سه شنبه, 17 تير 1399 :: Tuesday, 7 July 2020
 
کد خبر: 73053

یک تریلیون دلار هزینه سالانه بیماری آلزایمر برای دنیا

یک تریلیون دلار هزینه سالانه بیماری آلزایمر برای دنیا
یک روان شناس گفت: در تهران ۵ هزار نفر مراقب آلزایمر نیاز داریم و برای آن‌ها ۲۰۰ ساعت برنامه تدوین شده نیاز است البته مجوز مرکز مهارت ملی از وزارت بهداشت اخذ شده است. برنامه آن آماده شده و به زودی به وزارت بهداشت ارجاع می‌شود.
پایگاه خبری ریشه

غلامرضا حاجتی، روان شناس  در پاسخ به این سوال که شایع ترین علت بروز دمانس چیست؟ گفت: شایع‌ترین علت بیماری آلزایمز که یک سندرم است و با اختلال در عملکرد‌های اجرایی و شناختن افراد و شناختن نام‌ها برو می یابد. شایع‌ترین علت دمانس ابتدا آلزایمر و سپس سکته‌ها مغزی و در مرحله سوم ترکیب این دو بیماری است. البته کم کاری تیروئید کمبود ویتامین ب ۱۲ و هیدروسفالی با فشار طبیعی عوامل دیگر دمانس هستند که قابل برگشت هستند.

این روان شناس در ادامه بیان کرد: تشخیص زود هنگام سیاست کلی جهانی برای بیماری آلزایمر است. البته پدیده انگ و شرم بیماری که در تمام دنیا وجود دارد و تحقیق برای آن در سطح جهان انجام شده هم همچنان معضل ما است و هنوز مهمترین مانع درمان است و افراد معمولا وقتی مراجعه می‌کنند که در اواسط بیماری یا اواخر بیماری هستند و هزینه زیادی را متحمل می‌شوند.

وی در ادامه بیان کرد: هنوز به دلیل این پدیده مریض از درمان محروم می‌شود و در اواسط یا اواخر بیماری باید چندین برابر برای نگهداری بیمار هزینه شود و نزدیک به ۵۰ درصد از مراقبین هم در معرض افسردگی قرار می‌گیرند و بار بیماری در دنیا افزایش می‌یابد.

حاجتی درباره هزینه بیماری آلزایمر گفت: حدود یک تریلیون دلار هزینه سالانه این بیماری در دنیا است و در ایران ۷۰۰ هزار مبتلا داریم که البته بیشتر این مبتلایان مراجعه نمی‌کنند و حدود ماهانه ۵ تا ۱۰ میلیون تومان هزینه درمان این بیماری البته برای قبل از تورم پیش آمده است و الان باید طبیعتا ۲ تا ۳ برابر شود.

وی درادامه تاکید کرد: در این بیماری بخش مهم مراقبین هستند آموزش خانواده در این بیماری بسیار مهم هستند و عدم آگاهی خانواده احتمال ابتلا را افزایش می‌دهد.

حاجتی افزود: عدم آگاهی خانواده مشکلات بیماری را تشدید می‌کند و بستری شدن و ارجاع را افزایش می‌دهد.

وی افزود: در تهران ۵ هزار نفر مراقب آلزایمر نیاز داریم و برای آن‌ها ۲۰۰ ساعت برنامه تدوین شده نیاز است البته مجوز مرکز مهارت ملی از وزارت بهداشت اخذ شده است. برنامه آن آماده شده و به زودی به وزارت بهداشت ارجاع می‌شود.

حاجتی افزود: مراقبین بیمار در این طرح آموزش آلزایمر می‌ببنند. مراقبت از بیمار آلزایمر آگاهی خاص و دقیق می‌خواهد. انجمن آلزایمر از امسال این برنامه را شروع خواهد کرد و در قدم بعدی به پرستاران و روان شناسان آموزش داده خواهد شد و سیاست کلی باید به این سمت برود که غربالگری آلزایمر در کشور انجام شود و امروزه غربالگری آلزایمر در کشور ما اجرایی نمی‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.