شنبه, 6 آذر 1400 :: Saturday, 27 November 2021
 
کد خبر: 72523

بیکاری دانشگاهیان ۲ برابر بی‌سوادهاست

بیکاری دانشگاهیان ۲ برابر بی‌سوادهاست
معاون آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به اینکه ۴۰درصد مراجعه کنندگان فنی و حرفه ای فارغ التصحیلان بیکار هستند گفت:حداقل ۷۰ درصد مشاغل موجود در بازار کار نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارند.
پایگاه خبری ریشه

بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی نه تنها با طرح های جورواجور دولت حل نشد،بلکه این روزها شاهد هستیم که مسافرکشی با خودور شخصی، موتور و رانندگی در آژانس های تاکسی تلفنی، مشاغل آزاد و دلالی، راه اندازی بقالی و سوپرمارکت ،وردست پدر و ادامه شغل پدری و مواردی از این دست گزینه های موجود برای فارغ التحصیلان بیکار دانشگاه است.

این افراد از یک سو ناراحت گذران عمر جوانی هستند و از شرایط موجود ناراضی هستند، و از سوی دیگر باید تلاش کنند تا با کسب درآمدی بتوانند گذران عمر کنند.

اما مشکل کجاست؟

 برخی از کارشناسان عملکرد جزیره ای دانشگاه و بازار کار  را زمینه ساز  این مسئله می دانند و معتقد هستند که دانشگاه ها نیروی کار متخصص و متناسب با نیاز بازار کار را تربیت نمی کنند و اکثر فارغ التحصیلان دانشگاهی مهارت شغلی روز آمد و تازه را ندارند.

 عدم مهارت در دانشجویان باعث شده است که بخش زیادی از رشته های دانشگاهی نیازمند نیروی کار ماهر هستند اما کمبود نیرو دارند. طی سال های اخیر بارها و بارها همایش های مختلفی برای حل این مشکل برگزار شده است اما نتیجه مطلوبی دریافت نشده است.

حل معضلات موجود در این روند شاید نیازمند تغییرات بنیادین باشد که البته کار آسانی هم نیست اما ضروری و غیرقابل اجتناب است. باید سد میان آموزش عالی و بازار کار شکسته شود تا فعالیت این دو بتواند مکمل یکدیگر باشد.

در صورتی که اشتباهات جاری در این زمینه همچنان ادامه یابد، روز به‌روز بر تعداد فارغ‌التحصیلن بیکار افزوده خواهد شد و روزی خواهد رسید که انگیزه ورود جوانان مستعد کشور به دانشگاه، شدیداً افول خواهد کرد و طبیعتاً مشکلات فعلی پیچیده‌تر خواهد شد.

برخی کارشناسان معتقدند،ایجاد رشته های جدید با کاربردهای مختلف یکی از نیازهای بازار کار است. اینکه دانش آموختگان هر رشته با یک بازار کار محدود در رشته خود مواجه هستند،علاوه بر اینکه به تعداد بیکاران فارغ التحصیل می افزاید بار روانی سنگینی بر افراد وارد می کند. شاید وجود رشته هایی که بازار کار متنوع داشته باشد بتواند بخشی از مشکلات را مرتفع کند.

در کنار مشکلات متعددی که در مسیر اشتغال فارغ التصحیلان وجود دارد، این مسئله مهم است که جوانان با دید بازتر اقدام به انتخاب رشته دانشگاهی کنند. اینکه دانشجویان صرف ورود به یک رشته پرطرفدار که ظاهراً می تواند درآمد زایی فراوانی هم داشته باشد، هرگز تضمین کننده آینده شغلی افراد نیست. کسب مهارت متناسب با نیاز بازار کار مهمترین مسئله اثرگذار در ارتباط با آینده شغلی افراد است. به عبارتی می توانیم بگوییم که بخش قابل توجهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکاری پنهان دارند.

