چهارشنبه, 14 خرداد 1399 :: Wednesday, 3 June 2020
 
کد خبر: 72900

آخرین اخبار از وقوع زلزله در ۶ استان

آخرین اخبار از وقوع زلزله در ۶ استان
 مرکز لرزه‌نگاری کشور مرکز زلزله ۵.۹ ریشتری را که ساعت ۲:۱۷ بعد از نیمه شب پنجشنبه رخ داد حوالی ترک در استان آذربایجان شرقی و در عمق دو کیلومتری زمین اعلام کرد.
پایگاه خبری ریشه

مرکز لرزه‌نگاری کشور مرکز زلزله ۵.۹ ریشتری را که ساعت ۲:۱۷ بعد از نیمه شب پنجشنبه رخ داد حوالی ترک در استان آذربایجان شرقی و در عمق دو کیلومتری زمین اعلام کرد.

این زلزله به قدری شدید بود که بیشتر از ۱۰ ثانیه طول کشید و باعث ترس و وحشت مردم در استان‌های آذربایجان شرقی، گیلان و اردبیل شد. این زمین لرزه در استان‌های آذربایجان غربی و زنجان و قزوین هم احساس شد.

محل دقیق این زلزله ۱۹ کیلومتری شهر ترک، ۲۲ کیلومتری شهر سراب و ۲۹ کیلومتری ترکمنچای در آذربایان شرقی بوده است.

مرکز این زلزله با اردبیل ۷۹ کیلومتر و با تبریز ۱۲۳ کیلومتر فاصله دارد.

از خسارت‌های احتمالی هنوز خبری منتشر نشده است.

 

آخرین وضعیت امداد رسانی به مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی/ جان باختن ۵ نفر

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۱۱:۰۹

مدیر مرکز کنترل فرماندهی و عملیات سازمان امداد ونجات هلال‌احمر، آخرین وضعیت امداد رسانی به مناطق زلزله‌زده در استان آذربایجان شرقی را اعلام کرد و گفت: این زلزله تاکنون ۵ فوتی و ۱۲۸ مصدوم داشته است.

 سید مصطفی مرتضوی سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال‌احمر اعلام کرد: در ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه بامداد امروز زمین لرزه ٥.٩ ریشتری در عمق ٢ کیلومتری، شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی را لرزاند؛ مکان زلزله ٢٠ کیلومتری ترک و ٢٢کیلومتری سراب بوده است.

سخنگوی امداد و نجات هلال‌احمر افزود: همچنین تیم امدادی از جمعیت هلال احمر شهر‌های استان آذربایجان شرقی به کانون زلزله بخش ترک شهرستان میانه اعزام شدند که این تیم‌ها در شهرستان میانه ۴ تیم، بستان آباد ۴ تیم، سراب ۳ تیم، هشترود یک تیم، چاراویماق یک تیم و تبریز ۳ تیم بوده است.

۴۰ باب خانه کاملا ویران شد/۷ روستا وضعیت وخیمی دارند

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۱۱:۰۶

علی اصغر پیوندی نوشت: ۴۰ باب خانه کاملا ویران شده و هم اکنون اسکان موقت فراهم و اقلام امدادی و بسته‌های ۷۲ ساعته در میان زلزله زدگان توزیع شده است.

 علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر در صفحه شخصی خود در فضای مجازی گزارشی از قربانیان زلزله شب گذشته در آذربایجان شرقی و امداد رسانی به زلزله زدگان ارائه داد و نوشت: زلزله نیمه شب در سراب تاکنون ۵ کشته و ۱۲۸ مصدوم داشته، ارزیابی ۶۵ روستا تا به حال تمام شده و ۷ روستا وضعیت وخیمی دارند.

وی در ادامه نوشت: ۴۰ باب خانه کاملا ویران شده و هم اکنون اسکان موقت فراهم و اقلام امدادی و بسته‌های ۷۲ ساعته در میان زلزله زدگان توزیع شده است.

وضعیت راه‌های استان‌های زلزله زده/تمام محور‌ها باز هستند

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۱۰:۴۰

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: خوشبختانه تاکنون گزارشی از بسته شدن محور‌های مواصلاتی اصلی استان‌های زلزله‌زده نداشته‌ایم و تمامی محور‌ها باز هستند و امکان تردد وجود دارد.

رفع قطعی برق ۲۸ روستای زلزله زده/ پایداری شبکه آبرسانی در مناطق آسیب دیده

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۱۰:۳۳

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو گفت: ۳۰ روستا در حوزه برق از حادثه زلزله اخیر متاثر شد که از این تعداد ۲ روستا به دلیل تخریب بالا هنوز با مشکل روبروست که تا قبل ازظهر امروز مشکلشان رفع می‌شود.

میثم جعفرزاده  در خصوص آخرین وضعیت آب و برق مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی اظهار کرد: حدود ۳۰ روستا در حوزه برق از حادثه زلزله اخیر متاثر شد که از این تعداد ۲ روستا یکی از مجموعه سراب و دیگری روستای ورنکش که کانون زلزله بوده و تخریب بالایی در آن رخ داده و امروز تا قبل از ظهر مشکلشان رفع می‌شود.

