شنبه, 17 خرداد 1399 :: Saturday, 6 June 2020
  •  در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در آمریکا در پی قتل فجیع یک شهروند سیاه پوست به بالاترین حد خود رسیده به طوریکه تاکنون پلیس آمریکا هزاران نفر را بازداشت کرده است.
 
کد خبر: 72663

بررسی آخرین وضعیت تحولات عراق

بررسی آخرین وضعیت تحولات عراق
تقریبا از دهم مهرماه امسال بود که  جوانان عراقی به دلیل عدم رضایت از شرایط اقتصادی و نبود اشتغال اعتراضات خود را بهصورت مسالمت آمیز طی تظاهرات در خیابان های عراق بالاخص بغداد اعلام کردند اما دشمنان اسلام که منتظر سوار شدن بر موج ایجاد دشمنی و اختلاف هستند در این میان به سرعت وارد عمل شدند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

کشور عراق امروز با بحران های فراوانی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی دست به گریبان است که شاید هرکدام از این بحران ها بتواند نظام یک کشور را از تعادل خارج کند. اگر بخواهیم نگاهی گذرا و سریع به بحران های موجود در عراق بیندازیم، ضعف بودجه و هزینه های گزاف جاری دولت که عمدتا شامل حقوق شاغلان و بازنشستگان لشکری و کشوری است، اقتصاد عراق را دچار چالش جدی کرده است به نحوی که سالیانه مبلغی در حدود 51 میلیارد دلار در عراق صرف پرداخت حقوق می‌شود.

در این کشور 38 میلیون نفری، با احتساب نیروهای حشد شعبی و پیشمرگه، چیزی در حدود 1.5 میلیون نیروی مسلح وجود دارد و این عدد به علاوه تعداد بیشمار کارمندان دولتی که بعضا حتی جایی برای نشستن در ساختمان های دولتی ندارند، فشار بر اقتصاد عراق را چندین برابر کرده و بودجه عمرانی را تقریبا به پایین ترین حد خود از ابتدای سقوط رژیم بعث رسانده است.

فساد اقتصادی نیز در این کشور به پدیده‌ای افسار گسیخته و بی سابقه تبدیل شده و بخش زیادی از بودجه های دولتی را می‌بلعد بدون اینکه در مقابل آن خدماتی به مردم ارائه شود. لذا این بحران اقتصادی به نوعی تبدیل به بحران ناکارآمدی دولت و همچنین بحران اجتماعی ناشی از نارضایتی مردم از حکومت می‌شود. نرخ بالای بیکاری جوانان که با جمعیت بسیار جوان این کشور (بیش از هفتاد درصد جمعیت عراق زیر سی سال سن دارند) همپوشانی پیدا کرده نیز از دیگر بحران های اجتماعی عراق به حساب می‌آید.

موارد فوق تنها بخش ظاهری دلایل اعتراض مردمی بود و باید ریشه های اصلی این اعتراضات و آشوب ها را در موارد زیر دید. موارد فوق به تنهایی امکان بروز یک اعتراض و ناآرامی اجتماعی را نداشته است و حتی در صورت بروز آن، نمی‌توانسته به خشونت کشیده شده و باعث مرگ ده ها انسان بی گناه و مجروح شدن صدها نفر دیگر شود. خشونت مفرط در اعتراضات را می توان به نوعی گوشمالی دولت از سوی طرف های پشت پرده این اعتراضات به حساب آورد. برخی دلائل اصلی بروز اعتراضات با زمینه و دلایل مداخله جویانه را می توان موارد زیر دانست:

 سیاست های منطقه ای مستقل دولت عادل عبدالمهدی: تلاش دولت عادل عبدالمهدی برای نزدیکی با تمام کشورهای منطقه و ایجاد نوعی ائتلاف و همراهی بین کشورهای عربی و غیر عربی همسایه عراق از مواردی است که به طور حتم مورد خوشایند آمریکا و سعودی ها نبوده است.

 همچنین تلاش برای ایفای نقش میانجی بین ایران و عربستان در مناقشه منطقه ای و سفر عادل عبدالمهدی به عربستان و ایران در کنار سخنان قاطع رئیس جمهوری عراق در اجلاس سازمان ملل در نیویورک برخلاف مصالح منطقه ای آمریکا از دلایل ناراحتی آمریکایی ها از دولت عادل عبدالمهدی است. این موارد با وجود ظاهر عادی خود نشانگر تلاش عراق برای احیای نقش منطقه ای و بازگشت به صحنه منطقه به عنوان یک بازیگر قوی به حساب می آید که با توجه به نزدیکی این کشور با ایران می تواند برای عربستان و آمریکا یک خطر به حساب بیاید.

