جمعه, 16 خرداد 1399 :: Friday, 5 June 2020
  •  در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در آمریکا در پی قتل فجیع یک شهروند سیاه پوست به بالاترین حد خود رسیده به طوریکه تاکنون پلیس آمریکا هزاران نفر را بازداشت کرده است.
 
کد خبر: 72870

آخرین نفس های خط تولید پراید

آخرین نفس های خط تولید پراید
خودروسازان عزم خود را برای از دور خارج کردن خودروهایی که 10 سال از تولید آن ها گذشته مثل پراید و پژو 405 جزم کردند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

طبق قانون، اتومبیل هایی که 10 سال از تولید آنها می گذرد باید از خط تولید خارج شوند. در این زمینه رییس سازمان ملی استاندارد از برنامه خودروسازان جهت خروج پراید و پژو 405 از خط تولید خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در سال گذشته گفت: تولید پراید بدلیل الزام به رعایت برخی استانداردها خودبخود متوقف خواهد شد و فکر می کنم آخر عمر پراید از لحاظ تولید آخر سال ۹۷ خواهد بود. ما داریم تنوع خودروهای جدید را بیشتر می‌کنیم و پراید به تدریج کاهش می‌یابد. با استانداردهایی که سال اینده اجرایی خواهد شد خود به خود پراید از چرخه خارج خواهد شد. اما نه متوقف شد و نه از چزخه خارج شد بلکه همچنان تعداد خودروهای پراید زیادی را در جامعه شاهد بودیم و هستیم.

رییس سازمان ملی استاندارد درباره اقدامات خودروسازان در این باره بیان کرد:در جریان هستم که خودروسازان در حال انجام مقدمات کار برای حذف خودروهای قدیمی و اصلاح خط تولید خود هستند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با اشاره به نقش خودروسازان در وقوع تصادفات گفت امروز سهم خودروسازها در میزان کشته‌شدگان جاده‌ای کم نیست؛ برخی خودروسازان ارابه مرگ تولید می‌کنند! پراید و آردی نباید در جاده‌های کشور تردد کنند چرا که ایمنی لازم و استاندارد را ندارد، از این رو خودروسازان باید به سمت تولید خودرو ایمن بروند.

مهدی جمالی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد با وجود استفاده‌‌ی گسترده‌ی اقشار کم‌درآمد جامعه از پراید، این خودرو قطعا از چرخه تولید خارج خواهد شد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، با اعلام اینکه پراید قطعا جای خود را به محصولات جدید خواهد داد گفت:

ما نیز در گروه خودروسازی سایپا، مایل به خروج پراید از چرخه تولید هستیم؛ اما باید بپذیریم که درآمد بسیاری از اقشار کم‌بضاعت جامعه به این خودرو وابسته است. تلاش می‌کنیم در مسیر فرآیند توقف تولید پراید، اقشار کم‌درآمد آسیب نبینند.

همچنین رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت از توقف تولید چهار خودرو در سال ۹۸ و ابتدای سال ۹۹ خبر داد که شامل سه مدل پراید و پژو ۴۰۵ می‌شود.

رحمانی با اعلام این خبر گفت:اصلاح ساختار و ساماندهی صنعت خودرو یکی از برنامه‌های جدی وزارت صمت است.

رحمانی با اشاره به توقف تولید چهار محصول تصریح کرد:  تولید پژو ۴۰۵ GLX بنزینی تا پایان امسال متوقف می‌شود.

وزیر صمت همچنین با بیان اینکه تولید ۳ مدل پراید نیز در ماه‌های آینده متوقف خواهد شد، افزود:  تولید این سه محصول نیز در دی‌ماه ۹۸، اردیبهشت و تیرماه ۹۹ متوقف خواهد شد.

وزیر صنعت همچنین از جایگزین‌شدن خودروهای جدید به‌جای محصولاتی که از رده خارج می‌شوند، خبر داد. 

1- تیبا
 

تبیا

هشت سالی می‌شود که سایپا، خودروی تیبا را در بازار عرضه می‌کند. این خودرو بر روی پلتفرم ارتقا یافته پراید ساخته شده و تا حدی ضعف ایمنی پراید را پوشش داد. افزایش وزن تیبا نسبت به پراید، یکی دیگر از مزیت‌های آن محسوب می‌شود. سایپا در سال 1392 تیبا 2 یا تیبا هاچ بک را نیز وارد بازار کرد.

