يكشنبه, 19 مرداد 1399 :: Sunday, 9 August 2020
 
کد خبر: 73465
وزیر اسبق بازرگانی

ظرفیت ۲۵۰ میلیارد دلاری کشور برای حضور در بازار‌های منطقه/ تولید از حاشیه به متن بیاید

ظرفیت ۲۵۰ میلیارد دلاری کشور برای حضور در بازار‌های منطقه/ تولید از حاشیه به متن بیاید
آل اسحاق با بیان اینکه تولید باید از حاشیه به متن بیاید گفت: کشور‌های همسایه در سال ۱۰۰۰ میلیارد دلار تبادل تجاری دارند که از این میزان حداقل در ۲۵۰ میلیارد دلار امکان حضور داریم.
پایگاه خبری ریشه

یحیی آل اسحاق  درباره بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان اقتصادی اظهار کرد: جلسه دیشب یکی از جلسات خوب برای فعالان اقتصادی بود که نارسایی‌های این حوزه در آن به خوبی مطرح شد.

وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر توجه به بخش تولید افزود: ایشان در این زمینه توصیه‌هایی را به دولت، مردم و فعالان اقتصادی داشتند.

وی درباره ترویج تولید داخل گفت: تولید باید از حاشیه به متن بیاید یعنی در نظام تصمیم گیری، تصمیم سازی، ارزش گذاری، اقدامات، تخصیص منابع و بررسی مشکلات، تولید محور اصلی شود و مابقی امور کنار تولید سامان پیدا کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق ادامه داد: برای اینکه تولید تسری یابد هر یک از فرایند‌ها باید کار خود را به درستی انجام دهد در این فرایند بخشی مربوط به دولت، بخشی به مجلس و بخشی مربوط به نظام بانکی و بخشی هم به تولیدکنندگان بر می‌گردد که باید آن را وظیفه دینی و ملی خود بدانند و نباید فقط به فکر درآمد باشند.

آل اسحاق با بیان اینکه یکی از توصیه‌های مقام معظم رهبری، تولید درون زا، اما برون نگر، است تصریح کرد: تولیدکنندگان باید بدانند که تولید باید صادرات محور باشد یعنی با توجه به امکانات داخلی به تولید با کیفیت و قیمت تمام شده مناسب بپردازند.

وزیر اسبق بازرگانی تاکید کرد: یکی از شقوق جنگ اقتصادی جنگ کالا‌ها با یکدیگر برای حضور در صحنه‌های بین‌المللی است، نوع کیفیت تولید و قیمت تمام شده باید به گونه‌ای باشد که در این جنگ موفق باشیم.

وی بیان کرد: دشمن تولید را هدف گرفته و تولیدکنندگان باید به عنوان افسران در این جنگ اقتصادی عمل کنند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: مردم باید توجه کنند هرگونه حمایت و خرید کالای داخلی، مقابله با تهدیدات اقتصادی دشمن است، قدرت خرید کشور را هم می‌توان در اختیار دشمن قرار داد که به کشور حمله کند و هم می‌توان در اختیار تولیدکنندگان داخلی برای حمایت از کشور قرار داد، بنابراین مجموع مردم شامل اصناف، مصرف کنندگان و بخش خدمات باید ظرفیتی که در کشور وجود دارد را به سمت داخل هدایت کنند تا نیاز‌ها از داخل تامین شود.

وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به حضور در بازار جهانی، اظهار کرد: باید اقتداری که در حوزه سیاسی و نظامی داریم  را در حوزه اقتصادی داشته باشیم.

آل اسحاق با بیان اینکه در حوزه اقتصاد منطقه‌ای یک بازار ۴۰۰ میلیون نفری با ظرفیت ۱۰۰۰ میلیارد دلاری داریم گفت: کشور‌های همسایه در سال ۱۰۰۰ میلیارد دلار تبادل تجاری دارند که از این میزان حداقل در ۲۵۰ میلیارد دلار امکان حضور داریم که باید این ظرفیت، بالفعل شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.