دوشنبه, 20 مرداد 1399 :: Monday, 10 August 2020
 
کد خبر: 73525

مدیرکل‌ آژانس‌: نشستی بین ایران و آژانس هفته آینده در تهران برگزار خواهد شد

مدیرکل‌ آژانس‌: نشستی بین ایران و آژانس هفته آینده در تهران برگزار خواهد شد
مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خطاب به شورای حکام آژانس بیانیه‌ای را درباره راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صادر کرده است.
پایگاه خبری ریشه

کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این بیانیه گفت: گزارش من درباره راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در سال 2015 است که فعالیت‌های مرتبط آژانس را در این کشور طی ماه‌های اخیر پوشش می‌دهد.

وی در ادامه افزود: این گزارش شامل بِروزرسانی مواردی است که در گزارش فصلی قبلی من در ارتباط با نصب تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای پیشرفته در کارخانه غنی‌سازی نطنز به آن اشاره شده است، سانتریفیوژهایی که نه‌تنها برای اهداف تحقیق و توسعه بلکه برای تجمیع اورانیوم غنی‌شده نصب شده و همین طور ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم در فردو.

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اضافه کرد: روز دوشنبه هفته جاری، به شورای حکام اطلاع دادم که میزان ذخایر آب سنگین ایران اکنون از مرز 130 تن فراتر رفته است. ما همچنان بروزرسانی گزارش‌های مربوط به اجرای برجام از سوی ایران به شورای حکام را ادامه خواهیم داد. آژانس همچنان به راستی‌آزمایی عدم انحراف ایران از مواد هسته‌ای اعلام‌شده در چارچوب توافقنامه‌های پادمانی ادامه می‌دهد. ارزیابی مربوط به فقدان مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران ادامه خواهد یافت.

وی همچنین مدعی شد: همان‌طور که 7 نوامبر به شورای حکام گزارش دادم، آژانس نمونه‌های اورانیوم طبیعی را در یک مکان در ایران شناسایی کرده، که قبلاً این مکان گزارش نشده است. از آن زمان تاکنون ما به تعاملات با ایران ادامه داده‌ایم ولی هیچ اطلاعات بیشتری دریافت نکرده‌ایم و این مسئله هنوز حل‌وفصل نشده است.

مدیرکل آژانس گفت:‌ یک ملاقات و نشست بین آژانس و ایران برای هفته آینده در تهران برنامه‌ریزی شده است تا درباره این مسئله مذاکرات بیشتری صورت گیرد. لازم است تا ایران برای حل‌وفصل سریع این مسئله با آژانس همکاری کند. از ایران می‌خواهم تا همکاری بموقع و کامل با آژانس برای اجرای کامل توافقنامه پادمانی و پروتکل الحاقی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.