سه شنبه, 6 خرداد 1399 :: Tuesday, 26 May 2020
  •  خانه عنکبوت در آستانه ویرانی

    خانه عنکبوت در آستانه ویرانی

    اولین نتیجه شکست صهیونیست‌ها در ادامه اشغالگری لبنان، اثبات کارایی و حقانیت گروه‌های مقاومت در برابر این رژیم بود. برای نخستین بار رژیم صهیونیستی به واسطه مقاومت مردمی و نه توافق سیاسی، از یک سرزمین عربی خارج شد و این مساله سرآغاز الهام‌بخشی به گروه‌های آزادی‌خواه فلسطینی بود.
 
کد خبر: 72729

غارت نفت سوریه به سبک ترامپ

غارت نفت سوریه به سبک ترامپ
آمریکا در حالی می گوید که قصد دارد مانع تسلط مجدد داعشی ها بر میادین نفتی حومه دیر الزور شود که خود، روش این تشکیلات تروریستی را در غارت سود حاصل از فروش نفت این منطقه برگزیده و دقیقا پا جای پای داعشی ها گذاشته است.
پایگاه خبری ریشه

همه چیز از داعش شروع شد، داعشی که ساخته خود آمریکا است. داعشی که نفت سوریه را سرقت میکرد و از پول آن برای سیطره بر مناطق تحت اشغال خود، پرداخت حقوق به عناصرش و اداره مناطق تحت اشغال خود که بالغ بر ۷ میلیون نفر جمعیت در مساحتی بالغ بر ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از موصل در عراق تا الرقه در سوریه را شامل می شوند، استفاده میکرد. داعش یک گروه تروریستی عصیانگر است که به هیچ قوانینی پایبند نیست، اما داستان دولت آمریکا که داعیه ریاست «جهان آزاد» را دارد و دم از دموکراسی و حقوق بشر میزند فرق دارد. کشوری که مشخص شده است که از حضورش در سوریه چیزی به جز ثروت ناشی از نفت آن نمیخواهد. کشوری که ادعای محافظت از نفت سوریه را دارد تمام این مدت به قاچاق نفت این منطقه پرداخته است و حتی خود ترامپ اعتراف کرده که نفت سوریه را دوست دارد !

دونالد ترامپ هر جایی که منفعتی مالی در آن باشد، حضور دارد او اواسط مهر ماه دستور خروج نیروهای آمریکایی را از سوریه داد و در توییتی نوشت که « وقت آن رسیده که این کشور بعد از سه سال خود را از جنگ‌هایی که بسیاری از آنها قبیله‌ای است، کنار بکشد و سربازانش را به کشور برگرداند.» اما نیروهای آمریکایی از سوریه خارج نشدند و به جای خروج به سراغ منابع نفتی این کشور رفتند.

در ابتدا به نظر میرسید هدف از سیطره نیروها و زره پوش های آمریکایی بر چاه های نفت و گاز سوریه در شرق دیرالزور حمایت از این تاسیسات در مقابل افتادن به دست عناصر داعش است که توانسته بودند در زمان حضور خود در این مناطق ثروت هنگفتی را به دست آورند. اما این اعتقاد زمانی که دیدیم و شنیدیم که دونالد ترامپ رئیس جمهور (آمریکا) پیشنهاد کنترل این منطقه توسط شرکت های نفت این کشور همچون «اکسون موبیل» و «شیفرن» و صادرات نفت آن و سرازیر شدن پولش به خزینه آمریکا را مطرح کرد، رنگ باخت.

در ابتدا بهتر است از چاه های نفتی سوریه بدانیم و اینکه چقدر از آنها میتوان ثروت بدست آورد.

چاه نفتی العمر، بزرگترین چاه نفتی سوریه از لحاظ مساحت و تولید به شمار می رود که در بخش شرقی رود فرات و در 10 کیلومتری شرق شهر المیادین واقع در استان دیر الزور واقع شده است. میزان تولید این چاه نفت قبل از آغاز بحران سوریه، 30 هزار بشکه در روز بوده است. عناصر داعش در سال 2014 کنترل آن را به دست گرفتند.

چاه التنک نیز یکی از بزرگترین چاه های نفتی سوریه است که در منطقه الشعیطات واقع در حومه شرقی دیر الزور واقع شده است. میزان تولید این چاه نفتی نیز قبل از بحران، به 10 هزار بشکه می رسید.

میدان گازی کنیکو در حومه شمالی دیر الزور، نیز از مهمترین میادین گازی سوریه محسوب می شود که در تولید برق این کشور نقش به سزایی ایفا می کند.

نیروهای ارتش سوریه در شرایط کنونی توانایی محافظت از منابع نفتی و گازی این کشور را دارند و با حل و فصل نسبی پرونده تجاوز ترکیه به مناطق شمال شرق سوریه و مهار داعش در این کشور می توانند توان خود را بر محافظت از این مناطق متمرکز کنند.

