سه شنبه, 17 تير 1399 :: Tuesday, 7 July 2020
 
کد خبر: 73337

اتحادیه اروپای تکه تکه شده قادر به حفاظت از خود نیست

اتحادیه اروپای تکه تکه شده قادر به حفاظت از خود نیست
پایگاه لوبلاگ با انتشار یادداشتی به ارزیابی واکنش و اقدامات اتحادیه اروپا در برابر رویداد‌ها و تحولات اخیر جهانی به ویژه تجاوز ترکیه به سوریه پرداخته است.
پایگاه خبری ریشه
پایگاه «لوبلاگ» با انتشار یادداشتی با عنوان "عملیات چشمه صلح مشکل اروپا هم است"، ضمن بررسی تحولات جهانی اخیر به ناتوانی اتحادیه اروپا در واکنش به رویداد‌های بین المللی و دلایل این ناکامی پرداخته است.
یادداشت با اشاره به عملیات نظامی ترکیه علیه سوریه موسوم به "چشمه صلح" که در ۹ اکتبر (۱۷ مهر) آغاز شد، به واکنش اتحادیه اروپا در مقابل این رویداد پرداخته و نوشت "ناتوانی این بلوک در تامین و حفظ منافع خود به دلیل اختلاف نظر‌های شدید و بروز شکاف‌های عمده نگران کننده است."
به اعتقاد نگارنده این یادداشت، آتش بس و پیمان‌های منعقد شده درباره این رویداد اگرچه نقطه حتمی پایان تجاوز ترکیه نیست، فرصتی را برای اتحادیه اروپا پدید آورده تا به ارزیابی اثرات عملیات چشمه صلح بر این اتحادیه و موقعیت کشور‌های اروپایی و واکنش جمعی این بلوک در مورد حمله اخیر ترکیه بپردازد.
برجسته‌ترین خطر چشمه صلح، فرار عناصر داعش از زندان‌های موجود در مناطق درگیر عملیات است. حضور حدود ۱۱ هزار داعشی در زندان‌های مناطق شمال سوریه که مورد تجاوز ترکیه قرار گرفته‎اند، ترس و وحشت را در سراسر اروپا تشدید کرده است. واقعیت احتمال تجدید حیات داعش یا ورود عناصر داعشی به اروپا در صورت فرار از زندان، ترس‌های مذکور را برای اروپایی‌ها به ویژه آلمان و هلند به حقیقت نزدیکتر کرده است.
 
نکته قابل تامل در این جریان برای نویسنده یادداشت، عدم واکنش منسجم اتحادیه اروپا بود. تنها واکنش‌هایی از سوی پارلمان (اروپایی و ملی) ارائه شد و این موید اختلاف نظر، تکه تکه بودن این بلوک سیاسی و اقتصادی و نیز عدم تمایل برای حضور فعالانه در این رویداد و فرار از مسئولیت خود با تاکید بر مسئول دانستن آمریکایی‌ها در تامین امنیت منطقه، است. توقف صادرات اسلحه به ترکیه از سوی کشور‌های اروپایی نیز با توجه به توانمندی آنکارا در تولید بخش عمده‌ای از تسلیحات خود از سوی ترکیه جدی گرفته نشد.
در پایان یادداشت آمده است، اتحادیه اروپا به خوبی می‌داند که ابزاری برای اعمال فشار و از آن مهم‌تر توانایی پیش بینی خطرات و پیامد‌های منفی را ندارد. عدم وجود سیاست خارجی و امنیتی منسجم در اتحادیه اروپا سبب شده این بلوک قادر به حفاظت از خود در برابر حوادث خارجی نباشد. ترس از عناصر اروپایی داعش و وابستگی به امکانات نظامی آمریکا در تامین منافع اروپا سبب شده تا اعتبار این اتحادیه و ۲۸ کشور عضو آن به شدت تنزل پیدا کند. اتحادیه اروپا هزینه عدم اتخاذ اقدامات پیشگیرانه‌ای که می‌تواند منافع امنیتی و دیپلماتیک این اتحادیه را با مخاطره مواجه کند، پرداخت کرده و خواهد کرد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.