خرید تجهیزات نظامی از روسیه: سفر آقای فالح فیاض، مشاور امنیت ملی عراق به روسیه و تلاش عراق برای خرید منظومه های دفاعی  S300 , S400  روسی برای دفاع از آسمان عراق، خصوصا پس از حمله های هوایی صورت گرفته به نیروهای حشد، نگرانی های عمیقی را برای آمریکایی  ها در خصوص دور شدن آنها از بازار دفاعی و نظامی عراق ایجاد کرد. این موضوع در کنار گلایه های فراوان عراقی ها درخصوص عدم پشتیبانی آمریکایی ها از آنها در زمان جنگ و عدم فروش تسلیحات مناسب در زمان مناسب و در مقابل حمایت بی دریغ ایران از آنها در زمینه های تسلیحاتی در زمان جنگ با داعش که مورد تمجید مقامات عراقی قرار گرفته است، نشان دهنده تمایل عراق به نزدیکی بیشتر به کشورهای شرقی در زمینه های تسلیحاتی است.

 بازگشایی مرز القائم: مرز القائم در عراق و بوکمال در طرف سوری، از مرزهای راهبردی برای مقاومت به حساب می‌آید که باز شدن آن ارتباط زمینی کشورهای حوزه مقاومت را از نظر اقتصادی و اجتماعی فراهم می‌کند. ارتباط اقتصادی و اجتماعی قوی بین کشورهای منطقه، آخرین چیزی است که آمریکایی ها به دنبال آن هستند لذا چند سالی است که با دست زدن به انواع فشارهای سیاسی، اقتصادی، امنیتی و حتی چندین مورد حمله نظامی به این مرز مانع بازگشایی آن شده بودند که با اقدام شجاعانه دولت عادل عبدالمهدی این مرز پس از مدتها راه اندازی شد و تماس زمینی بین عراق و سوریه برقرار شد که این اقدام شکست آشکاری برای آمریکایی ها به حساب می‌آمد.

معرفی اسرائیل به عنوان عامل حمله به حشد: چند روز پیش از آغاز اعتراضات، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، پس از پایان کار کمیته بررسی حملات هوایی به انبارهای مهمات حشد شعبی، نتایج آن را اعلام و رسما، رژیم صهیونیستی را عامل این حمله معرفی کرد. وی همچنین تاکید کرد که عراق حق هرگونه واکنش را برای خود محفوظ می‌داند. این موضوع در بحبوحه تلاش سایر کشورهای عربی برای نزدیکی به اسرائیل شکستی برای این رژیم قلمداد می‌شود که از سوی یکی از کشورهای قدرتمند عربی تهدید به واکنش شود.

 حمایت از حشد و تثبیت آن: تثبیت حشدشعبی به عنوان یکی از نیروهای مسلح قانونی عراق و ابلاغ چارت رسمی این تشکل نظامی باعث ناراحتی آمریکایی ها و سعودی هایی شد که مدتها تمام تلاش خود را برای انحلال حشد و یا ادغام آن با ارتش به کار برده بودند.

عظمت موضوع وحدت بخش اربعین: نزدیکی به راهپیمایی اربعین که علی رغم میل دشمنان مردم ایران و عراق، موجی از وحدت و همدلی را با خود به همراه می‌آورد یکی از دلایل برپایی این آتش بود به نحوی که ناآرامی در شهرهای مختلف باعث تاخیر در برپایی مواکب حسینی و عدم استقبال از زوار امام حسین علیه السلام شود. دیدار بیش از هزار نفر از خدام اربعینی عراقی با مقام معظم رهبری در تهران نیز باعث شد تا تلاش ها برای برهم زدن اربعین امسال بیش از گذشته باشد.

عدم همراهی با تحریم ها علیه ایران: مواضع رسمی دولتمردان عراق درخصوص عدم همراهی با تحریم های آمریکایی علیه ایران و مخالفت با فشار دولت آمریکا بر مردم ایران نیز همواره موجب نارضایتی علنی و رسمی دولت آمریکا از عراق بوده است.

دلایل گوناگون دیگری نیز وجود دارد که نشان دهنده عمق عصبانیت آمریکایی ها و سعودی از دولت عادل عبدالمهدی است و واضح است که تمام تلاش های آنها معطوف به آسیب زدن به این دولت در حوزه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی شود. هرچند نکته اصلی اینجاست که آمریکایی ها با دولت عادل عبدالمهدی مشکل ندارند بلکه مشکل آنها به صورت عام با هر دولتی است که رویکرد مستقلی در مسائل داخلی و خارجی عراق داشته باشد.

