سه شنبه, 6 خرداد 1399 :: Tuesday, 26 May 2020
  •  خانه عنکبوت در آستانه ویرانی

    خانه عنکبوت در آستانه ویرانی

    اولین نتیجه شکست صهیونیست‌ها در ادامه اشغالگری لبنان، اثبات کارایی و حقانیت گروه‌های مقاومت در برابر این رژیم بود. برای نخستین بار رژیم صهیونیستی به واسطه مقاومت مردمی و نه توافق سیاسی، از یک سرزمین عربی خارج شد و این مساله سرآغاز الهام‌بخشی به گروه‌های آزادی‌خواه فلسطینی بود.
 
کد خبر: 72831

آغاز ولایت آخرین ذخیره الهی

آغاز ولایت آخرین ذخیره الهی
هشتم ربیع الاول با به شهادت رسیدن یازدهمین امام شیعیان، امام حسن عسکری (علیه السلام) مصادف است. در این روز همچنین، آغاز ولایت آخرین ذخیره الهی برای گسترش عدل و داد و نجات بشریت می باشد.
پایگاه خبری ریشه

امام حسن عسکری در هشتم ربیع الاول توسط یکی از نزدیکان معتمد، مسموم و به شهادت رسیدند. ایشان در حالی که فقط 28 سال سن داشتند مسموم شدند، این مسمومیت در حالی رخ داد که عوامل حکومت برای اینکه شهادت ایشان را پنهان کنند و کسی از مردم از خدعه آنان با خبر نشود.

به همین خاطر پزشکان مختلفی را بر سر بالین حضرت می فرستادند که بیماری ایشان را یک بیماری طبیعی و نه ناشی از مسمویت جلوه دهد. از این طریق همچنین می توانست رفت و آمد ها و شرایط امام را تحت نظر بگیرد و آنرا بررسی کند.

امام پس از مدتی از مسمومیت در صحرگاه جمعه هشتم ماه ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری به شهادت رسیدند. دوره امامت ایشان شش سال به طول انجامید و طی تمام این شش از جانب خلفا یعنی المعتز بالله، المهتدی، المعتمد تحت شدیدترین فشار ها بوده و مدت زیادی را نیز در زندان گذراندند و البته در ایام خارج از زندان نیز اجازه ملاقات با هیچکس را نداشتند.

ایشان به عنوان پدر بزرگوار امام زمان(عج) در مدت زمان کوتاه امامت خود به گونه‌ای به هدایت عمومی و نشر و حفظ احکام اسلام مبادرت ورزید که مردم با غیبت حضرت مهدی آشنا شوند و با آن بیگانه نباشند. دوران عمر 28 ساله امام حسن عسکری (ع) به سه دوره تقسیم می شود . دوره‌ای 13 ساله در مدینه، زمانی 10 ساله در سامرا و امامت آن حضرت نیز دوره ای 6 ساله بود.عمر امام کوتاه، اما بسیار پربرکت بود بطوریکه تنها در مدت شش سال امامت، آثار مهمی در حوزه تفسیر قرآن، نشر احکام و مسائل فقهی از ایشان برجای ماند .

آغاز ولایت امام زمان (عج)

روزِ در گذشتِ امام یازدهم، و نخستین روز امامت حضرت ولیعصر (عج) فرا رسید  وآن حضرت ناگزیر میان مردم آمده، بر پیکر پدر نماز گزارد. این رخداد به گونه هایی چند روایت شده است. که در یک روایت شیخ صدوق آن را به صورت مفصل از زبان «ابوالادیان» یکی از خدمت کاران خانه و متصدی امور نامه‏های امام عسکری گزارش کرده است و دیگران هم به این روایت را از زبان دیگران روایت کرده اند.

بعد از نماز خواندن حضرت مهدی (عج الله تعالی فرجه و الشریف) بر پیکر پدر و رد کردن ادعای جعفر کذاب که داعیه امامت و میراث امام حسن عسکری را داشت، را از نظرها پنهان شدند. از این زمان بود که دوران غیبت اولیه حضرت آغاز شد که به غیبت صغری معروف است.

به سندی که از امام صادق (علیه اسلام) به دست شیعیان رسیده است حضرت دوران غیبت امام زمان (عج الله تعالی فرجه و الشریف) را به دو قسمت تقسیم کردند و فرموند:«صاحب الامر دو غيبت دارد يكى از آنها به طول مي‌ انجامد تا جايى كه بعضى مي ­گويند او مرده است و برخى مى ‏گويند كشته شده و عده ‏اى مي­ گويند رفته است تا آنجا كه جز قليلى از يارانش كسى بر اعتقاد به وجود و ظهور وى باقى نمى‏ ماند. هيچ كس نه اولاد او و نه ديگران جز خداوندى كه ظهور او به دست وى است از مكان او اطلاع ندارند.»

دوران غیبت صغری از سال260 هجری قمری آغاز شد آن چنان که مورخین نقل کرده اند تا سال 329 هجری قمری ادامه داشت.

در طول دوران 69 ساله یا 74 ساله غیبت صغری، چهار تن از بزرگان شیعه عهده دار مقام نیابت یا سفارت خاص امام عصر (عج الله تعالی فرجه و الشریف) بودند.

غیبت کبرا

نواب خاص دوره غیبت صغری در غیاب امام به انجام برخی وظایف مشغول بودند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: آنها زدودن شک و حیرت مردم درباره تولد امام زمان (عج)، حفظ امام از خطراتی که او را تهدید می کند از راه پنهان داشتن مکان او، پاسخگویی به پرسشهای فقهی و اعتقادی مردم، مبارزه با مدعیان دروغین نیابت، آماده سازی مردم برای پذیرش غیبت کبری، کمک به نیازمندان و توزیع وجوه شرعی.

غیبت کبرا پس از غیبت صغرا و با وفات آخرین نائب خاص امام زمان، علی بن محمد سَمری آغاز می‌شود. در این دوران بر اساس روایات مختلف و نظر علمای شیعی، کسی ملاقات خاص با امام زمان ندارد و ارتباط دائم و خدمت ایشان رسیدند برای مردم میسر نیست. همانطور که امام در توقیع به محمد سمری فرمودند که هرکس ادعای دیدار با ما را کند دروغگو است" و به زودى کسانى نزد شیعیان من آیند و ادّعاى مشاهده کنند، بدانید هر که پیش از خروج سفیانى و صیحه آسمانى ادّعاى رؤیت و مشاهده کند دروغگوى مفترى است، و لا حول و لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ العلیّ العظیم. "

در زمان غیبت کبرا بر همه مسلمانان و شیعیان است که برای ظهور آن حضرت بسیار دعا کند تا خداوند متعال وقت آن را نزدیک گرداند و با کردار و رفتار خود در زندگی روزمره و برخورد با دیگران و همچنین اعمال دینی، زمینه ظهور و فرا رسیدن موعد الهی را مهیا سازند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.