مشابه این مسأله در عراق نیز اتفاق افتاده است. نیروهای بسیج مردمی عراق بعد از آنکه در کنار دیگر نیروهای امنیتی این کشور در جبهه های مبارزه با داعش حضور یافتند، برای تأمین امنیت چاه های نفتی کشور وارد عمل شده اند به طوریکه بارها عملیات عناصر باقی مانده داعش برای به دست گرفتن کنترل چاههای نفتی را ناکام گذاشته اند.

 

عکس ماهواره‌ای روسیه از قاچاق نفت سوریه تحت حفاظت ارتش آمریکا

وزارت دفاع روسیه با انتشار عکس‌هایی ماهواره‌ای، اسنادی از قاچاق نفت شرق سوریه با حمایت آمریکا منتشر کرد.

مسکو مواضع اخیر واشنگتن درباره علت اعلامی آمریکا برای حضور نظامیانش در سوریه، یعنی به منظور حفاظت از میادین نفتی این کشور در برابر «تروریست‌های داعش» را رد کرده و با تصاویری ماهواره‌ای ثابت کرده که نفت سوریه تحت حفاظت آمریکایی‌ها قاچاق می‌شود.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه به اظهارات اخیر «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا درباره حضور تعدادی از نظامیان آمریکایی در شرق سوریه به منظور ممانعت از تسلط داعش بر میادین نفتی را عاری از حقیقت خواند و طبق تصاویری ماهواره‌ای که از دخالت نظامیان آمریکا در قاچاق نفت سوریه منتشر کرده، این ادعا را زیر سوال برد.

«ایگور کوناشنکوف» با اشاره به هدف ادعایی آمریکا برای «حفاظت از میادین نفتی شرق سوریه در برابر داعش» گفت: «آنچه اکنون واشنگتن با غصب و کنترل نظامی میادین نفتی شرق سوریه انجام می‌دهد، راهزنی بین‌المللی است».

این مقام روس افزود: «ذخایر نفتی و دیگر منابع زیرزمینی سوریه تنها به جمهوری عربی سوریه متعلق است و هیچ تعلقی به تروریست‌‎های داعشی یا حفاظت‌کنندگان آمریکاییِ تروریست‌های داعش ندارد».

به گفته کوناشنکوف، «نه قوانین بین‌المللی و نه قانون خود آمریکا توجیه‌کننده هدف اعلامی نظامیان آمریکا برای حفاظت از ذخایر سوریه و جدا کردن آنها از مردم و کشور سوریه نیست».

طبق این تصاویر، قاچاق نفت سوریه با کاروانی از کامیون‌ها و تانکرها تحت حفاظت نظامیان و شرکت‌های خصوص نظامی آمریکایی دیده می‌شود.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: «تصاویر اطلاعاتی فضایی نشان داد که به طور فعالانه‌ای، نفت سوریه تحت محافظت نظامیان آمریکایی استخراج و به طور گسترده‌ای به خارج از سوریه صادر شده است».

2
1

 

اعتراف ترامپ به غارت منابع نفتی سوریه

 

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که به دنبال بهره برداری انتخاباتی و مانور تبلیغاتی بر عملیات قتل ابوبکر البغدادی سرکرده تشکیلات داعش در سوریه بود در جریان یک کنفرانس خبری از قصد و نیت خود برای به غارت بردن منابع نفتی سوریه و مشخصا منابع نفتی و گازی در شرق دیر الزور پرده برداشت.

دونالد ترامپ در یک کنفرانس خبری در مورد عملیات نیروهای ویژه آمریکا و مرگ رهبر داعش، گفت: کاری که من قصد دارم انجام دهم شاید بستن قرارداد با اکسون موبیل یا هر شرکت بزرگ دیگر آمریکایی باشد تا به سوریه برود و این کار را درست انجام دهد و این ثروت را گسترش دهد.

در همین حال مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا، بدون اشاره به نقش آشکار کشورش در خلق گروهک تکفیری تروریستی داعش در ادعائی مضحک مدعی شد: ماموریت ما درباره داعش هنوز پایان نیافته است. ما هنوز در کشورهای منطقه نیرو داریم تا به عملیات ضد تروریسم ادامه دهند. حضور ما (در سوریه) به دلیل محافظت از میادین نفتی است! نمی‌خواهیم این منبع مالی دوباره در اختیار داعش قرار بگیرد.

این سخنان مقام های آمریکایی نشان از آن دارد که واشنگتن این بار به بهانه آنکه مانع تسلط داعشی ها بر میادین نفتی سوریه شود وارد عمل شده و برای محافظت از این میادین نفتی در سوریه باقی خواهد ماند.

 

سهم خواهی ترامپ به بهانه مبارزه با داعش

 

هنوز خبر قصد آمریکا برای خارج کردن نظامیان خود از سوریه و انتقال آنها به عراق از ذهن ها پاک نشده که به یکباره خبر ورود نظامیان ویژه این کشور به سوریه برای محافظت از میادین نفتی سرخط اخبار جهان قرار می گیرد.

 

در همان زمان نیز بسیاری از تحلیل گران، این اقدام ترامپ را تنها یک حرکت نمایشی و تبلیغاتی توصیف کرده و در حسن نیت رئیس جمهور آمریکا در خارج کردن نظامیان از سوریه شک و تردید کردند.

