سه شنبه, 24 تير 1399 :: Tuesday, 14 July 2020
 
کد خبر: 73109

اکتشاف جدید نفتی ایران به ضرر آرامکو عربستان تمام می‌شود

اکتشاف جدید نفتی ایران به ضرر آرامکو عربستان تمام می‌شود
اطلاعیه ایران در مورد اکتشاف یک میدان نفتی جدید احتمالاً بر قیمت نفت خام تاثیر منفی می گذارد و قیمت پایین تر نفت بر ارزشگذاری آرامکوی عربستان تاثیر منفی دارد.
پایگاه خبری ریشه

در هفته منتهی به هشتم نوامبر، قیمت نفت خام آمریکا 1.9 درصد افزایش یافت و به 57.24 دلار در هر بشکه رسید. خوشبینی در مورد کاهش بیشتر تولید نفت اوپک باعث افزایش قیمت نفت شده ولی نگرانی در مورد عرضه بیش از حد آن به بازار، روند افزایش قیمت را محدود کرده است.

 قیمت نفت خام آمریکا طی ماه جاری 5.6 درصد افزایش یافته است. شاخص S&P 500 هم در همین دوره 1.8 درصد بالا رفته است. افزایش بازار سهام یک نکته مثبت برای قیمت نفت است. در 2019، تا به امروز نسبت بین نفت و شاخص S&P 500  ، 68.2 درصد بوده است. رشد اقتصاد جهان بر تقاضای نفت تاثیر گذاشته است.

 در دهم نوامبر، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اکتشاف یک میدان نفتی جدید را اعلام کرد. طبق گفته وی، این میدان نفتی جدید ذخایر نفتی ایران را 53 میلیارد بشکه افزایش می دهد.

این  اطلاعیه ایران همزمان شده است با آماده سازی عربستان برای عرضه سهام آرامکو در بورس. عربستان سعودی و ایران در بازار رقیب یکدیگر هستند  و هر دو کشور در درگیری های سوریه و یمن دخالت دارند. در واقع، آمریکا ایران را متهم به حمله به تاسیسات نفتی عربستان در ماه سپتامبر کرده است.

 بانکداران آرامکوی عربستان را 1.3 تا 1.7 تریلیون دلار قیمت‌گذاری کرده‌اند. اوپک در گزارش دورنمای نفت جهان چالش های جدیدی را برای تولید کنندگان نفت خاورمیانه پیش بینی کرده است.

 اطلاعیه ایران در مورد این اکتشاف نفتی احتمالاً بر قیمت نفت خام تاثیر منفی می گذارد و قیمت پایین تر نفت بر ارزشگذاری آرامکوی عربستان تاثیر منفی دارد. ولی تحریمهای آمریکا صادرات نفت ایران را مختل کرده است. فروش سهام در آرامکوی عربستان به این کشور کمک می‌کند در سایر بخش‌های اقتصاد سرمایه گذاری کند.

 

منبع : مارکت ریلیست

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.