• افزایش ناآرامی در عراق؛ نتیجه سفر مقامات آمریکا

    افزایش ناآرامی در عراق؛ نتیجه سفر مقامات آمریکا

    پس از سفرهای اخیر دو مقام عالی رتبه آمریکا به عراق شاهد شدت پیدا کردن ناآرامی‌ها در عراق و حمله به کنسولگری ایران در نجف بودیم که قطعاً یکی دیگر از قطعات پازل توطئه آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن در راستای تخریب روابط میان ایران و عراق بود.
شنبه, 16 آذر 1398 :: Saturday, 7 December 2019
 
کد خبر: 73053

یک تریلیون دلار هزینه سالانه بیماری آلزایمر برای دنیا

یک تریلیون دلار هزینه سالانه بیماری آلزایمر برای دنیا
یک روان شناس گفت: در تهران ۵ هزار نفر مراقب آلزایمر نیاز داریم و برای آن‌ها ۲۰۰ ساعت برنامه تدوین شده نیاز است البته مجوز مرکز مهارت ملی از وزارت بهداشت اخذ شده است. برنامه آن آماده شده و به زودی به وزارت بهداشت ارجاع می‌شود.
پایگاه خبری ریشه

غلامرضا حاجتی، روان شناس  در پاسخ به این سوال که شایع ترین علت بروز دمانس چیست؟ گفت: شایع‌ترین علت بیماری آلزایمز که یک سندرم است و با اختلال در عملکرد‌های اجرایی و شناختن افراد و شناختن نام‌ها برو می یابد. شایع‌ترین علت دمانس ابتدا آلزایمر و سپس سکته‌ها مغزی و در مرحله سوم ترکیب این دو بیماری است. البته کم کاری تیروئید کمبود ویتامین ب ۱۲ و هیدروسفالی با فشار طبیعی عوامل دیگر دمانس هستند که قابل برگشت هستند.

این روان شناس در ادامه بیان کرد: تشخیص زود هنگام سیاست کلی جهانی برای بیماری آلزایمر است. البته پدیده انگ و شرم بیماری که در تمام دنیا وجود دارد و تحقیق برای آن در سطح جهان انجام شده هم همچنان معضل ما است و هنوز مهمترین مانع درمان است و افراد معمولا وقتی مراجعه می‌کنند که در اواسط بیماری یا اواخر بیماری هستند و هزینه زیادی را متحمل می‌شوند.

وی در ادامه بیان کرد: هنوز به دلیل این پدیده مریض از درمان محروم می‌شود و در اواسط یا اواخر بیماری باید چندین برابر برای نگهداری بیمار هزینه شود و نزدیک به ۵۰ درصد از مراقبین هم در معرض افسردگی قرار می‌گیرند و بار بیماری در دنیا افزایش می‌یابد.

حاجتی درباره هزینه بیماری آلزایمر گفت: حدود یک تریلیون دلار هزینه سالانه این بیماری در دنیا است و در ایران ۷۰۰ هزار مبتلا داریم که البته بیشتر این مبتلایان مراجعه نمی‌کنند و حدود ماهانه ۵ تا ۱۰ میلیون تومان هزینه درمان این بیماری البته برای قبل از تورم پیش آمده است و الان باید طبیعتا ۲ تا ۳ برابر شود.

وی درادامه تاکید کرد: در این بیماری بخش مهم مراقبین هستند آموزش خانواده در این بیماری بسیار مهم هستند و عدم آگاهی خانواده احتمال ابتلا را افزایش می‌دهد.

حاجتی افزود: عدم آگاهی خانواده مشکلات بیماری را تشدید می‌کند و بستری شدن و ارجاع را افزایش می‌دهد.

وی افزود: در تهران ۵ هزار نفر مراقب آلزایمر نیاز داریم و برای آن‌ها ۲۰۰ ساعت برنامه تدوین شده نیاز است البته مجوز مرکز مهارت ملی از وزارت بهداشت اخذ شده است. برنامه آن آماده شده و به زودی به وزارت بهداشت ارجاع می‌شود.

حاجتی افزود: مراقبین بیمار در این طرح آموزش آلزایمر می‌ببنند. مراقبت از بیمار آلزایمر آگاهی خاص و دقیق می‌خواهد. انجمن آلزایمر از امسال این برنامه را شروع خواهد کرد و در قدم بعدی به پرستاران و روان شناسان آموزش داده خواهد شد و سیاست کلی باید به این سمت برود که غربالگری آلزایمر در کشور انجام شود و امروزه غربالگری آلزایمر در کشور ما اجرایی نمی‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.