده می کند؛ به نحوی که از زمان آغاز اعتراضات در فرانسه طی یکسال گذشته چندین نفر کشته شده‌اند. سی‌ان‌ان در گزارشی در این خصوص شمار زخمی‌ شدگان را حدود 2200 نفر اعلام کرد. سوابق کشورهای غربی و اروپایی در نوع مواجهه با اعتراضات مردمی در کشورهای خود باعث می‌شود که نقاب حامی حقوق بشرشان کنار زده شود و مهر تایید دیگری باشد به این مسئله که حقوق بشر و آزادی در غرب صرفا یک شعار زیباست و در عمل چیز دیگری از دولت های غربی دیده می شود. نکته جالب اینجاست؛ در حالی که پلیس و دولت فرانسه طی ماه های اخیر نهایت خشونت را علیه جنبش جلیقه زردها صورت داده اما کوچکترین واکنشی از سوی سازمان های مدعی حقوق بشر و دولت های غربی دیده نشده است و هیچ کدام خشونت های واقع شده را محکوم نکردند!

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.