چهارشنبه, 14 خرداد 1399 :: Wednesday, 3 June 2020
 
کد خبر: 72913

ظهور امام زمان (عج) ظهور حق علیه باطل است

ظهور امام زمان (عج) ظهور حق علیه باطل است
 کارشناس مذهبی گفت: «دعای سمات» ازجمله دعا‌هایی است که در روز جمعه خوانده می‌شود و از ارزش و جایگاه بسیار بالایی برخوردار است، این دعا در غروب روز‌های جمعه خوانده می‌شود دعای سمات از زبان «امام باقر (ع)» نقل‌شده است، دعایی که نشانه‌های استجابت در آن فراوان است، حتی بیان‌شده این دعا برای رویارویی با دشمن نیز خواندنش از اهمیت برخوردار است.
پایگاه خبری ریشه

سید مجید شرفی کارشناس علوم قرآنیدر خصوص اهمیت روز جمعه در دین اسلام گفت: جمعه در اسلام به معنای روز عبادت و نزدیکی بنده به پروردگارش است، روزی ارزشمند که از نگاه شیعه روز انتظار نیز محسوب می‌شود، روز جمعه یکی از اعیاد اسلامی بشمار می‌رود. روزی که در آن اعمال آن‌ها افراد چند برابر محسوب می‌شود.

وی اهمیت روز جمعه را برای منتظران توصیف کرد و افزود: اهمیت روز جمعه به‌قدری است که در قرآن کریم نیز سوره‌ای با همین نام آمده است، از سوی دیگر روز جمعه روزی است که ولادت «امام زمان (عج)» در آن واقع‌شده و بر اساس روایات ظهور «امام زمان (عج)» نیز در این روز خواهد بود.

شرفی اظهار کرد: «پیامبر (ص)» در ابتدای رسالت و هنگامی‌ که در شهر مدینه زندگی می‌کرد در روز جمعه مردم را گرد هم جمع و همراه با آنان نماز می‌گذارد. پیامبر روایات فراوانی را در خصوص روز جمعه بیان کرده‌اند که از آن جمله میتوان به این روایت اشاره کرد: اف لرجل لا یفرّغ نفسه فی کل جمعة لا مر دینه فیتعاهده و یشال عن دینه و فی روایة آخری لکلّ مسلم - اف بر مردی که در هر جمعه خود را برای کار دینش فارغ نمی‌سازد تا با آن تجدیدعهد کند درباره آن سؤال نماید.

این کارشناس علوم قرآنی در خصوص جمعه‌های انتظار ابراز کرد: بر اساس آیات و روایات نقل‌شده ظهور «امام زمان (عج)» نیز در روز جمعه به وقوع خواهد پیوست و منتظران در این روز دعا می‌کنند تا ظهور هر چه سریع‌تر اتفاق بیفتد و آنان در صف سربازان امام زمان قرار بگیرند.

وی بیان کرد: زمانی که ظهور امام زمان (عج) رخ دهد، حق علیه باطل ظهور خواهد کرد و عدالت سراسر زمین را فرا خواهد گرفت. منتظران معتقدند تنها راه نجات بشر از مشکلات و چالش‌های امروز با ظهور امام زمان خاتمه پیدا خواهد کرد و جهان سراسر عدل و برابری خواهد شد، لذا روز جمعه از اهمیت بالایی در بین منتظران و متقیان برخوردار است.

شرفی در خصوص اعمال روز جمعه اظهار کرد: در روز جمعه عبادت‌های فراوانی ذکرشده است یکی از آن‌ها صله‌رحم است که در روز جمعه بر آن تأکید فراوانی شده است غسل جمعه نیز یکی دیگر از کار‌هایی که می‌تواند ثواب فراوانی داشته باشد.

وی ابراز کرد: «دعای سمات» ازجمله دعا‌هایی است که در روز جمعه خوانده می‌شود و از ارزش و جایگاه بسیار بالایی برخوردار است، این دعا در غروب روز‌های جمعه خوانده می‌شود دعای سمات از زبان «امام باقر (ع)» نقل‌شده است، دعایی که نشانه‌های استجابت در آن فراوان است، حتی بیان‌شده این دعا برای رویارویی با دشمن نیز خواندنش از اهمیت برخوردار است.

شرفی خاطرنشان کرد: خواندن سوره «مبارکه جمعه» در این روز بسیار مورد تأکید قرارگرفته و همچنین برگزاری نماز جمعه از اهمیت بالایی برخوردار است در این روز صلوات بر محمدو آل محمد نیز ثواب فراوان دارد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.