وی افزود: در حوزه آب شهری و روستایی ۲ روستا با مشکل روبرو شدند که تا ساعت ۷ صبح امروز مشکل این دو روستا به لحاظ شبکه آبرسانی رفع شد و در این بازه مخزن و تانکر‌های اضطراری در محل مستقر بودند.

رئیس اداره بهداشت و در مان نزاجا: بیمارستان‌های ارتش در مراغه و تبریز در حالت آماده باش قرار دارند

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۱۰:۳۲

رئیس اداره بهداشت و درمان نیروی زمینی ارتش گفت: در پی وقوع زمین لرزه ۵.۹ ریستری در مناطقی از استان آذربایجان شرقی بیمارستان‌های منطقه به ویژه بیمارستان مراغه و تبریز در آماده باش قرار دارند.

امیر سرتیپ دوم شهنام بابلی گف: در پی وقوع زمین لرزه ۵.۹ ریستری در مناطقی از استان آذربایجان شرقی بیمارستان‌های منطقه به ویژه بیمارستان مراغه و تبریز در آماده باش قرار دارند.

رئیس اداره بهداشت و در مان نیروی زمینی ارتش تصریح کرد: بلافاصله پس از اینکه زلزله در مناطقی از استان آذربایجان شرقی روی داد گردان‌های بهداشت و درمان بیمارستان‌های منطقه در آماده باش قرار گرفته تا در خدمت مردم آسیب دیده قرار گیرند.

ترس از زلزله ۲۹ نفر را در مشگین‌شهر و اردبیل به بیمارستان کشاند

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۱۰:۲۲

زلزله بامداد جمعه باعث هراس مردم در اردبیل و مشگین‌شهر شده و ۲۹ نفر به خاطر مصدومیت هنگام فرار از منزل و استرس به بیمارستان‌های این شهرستان‌ها مراجعه کردند.

رئیس مدیریت درمان و فوریت‌های پزشکی استان اردبیل گفت: از این تعداد ۶ نفر به علت مصدومیت در بیمارستان بستری و بقیه افراد سرپایی مداوا شده‌اند.

مجید محمد غریبانی افزود: اغلب آسیب‌دیدگان و مصدومان مراجعه کننده به بیمارستان دچار شکستگی و آسیب دست و پا و برخی نیز دچار ترس و استرس شده بودند.

زلزله شمال غرب کشور در قزوین خسارت جانی و مالی نداشت

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۱۰:۱۹

براساس ارزیابی‌های انجام شده، زلزله بامداد امروز جمعه در شمال غرب کشور، در استان قزوین خسارت جانی و مالی به دنبال نداشت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین اظهار داشت: زمین لرزه نسبتا شدید (۵.۹) ریشتری که بامداد جمعه ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه در حوالی ترک و سراب آذربایجان شرقی بوقوع پیوست تقریبا در تمامی نقاط استان قزوین نیز احساس شد.

قدرت الله مهدیخانی اظهار داشت: براساس ارزیابی‌های انجام شده و گزارشات دریافتی از بخشداران در نقاط مختلف استان، خوشبختانه این حادثه طبیعی در استان قزوین هیچ خسارتی به همراه نداشته است.

وی ادامه داد: البته در سطح فضای مجازی چند فیلم منتشر شده که نشان از ترک خوردگی چندین واحد مسکونی در شهرستان البرز دارد که مشخص نیست عامل آن زلزله بامداد امروز بوده است و یا خیر و در صورت درخواست مالکان، کارشناسان مدیریت بحران می‌توانند برای بررسی موضوع در محل حاضر شوند.

این مسئول گفت: به دنبال زلزله بامداد جمعه، تمامی نیرو‌های امدادی استان قزوین در حالت آماده باش کامل قرار دارند.

زمین لرزه میانه یک فوتی داشت

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۱۰:۱۷

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد: زمین لرزه ۵.۹ ریشتری شهر «ترک» شهرستان میانه تاکنون یک فوتی داشته است.

محمدباقر هنربر گفت: این فوتی از روستای ورنکش بخش ترکمانچای میانه بر اثر ریزش آوار گزارش شده است.

وی افزود: در روستاهای ورزقان و ورنکش بخش ترکمنچای نیز آتش سوزی لوله گاز اتفاق افتاده که به سرعت مهار شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی اضافه کرد: یک نفر نیز در روستای هلسی شهر ترکمنچای از زیر آوار زنده بیرون آورده شده است.

هنربر ادامه داد: یک مورد نیز ریزش کوه ناشی از زمین لرزه در شهرستان میانه گزارش شده که عملیات آواربرداری آن در حال انجام است.

۶۵ نفر پس از زلزله به اورژانس سراب مراجعه کردند

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۱۰:۱۵

رییس دانشکده علوم پزشکی سراب گفت: تاکنون و در مدت یک ساعت پس از زلزله در شرق آذربایجان‌شرقی ۶۵ نفر برای مداوا به اورژانس مراجعه کرده‌اند.