لذا آنها با آماده سازی شبکه وسیعی از مرتبطین شامل سازمان های مردم نهاد وابسته به دستگاه های امنیتی، بعثی ها، جریان های انحرافی و ... مترصد فرصتی برای ضربه زدن به دولت عراق و آسیب رساندن به آن به منظور کسب منافع خود هستند هرچند در این میان مردم زیادی قربانی شوند.

در جریان اعتراضات اخیر، اگرچه مردم معترض مطالبات کاملا بر حقی داشته و این مطالبات به تایید مرجعیت نیز رسیده است ولی پشت پرده کثیف تلاش ها برای تبدیل اعتراضات مردمی به آشوب و ناآرامی های خونین، که تلاش آمریکایی ها برای سرنگونی دولت عادل عبدالمهدی بود به زودی برای مردم عراق افشا شده است.

آیت الله سیستانی با صدور بیانیه ای که توسط نماینده ایشان در خطبه های نماز جمعه کربلا قرائت شد بار دیگر بر احقاق حقوق معترضان عراقی تاکید کرد و همچنین هشدار داد که نباید کشور به سمت آشوب و ویرانی سوق داده شود.

ایشان طی این بیانیه فرمودند:«خون‌های پاکی که طی هفته‌های گذشته بر زمین ریخت، برای همه ما ارزشمند بود و ضرورت دارد تا برای جلوگیری از ریخته شدن خون‌های بیشتر تلاش شود و هرگز  اجازه نداد کشور به پرتگاه‌های درگیری داخلی و هرج و مرج و ویرانی کشانده شود و این امر ممکن است در صورتی که همه برای حل بحران کنونی با مقاصد صادقانه و دل‌های پاک با دوستی ورزیدن به عراق و اشتیاق و پایبندی به آینده آن همکاری کنند».

رئیس ائتلاف الفتح، هادی العامری در بیانیه‌ای اظهار داشت: با احترام فراوان به تمام ابتکارهای سیاسی صادقانه و مخلصانه برای دستیابی به راهی برای حل خواسته‌های ملت عراق که تظاهرات کنندگان آن را بیان کرده‌اند، ما معتقدیم که راه‌حل واقعی در ضرورت تجدیدساختار روند سیاسی تحت سقف و چارچوب قانون اساسی از طریق تغییرات اساسی در قانون اساسی است، چرا که شکست نظام پارلمانی ثابت شده و دیگر نفعی ندارد و به همین سبب باید نظام دیگری که مناسب وضع‌مان باشد، شکل گیرد.

حشد شعبی نیز در بیانیه خود خطاب به تظاهرات کنندگان گفته است:« به تظاهرات خود ادامه دهید و ماهیت مسالمت آمیز آن را حفظ کنید و به موج سواران اجازه ندهید از تظاهرات شما سوء‌استفاده کنند به حسن ظن خود به برادران خود (حشد شعبی) ادامه دهید، از آنها دفاع کنید، همانطور که آنها از شما دفاع می‌کنند،‌که در آن صورت حتما هم ما و هم شما پیروز خواهیم شد، همانطور که داعشی‌های تروریست را شکست دادیم، داعشی‌های فساد را شکست خواهیم داد و وطن ما بهترین وطن خواهد شد.».

مقام معظم رهبری نیز اخیرا در این باره بیاناتی داشتند که در ادامه بخشی از آن را مشاهده می‌کنید؛

 

 

تظاهرات و تجمعاتی که طی ۵ سال گذشته به امری عادی در بغداد تبدیل شده بود،این روز ها  به طرز مشکوکی به خشونت کشیده شده است. هرچند مردم عراق در حین تظاهرات مسالمت آمیز خود از عوامل آشوب و فتنه که در خیابان ها ماشین و سطل زباله آتش می زدند، فاصله گرفتند و همچنین نکته جالب توجه اینجاست که با قطع شدن اینترنت در عراق برای چند روز، آرامش به جامعه بازگشت و فضای مجازی را از نقش آفرینی در این اعتراضات حذف شد.

به هر حال در پس تمام دودها و آتش هایی که تعداد محدودی از عناصر وابسته به سفارت آمریکا در میان تجمعات اعتراضی برحق مردم عراق افروختند آتش کینه و حقد آنها از برپایی دولتی شیعی و مقتدر در عراق نهفته است.

مردم عراق به وضوح در پی اصلاح دولت و دستیابی به حقوق برحق خود از طریق راه های مسالمت آمیز هستند در حالیکه آمریکایی ها با سوار شدن بر موج خواسته های برحق مردم به دنبال سرنگونی حکومت عراق و روی کار آمدن حکومتی وابسته می باشند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.