دوشنبه, 20 مرداد 1399 :: Monday, 10 August 2020
 
کد خبر: 73526

جدیدترین گزارش از وضعیت ناگوار کودکان یمنی

جدیدترین گزارش از وضعیت ناگوار کودکان یمنی
وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن از جان‌باختن سالانه یکصدهزار کودک یمنی بر اثر تداوم تجاوزگری عربستان علیه یمن و محاصره همه‌جانبه این کشور خبر داد.
پایگاه خبری ریشه

دکتر یوسف الحاضری سخنگوی وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن گفت که یکصد هزار کودک یمنی سالانه بر اثر تداوم حملات ائتلاف سعودی و محاصره همه‌جانبه یمن و شیوع بیماریهای واگیردار ناشی از محاصره و ویرانی تأسیسات زیربنایی این کشور جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: در نتیجه حملات هوایی مستقیم جنگنده‌های سعودی 7200 کودک به قتل رسیده یا زخمی شده‌اند. بیش از 800 کودک نیز دچار معلولیت شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن در ادامه گفت: حدود دو میلیون و دویست هزار نفر به بیماری وبا مبتلا شده‌اند که 3750 نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند. 32 درصد از مبتلایان، کودک هستند.

وی تصریح کرد: 34 هزار و 520 مورد ابتلا به بیماری حصبه گزارش شده است که 273 نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند. 65 درصد از مبتلایان، کودک هستند.

این سخنگو گفت: شمار مبتلایان به بیماری دیفتری 4500 نفر است که 253 نفر از آنها جان باخته‌اند و کودکان زیر پنج سال حدود 16 درصد مبتلایان را تشکیل می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: دو میلیون و 900 هزار کودک زیر پنج سال یعنی 55 درصد از مجموع پنج میلیون و چهارصد هزار کودک، دچار سوء تغذیه هستند و 400 نفر از آنها نیز با سوء تغذیه شدید دست به گریبان هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت دولت نجات ملی گفت: 86 درصد از کودکان زیر پنج سال از یکی از انواع کمبود آهن رنج می‌برند و 46 درصد از کودکان نیز دچار لکنت زبان هستند. 80 هزار کودک هم دچار اختلالات روحی به‌علت غرش هواپیماها و صدای انفجار موشک‌ها هستند.

یوسف الحاضری تصریح کرد: شش کودک تازه‌متولدشده در هر دوساعت به‌خاطر نامناسب بودن خدمات مراقبت پزشکی جان خود را از دست می‌دهند. 65 کودک زیر پنج سال از مجموع از یک‌هزار کودک نیز به‌خاطر یکی از بیماریها جان می‌بازد.

این مقام یمنی گفت: 42 هزار بیمار از بین 320 هزار بیمار ناتوان از درمان در خارج از یمن به‌خاطر بسته بودن فرودگاه صنعا جان باخته‌اند که کودکان 30 درصد آنها را تشکیل می‌دهند.

وی تأکید کرد: 12 میلیون کودک یعنی همه کودکان یمن نیاز به کمک‌های بشردوستانه و بهداشتی دارند و این درحالی است که 51 درصد از تأسیسات بهداشتی و پزشکی به‌خاطر تجاوزگری و محاصره به‌طور کلی یا جزئی از فعالیت بازمانده‌اند و همین امر نیز به‌طور مستقیم بر امر مراقبت از کودکان تأثیر منفی گذاشته است.

 

منبع : خبرگزاری دولتی یمن،

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.