اکبر نادی گفت:علت مراجعه حدود ۶۰ نفر از این تعداد شوک، ترس، استرس و حالات روحی بعد از زلزله گزارش شده است.

وی افزود: البته چند نفر نیز بر اثر افتادن از پله، دچار آسیب شده بودند که مداوا شدند و یک فرد مسن نیز که دچار حمله قلبی شده بود احیا شد.

رییس اورژانس آذربایجان‌شرقی نیز گفت: زلزله بامداد جمعه شهر «ترک» در شهرستان میانه تعدادی از منازل مسکونی ۳ روستای این شهرستان را تخریب کرد.

فرزاد رحمانی افزود: کارشناسان اورژانس برای کمک به مصدومان احتمالی به منطقه اعزام شده اند اما تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر خسارت جانی دریافت نشده است.

وی افزود: تیم های اورژانس در آماده باش کامل هستند و در صورت نیاز اتوبس آمبولانس های مراکز تبریز، زنجان و اردبیل به منطقه اعزام می شوند.

احتمال افزایش مصدومین زلزله بعید است/۵ کشته و ۳۲۵ مصدوم

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۰۹:۵۶

رئیس سازمان مدیریت بحران گفت:تاکنون تعداد مصدومین همان ۵ کشته و ۳۲۵ مصدوم است. گروه‌های ارزیابی در حال بررسی میزان خسارت‌ها هستند.

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان،درباره آخرین وضعیت زلزله در آذربایجان شرقی اظهار کرد: سحرگاه امروز ساعت ۲:۱۷:۰۳ در عمق ۱.۶ کیلومتری زمین زلزله‌ای با قدرت ۵.۹ ریشتری در منطقه ترک آذربایجان شرقی اتفاق افتاد.

وی افزود: این زلزله در استان‌های همجوار مانند اردبیل، زنجان و ایلام مشاهده شد و به محض وقوع زلزله امدادگران به مناطق اعزام شدند.

آخرین اخبار از تعداد مصدومین و کشته شده ها در زلزله

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۰۹:۴۷

مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور در گفت و گو با میزان، گفت: بر اثر زلزله آدربایجان شرقی تا این لحظه ۳۱۲ نفر مصدوم شدند و ۵ نفر فوت کردند.

وی در ادامه بیان کرد: از این ۳۱۲ نفر تنها ۱۳ نفر بستری و مابقی سرپایی درمان شدند.

انتهای پیام/

 

ارزیابی ۶۵ روستای زلزله‌زده در میانه/ شروع اسکان اضطراری در ورنکش/ آخرین آمار امدادرسانی به روایت رئیس سازمان امداد و نجات

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۰۹:۳۲

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر اعلام کرد: از بامداد امروز ۳۰ تیم عملیاتی در مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی مشغول امداد رسانی به هم‌وطنان هستند.

مرتضی سلیمی گفت: در پی زلزله ۵.۹ ریشتری در بامداد امروز در آذربایجان شرقی، ۳۰ تیم عملیاتی در منطقه مشغول امدادرسانی هستند. دو بالگرد در منطقه آماده به کار هستند تا ارزیابی بیشتری را داشته باشند.

وی گفت: تاکنون ۶۵ روستا ارزیابی شده است. ۷ روستا بیشترین خسارت داشته‌اند. مطابق ارزیابی‌ها بیشترین تخریب در ورنکش با ۳۰ واحد تخریبی گزارش شده است.

زلزله در آذربایجان غربی

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۰۹:۲۵

مرکز لرزه نگاری کشور اعلام کرد: زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴.۸ ریشتر در آذربایجان غربی در عمق ۱۰ کیلومتری زمین حوالی گردکشانه ساعت ۲ و ۳۷ دقیقه امروز جمعه به وقوع پیوست.

بر این اساس این زمین لرزه در عرض جغرافیایی ۳۶.۸ و طول جغرافیایی ۴۵.۳۴ روی داده است.

نزدیک‌ترین شهر‌ها به زمین لرزه گردکشانه، نقده و پیرانشهر بودند و نزدیک‌ترین مراکز استان نیز ارومیه و تبریز گزارش شده است.

پس لرزه ها ادامه دارد

۱۳۹۸/۰۸/۱۷ - ۰۹:۲۴

پس از این زلزله بزرگ، پس لرزه های قوی حدود۴ ریشتری همچنان منطقه را می لرزاند.

زلزله ای به بزرگی ۴.۱ ریشتر ساعت ۲ و ۲۰ دقیقه و ۵۳ ثانیه بار دیگر حوالی ترکمنچای در استان آذربایجان شرقی را لرزاند. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به وقوع پیوست. همچنین زلزله های دیگری به بزرگی ۴.۱ و ۴.۳ ریشتر به ترتیب ساعت ۲ و ۲۵ دقیقه و ۴۰ ثانیه و ساعت ۳ و ۲ دقیقه در این منطقه رخ داد.

منبع: خبرگزاری ایرنا
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.