سه شنبه, 6 خرداد 1399 :: Tuesday, 26 May 2020
  •  خانه عنکبوت در آستانه ویرانی

    خانه عنکبوت در آستانه ویرانی

    اولین نتیجه شکست صهیونیست‌ها در ادامه اشغالگری لبنان، اثبات کارایی و حقانیت گروه‌های مقاومت در برابر این رژیم بود. برای نخستین بار رژیم صهیونیستی به واسطه مقاومت مردمی و نه توافق سیاسی، از یک سرزمین عربی خارج شد و این مساله سرآغاز الهام‌بخشی به گروه‌های آزادی‌خواه فلسطینی بود.
 
کد خبر: 72498

ادامه تنش‌ها در انگلیس بر سر برگزیت

ادامه تنش‌ها در انگلیس بر سر برگزیت
در ادامه چالش‌ها در انگلیس بر سر نحوه خروج از اتحادیه اروپا، ۲ حزب دیگر این کشور ضمن اعلام حمایت از برگزاری انتخابات زود هنگام، طی نامه‌ای به رئیس شورای اروپا خواستار تاخیر در روند برگزیت شدند.
پایگاه خبری ریشه

۲ حزب سیاسی دیگر انگلیس حمایت خود را از برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور اعلام کردند.

حزب «لیبرال دموکرات» و «حزب ملی اسکاتلند» ضمن اعلام حمایت از برگزاری انتخابات زود هنگام در انگلیس، طی نامه‌ای به «دونالد تاسک»، رئیس شورای اروپا، خواستار تاخیر در روند اجرای برگزیت با هدف برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

این ۲ حزب که از طرفداران اصلی ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا هستند طی نامه ارسالی به شورای اروپا، از دونالد تاسک درخواست کردند موافقت خود را با تمدید مهلت برگزیت تا ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن ماه) اعلام کند.

«بوریس جانسون»، نخست وزیر انگلیس، پیش از این پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام در روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) را مطرح کرده و این طرح قرار است روز دوشنبه در مجلس عوام این کشور به رای گذاشته شود.

تصویب این رأی نیاز به دو سوم رای پارلمان انگلیس با ۶۵۰ عضو را دارد.

مجلس عوام روز سه شنبه کلیات لایحه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را با ۳۲۹ رای موافق و ۲۹۹ رای مخالف را به تصویب رساند و به این لایحه اجازه داده شد تا به مرحله بعدی مباحثه منتقل شود. اما سپس مجلس عوام مهلت ۳ روزه برای مذاکره در خصوص این لایحه را با ۳۲۲ رای مخالف و ۳۰۸ رای موافق رد کرد. در نتیجه بوریس جانسون مجبور شد تا این مذاکره را معلق کند.

بوریس جانسون هفته گذشته از اتحادیه اروپا خواست تا طرح برگزیت را ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ به تعویق بیاندازد.

در همین حال بیش از ۳۲۰ هزار انگلیسی با امضای طوماری از مقام‎های لندن و اتحادیه اروپا خواستار فرصت برای اظهارنظر در مورد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شدند.

درخواست مطرح شده در این طومار، ارائه فرصت اظهارنظر به مردم از سوی دولت انگلیس و اتحادیه اروپا در مورد برگزیت است. این درخواست در پی آن مطرح شد که با وجود تصویب توافق جانسون با اتحادیه اروپا در پارلمان، انتقادات از سوی نمایندگان همچنان ادامه دارد و این امر نگرانی‌ها به ویژه در زمینه اقتصادی را دو چندان کرده است.

طومار در ۳۱ اکتبر (۹ آبان) همزمان با ضرب الاجل خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به طور همزمان به دفتر نخست وزیر، پارلمان انگلیس و پارلمان اروپا ارسال می‌شود.

اصرار پارلمان انگلیس به درخواست تعویق خروج با وجود تصویب توافق برگزیت، سبب شد جانسون تهدید کند در صورت مجبور شدن به این امر، انتخابات زودهنگام برگزار خواهد کرد.

از سال ۲۰۱۶ و برگزاری همه‌پرسی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این کشور تاکنون با چالش‌های عمده‌ای بر سر نحوه خروج مواجه بوده است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.