ورود مجدد نظامیان آمریکایی به سوریه به بهانه محافظت از چاه های نفتی باعث شده تا موجی از واکنش های منفی در جهان ایجاد شود. مقام های روسی بارها اعلام کردند که آمریکا برای غارت دارایی‌های مردم سوریه نظامیان خود را به این کشور باز می‌گرداند.

نفسِ حضور نظامیان آمریکایی در سوریه اقدامی اشغالگرانه علیه حاکمیت و تمامیت ارضی یک کشور مستقل به شمار می رود اما واشنگتن به این حد اکتفا نکرده و در اقدامی که نقض آشکار قوانین و عرفهای بین المللی محسوب می شود، رؤیای تسلط بر چاههای نفت سوریه را در سر می پروراند.

گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که درآمد نفتی سوریه به 30 میلیون دلار در ماه می رسد و در صورت کشف چاه های جدید و بازگشت تولید این کشور به میانگین طبیعی خود قبل از جنگ یعنی 380 هزار بشکه در روز می تواند به ده برابر نیز افزایش یابد.

بر کسی پوشیده نیست که آمریکا که خود را عنصر اصلی مبارزه با داعش در سوریه و به هلاکت رساندن البغدادی می داند اکنون به دنبال سهم خواهی از منابع نفتی سوریه به عنوان پاداش تمام تلاش هایش در این کشور است!

 

واکنش ایران و روسیه به غارت نفت سوریه

این موضوع با اعتراض ایران و روسیه مواجه شده است. وزرای خارجه ایران و روسیه در جریان نشست مشترکی در ژنو، طرح ایالات متحده برای اعزام نیروی نظامی و حفاظت از میدان‌های نفتی سوریه، را مورد انتقاد قرار دادند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در جریان نشست مشترک با محمد جواد ظریف و مولود چاووش‌اوغلو، همتایان ایرانی و ترک خود، در ژنو، ایالات متحده را متهم کرده قصد انجام یک اقدام غیرقانونی دارد. لاوروف گفت: اصل موضوع این است که هر گونه استخراج غیرقانونی منابع طبیعی از یک کشور مستقل بدون اجازه دولت آن، غیرقانونی‌ است و این دیدگاه ماست.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز به کنایه گفت که ظاهرا آمریکا می‌ماند تا از نفت مراقبت کند… حداقل رئیس‌جمهوری ترامپ در مورد نیت‌های ایالات متحده صادق است.

یکی از مشاوران ارشد رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در توئیتر خود نوشته است منابع طبیعی سوریه متعلق به سوری‌هاست.

 

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب نوشت: اینکه جهان در مقابل غارت ثروت های سوریه در روز روشن توسط دولت عصیانگر آمریکا سکوت کنند ننگ است. دولتی که ثابت کرده از داعش که ادعای مبارزه با آن از طریق مقابله با قاچاق نفت سوریه را دارد برای نقض قوانین بین المللی خطرناکتر است. درآمد نفتی سوریه به ۳۰ میلیون دلار در ماه می رسد و در صورت کشف چاه های جدید و بازگشت تولید این کشور به میانگین طبیعی خود قبل از جنگ یعنی ۳۸۰ هزار بشکه در روز می تواند به ده برابر نیز افزایش یابد.

عطوان نوشت: این اقدام یک اشغال غیرقانونی از سوی آمریکا و غارت غیرقانونی ثروت هاست امری که می تواند زمینه را برای جنبش های مقاومت که بیشتر عناصر آن از فرزندان منطقه هستند باز کند چیزی که بعد از اشغال عراق توسط آمریکا نیز شاهد آن بودیم.

این تحلیلگر برجسته جهان عرب در پایان افزود: مردم سوریه و تمام ملت های عربی علی الخصوص محور مقاومت غارت ثروت های خود را نمی پذیرند و همانگونه که با طرح آمریکا برای تجزیه خاک خود مقابله کرده و هزاران شهید تقدیم کردند در مقابله با غارت ثروت های خود توسط آمریکا تردید نخواهند کرد و این تنها به بحث زمان مربوط می شود نه چیز دیگر.

آمریکا در حالی می گوید که قصد دارد مانع تسلط مجدد داعشی ها بر میادین نفتی حومه دیر الزور شود که خود، روش این تشکیلات تروریستی را در غارت سود حاصل از فروش نفت این منطقه برگزیده و دقیقا پا جای پای داعشی ها گذاشته است.

آمریکا با تمام قدرت و ثروتی که دارد باز هم از نفت کشوری مظلوم نمیگذرد و نفت سوریه را حق خودش میداند دقیقا مانند کاری که داعش کرد ولی کثیف تر و پست تر از آن.

آمریکایی ها برای به دست آوردن ثروت نفتی سوریه، از هیچ اقدامی حتی اقدام نظامی فروگذار نخواهند کرد و جامعه بین الملل برای مهار سیاست توسعه طلبانه آمریکا و شخص ترامپ در این خصوص باید وارد عمل شود

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.