2- ساینا
 

ساینا

سایپا، چند سال پس از عرضه تیبا،‌ نسخه ارتقایافته‌ای از آن را با نام ساینا تولید کرد که با استقبال خوبی مواجه نشد. به تازگی، نسخه اتوماتیک ساینا نیز وارد بازار شده که به گفته مدیر فروش سایپا می‌تواند جانشین پراید در ایران باشد. ساینا از لحاظ ظاهری با تیبا متفاوت است اما از نظر مشخصات فنی نمی‌توان تفاوت چندانی را بین این دو مشاهده کرد.

3- چانگان بنی

چانگان بنی

شرکت خودروسازی سایپا در همکاری با شرکت‌های چینی، قصد دارد یک خودروی ارزان قیمت در حدود قیمت پراید به نام چانگان بنی را وارد بازار کشورمان کند. گفته می‌شود این خودروی جمع و جور چینی، حدود 30 میلیون تومان قیمت خواهد داشت. چانگان بنی از نظر ابعاد با طول 3.73 متر، عرض 1.65 متر و ارتفاع 1.53 متر به رنو کوئید شباهت دارد. این خودروی چینی با دو نوع موتور 1200 و 1400 سی‌سی به قدرت 85 و 100 اسب بخار عرضه می‌شود.

4- سایپا کوبیک

سایپا

اواخر سال گذشته، شرکت سایپا از محصول جدید خود به نام کوبیک رونمایی کرد. سایپا کوییک، ارزان ترین خودروی تمام اتوماتیک ایرانی است .برخی کارشناسان، کوییک را نسخه به‌روز شده تیبا 2 می‌دانند. این خودرو از همان پیشرانه 1.5 لیتری خانواده تیبا و ساینا بهره می‌برد اما از نظر تجهیزات ایمنی، برتری‌هایی نسبت به آن‌ها دارد.

5- رنو کوئید

رنو کوئید

از سال گذشته، زمزمه‌های حضور رنوی فرانسه در ایران شنیده می‌شود. رنو کوئید، نام محصول ارزان‌قیمتی است که از همان ابتدا به عنوان جانشین پراید مطرح شد. رنو کوئید از دو سال پیش در هند تولید می‌شود و صحبت‌هایی در خصوص تولید آن در ایران و برزیل نیز شنیده می‌شود.

فروش پراید از تولید آن پیشی گرفت

بررسی روند تولید و فروش پراید که سال آخر تولید خود را تجربه می‌کند، نشان از آن دارد که در هفت ماهه امسال ۱۰۵ هزار و ۸۲۶ دستگاه پراید تولید و ۱۱۸ هزار و ۶۶۶ دستگاه به فروش رسیده که بیشترین میزان تولید در این مدت در اردیبهشت و بیشترین میزان فروش در شهریورماه به ثبت رسیده است.
 

حال با این تفاسیر بررسی اطلاعات منتشر شده در رابطه با میزان تولید پراید در هفت ماهه امسال و بررسی روند تولید این خودرو خالی از لطف نیست.

فروردین‌

در فروردین ماه شرکت تولیدی سایپا ۹۵۴۴ دستگاه تولید و ۴۶۲۶ دستگاه پراید به فروش رسانده که میانگین نرخ فروش اعلامی در اسناد مالی این شرکت ۲۸ میلیون و ۹۸۳ هزار و ۱۶۰ تومان اعلام شده است.

اردیبهشت‌

 در اردیبهشت ماه میزان تولید با رشد به عدد ۲۰ هزار و ۳۴۷ دستگاه و فروش نیز با رشد به تعداد ۱۰ هزار و ۲۳۵ دستگاه خودرو رسید که میانگین نرخ فروش هر دستگاه ۲۲ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۳۰۹ تومان درج شده است.

خرداد

تولید خردادماه این محصول با وجود آنکه فروش آن رشد را تجربه کرده و به تعداد ۱۳ هزار و ۷۴۹ دستگاه رسید،  با افت نسبت به ماه قبل همراه بود و به ۱۷ هزار و ۴۳۳ دستگاه رسید که میانگین نرخ فروش آن ۲۳ میلیون و ۱۶۳ هزار و ۴۴ تومان بود.
 