ضرورت دارد دانشجویان  آموزش‌های موازی با آموزش‌های دانشگاهی مانند آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را به‌صورت جدی دنبال کنند تا در بازار کار و رقابت جذب در مشاغل موجود، حرفی برای گفتن داشته باشند. چرا که به گفته ی مسئولان فنی و حرفه ای 80درصد مشاغل موجود نیازمند تحصیلات دانشگاهی نیست.

*40درصد مراجعه کنندگان فنی و حرفه ای فارغ التحصیلان بیکار هستند

علیرضا حاتم زاده، معاون آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور  با اشاره به اینکه  نرخ بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی دو برابر بی سوادان است گفت: برای برنامه ریزی آموزشی ضرورت دارد، در هربازار کار و در هر کشوری یک هرم شغلی پیش روی سیاست گذاری ها باشد. یعنی اگر قرار است یک نفر در مقطع دکترا،تربیت شود، باید افرادی هم در لایه پایین تر از آن با یک ضریب دو برابری و سه برابری که در بخش های مختلف که با هم متفاوت است ، تربیت شود. یعنی زمانی که یک دکترا تربیت شد،باید 4نفر هم مرتب با دکترا در لایه ارشد تربیت شوند. زمانی که فردی در مقطع ارشد را تربیت شد،باید در لایه پایین تربرای سه کارشناسی  ارشد، حدو د12نفرکارشناس تربیت شوند، بعد از آن برای هر کارشناس باید چند تکنسین تربیت شود. یعنی هرم شغلی صحیح در کشور، باید وجود داشته باشد.

حاتم زاده افزود: حداقل 70 درصد، مشاغل موجود در بازار کار نیاز به تحصیلات  دانشگاهی ندارند، اگریک روز در مسیر محل کار به سمت نگاهی به مشاغل اطراف بیندازید به راحتی متوجه می شوید که بخش زیادی از مشاغل نیازمند تحصیلات دانشگاهی نیست. اما فرهنگ غلطی که در کشور وجود دارد، مدارک را بر مهارت ترجیح می دهند.  یعنی به جای اینکه یک فرد را 4سال در مقطع کارشناسی و 2سال در دکترا معطل کنیم، می توانیم با آموزش مهارتی سریعاً وارد بازار کار کنیم.

 معاون آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه در برنامه درسی دانشگاه ها نگاه به شغل نیست گفت:زمانی که سازمان فنی و حرفه ای می خواهد استاندارد آموزشی بنویسد، استانداردها را با یکی از مشاغل در طبقه بندی ایسکو همسان می نویسد. ما توانایی های همسان با آن شغل را می نویسیم و آموزش می دهیم. به طور مثال اگر قرار است استانداری برای برق کاری صنعتی نوشته شود، حتماً با طبقه بندی ایسکو هماهنگ می شود. 

وی بیان کرد:ما افراد را آموزش می دهیم اما متولی  شغل نیستیم،امامجموعه های بزرگی به ما مراجعه می کنند،از ما مطالبه می کنند و از ما نیروی ماهر طلب می کنند. فرد متقاضی به مرکز سازمان در استان های مختلف مراجعه می کند. اینکه به شکل مستمر برای افراد شغل پیدا کنیم، انجام نمی دهیم.

 حاتم زاده با اشاره به اینکه حدود 1میلیون و 340 هزار فارغ التحصیل بیکارداریم گفت: مطابق آمار سال 97 حدود 40 درصد کارآموزان فنی و حرفه ای فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند.مراجعه کنندگان حتی در سطح دکترا هم بوده اند.  فقر مهارتی باعث می شود که 40 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی به سمت مهارت آموزی بیایند. 40 درصد از متقاضیان مهارت‌آموزی دانشجو یا فارغ‌التحصیل دانشگاه هستند، اما بعد از گذراندن دوره مهارتی، 42 درصد از آنها موفق می‌شوند تا وارد بازار کار شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.