فروش پراید

تیر

روند تولید و فروش پراید در تیرماه عملکردی مشابه خردادماه داشت که میزان تولید به ۱۴ هزار و ۲ دستگاه کاهش و میزان فروش آن به ۱۴ هزار و ۸۲۶ دستگاه فزایش یافت که میانگین نرخ فروش آن با اندکی افت به ۲۳ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۲۴۱ تومان رسید.

مرداد

تولید، فروش و میانگین نرخ در مردادماه نسبت به ماه قبل از آن روند صعودی داشت؛ به طوری‌که میزان تولید به ۱۴ هزار و ۱۹۹ دستگاه و میزان فروش به ۲۳ هزار و ۹۵۹ دستگاه رسید و این در حالی است که میانگین نرخ فروش در اطلاعات بورسی این شرکت ۲۵ میلیون و ۲۶۷ هزار و ۹۰۷ تومان بوده است.

شهریور

سایپا در شهریور روند ماه گذشته خود را بار دیگر تکرار کرد و میزان تولید پراید با رشد به تعداد ۱۷ هزار و ۵۳۹ دستگاه و فروش آن به ۲۷ هزار و ۶۶۹ دستگاه رسید که در نهایت میانگین نرخ فروش این خودرو ۲۸ میلیون و ۳ هزار تومان اعلام شد.

مهر

روند تولید و فروش در مهرماه بر خلاف شهریور و مردادماه کاهش را انتخاب کرد و از این مدل خودرو در نهایت ۱۲ هزار و ۷۶۲ دستگاه تولید و ۲۳ هزار و ۶۰۲ دستگاه به فروش رسید. با وجود آنکه میزان تولید و فروش این خودرو در مهرماه از سوی سایپا کاهش پیدا کرده بود، اما میانگین نرخ فروش این خودرو با رشد همراه بود و به ۳۱ میلیون و ۸۵۰ هزار و ۹۵۷ تومان رسید.

در نهایت تا پایان مهرماه ۱۰۵ هزار و ۸۲۶ دستگاه پراید تولید شد و ۱۱۸ هزار و ۶۶۶ دستگاه پراید به قیمت متوسط ۲۶ میلیون و ۶۰۳ هزار و ۶۴۲ تومان به فروش رسید.

با وجود همه اقدامات اشاره شده، قطعا بدون مشارکت مردم نمی‌توان به اهداف مورد نظر دست یافت و باید از همه ظرفیت‌ها برای توسعه انضباط ترافیکی، کاهش تصادفات و جان‌باختگان بهره ببریم.

پراید را از سال آینده شماره گذاری نمی کنیم

رئیس پلیس راه کشور در خصوص تصمیم جدی پلیس برای جلوگیری از تردد پراید در جاده ها گفت: «شماره گذاری سواری پراید در سال 99 متوقف خواهد شد  زیرا آمارها نشان می دهد که سهم دخالت این وسیله در سوانح منجر به مرگ بسیار بالاست و همین امروز تصادفی در استان فارس رخ داد که در برخورد پراید با یک پژو هشت نفر کشته شدند که این تلفات زیبنده ما نیست.»

سردار حسینی اظهار داشت: «در هر تصادفی این سواری غیر ایمن دیده می شود و یک بار برای همیشه باید تعیین تکلیف شود و خودروی ایمن تر که بتواند جان سرنشینان را در وقوع حادثه در امان نگه دارد جایگزین آن شود.»

رئیس پلیس راه کشور یادآور شد: «موضوع پیشگیری از سوانح از موارد مهمی است که در کنار کاهش صدمات و  تلفات جانی برای ما در اولویت است و یک بار برای همیشه باید تعیین تکلیف شود و نگذاریم خودروهای غیر استاندارد و نا ایمن در جاده ها تردد کنند.»

با توجه به افزایش سهم شرکت های تولید خودروی نا ایمن در سوانح رانندگی امید است برای نجات جان انسانهایی که بسادگی در سوانح جان می بازند باید همه دستگاه ها این عزم و اراده جدی را داشته باشند تا از تولید و تردد خودروهای غیر ایمن در جاده ها جلوگیری شود.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.