دوشنبه, 18 فروردين 1399 :: Monday, 6 April 2020
 
کد خبر: 72214

ربیعی: ملت ایران با فشار اقتصادی از پای در نمی‌آید

ربیعی: ملت ایران با فشار اقتصادی از پای در نمی‌آید
سخنگوی دولت گفت: بدون شک راهپیمایی با شکوه اربعین حاوی پیام‌های جدی سیاسی، فرهنگی، مذهبی و اجتماعی روشنی برای منطقه و جهان است و از جمله برای آمریکا که بداند ملت ایران ملتی نیست که با فشار حداکثری اقتصادی از پای درآید.
پایگاه خبری ریشه

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به حماسه اربعین حسینی اظهار داشت: هفته گذشته، هفته بسیار پرتحرک و با نشاطی را پشت سر گذاشتیم. راهپیمایی عظیم اربعین در نهایت شکوه و عظمت برگزار شد که جا دارد از همه دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم عظیم معنوی ـ سیاسی از مسئولین امر گرفته تا مردم عاشقی که پای در این حرکت تاریخ‌ساز گذاشتند تقدیر و تشکر کنم.

وی افزود: در مسیر برگزاری چنین جنبش و حرکت اجتماعی ـ سیاسی بزرگ که به آن بزرگترین اجتماع بشری لقب داده‌اند اقدامات بزرگی انجام می‌شود که گاه به چشم کسی نمی‌آید. از آماده‌کردن زیرساخت های لازم برای انجام این راهپیمایی که ساده‌ترین آن آماده‌کردن راه‌ها و وسایل ایاب و ذهاب است تا پیچیده‌ترین بخش آن که تأمین امنیت زائران در طول مسیر رفت و برگشت است، آن هم نه فقط در کشور مبدا که در هر دو کشور و برای این کار جدای از اقدامات اجرایی و عملیاتی نیاز به هماهنگی‌های گسترده، صمیمی و تعامل سازنده میان دو کشور و دو ملت دارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه همین جا لازم است از همکاری دولت کشور دوست و برادر، عراق و مهمان نوازی خالصانه ملت عراق نیز تقدیر و تشکر کنم، تصریح کرد: بدون شک این راهپیمایی با شکوه حاوی پیام‌های جدی سیاسی، فرهنگی، مذهبی و اجتماعی روشنی برای منطقه و جهان و از جمله برای آمریکا است که بداند ملت ایران ملتی نیست که با فشار حداکثری اقتصادی از پای درآید و شما دیدید که در همین وضعیت تحریم‌های فلج‌کننده و حیرت انگیز که در تاریخ بی‌سابقه بوده است، ملت و دولت ایران با چنین شور و نشاطی که نشان از جریان‌داشتن زندگی در بالاترین حد خود است چنین حرکت عظیمی را سازماندهی کردند و بیش از سه و نیم میلیون زائر از ایران به عراق رفتند و برگشتند.

ربیعی ادامه داد: اربعین فرصتی شد تا ملت ایران و عراق نیز بار دیگر درهم‌تنیدگی‌های مذهبی ـ اجتماعی ـ فرهنگی خود را به منصه ظهور برسانند و مرزبندی‌های جغرافیایی و مرزکشی‌های سیاسی استعمارگران را که در طول یک قرن اخیر  اساسا برای جداسازی ملت‌ها و ایجاد اختلافات قومی ـ مذهبی میان آنها بوده است در این حرکت عظیم و به عشق امام حسین(ع) و با محوریت شعار "الحسین یجمعنا" نادیده گرفته و زیر پا بگذارند.

وی گفت: دولت امسال برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم اربعین تلاش زیادی کرد. امسال با تلاش‌های دولت شرط ویزا و به تبع آن پرداخت وجه برای سفر به عراق برداشته شد که خود این امر تاثیر زیادی در افزایش چشمگیر زائران اربعین داشت به طوریکه از ابتدای محرم تا روز اربعین نزدیک به سه و نیم میلیون نفر( 3میلیون و 468 هزار نفر) مشرف به عتبات عالیات شدند. ارائه خدمات زیربنایی به این تعداد جمعیت واقعا کار شگرفی بوده است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه نزدیک به دو هفته کلیه زیرساخت‌های غرب و جنوب کشور در خدمت زائران قرار داشت، اظهار داشت: بیش از 14 هزار دستگاه اتوبوس شهری و بین شهری در داخل کشور زائران را به پایانه‌های مرزی رساندند و برگرداندند و بیش از 1500 دستگاه اتوبوس به داخل عراق اعزام شدند. بیش از شش هزار کامیون برای ارسال محموله‌های موکب‌داران به خدمت گرفته شد.

ربیعی ادامه داد: روزانه بیش از یک میلیون وعده غذایی و در مجموع نزدیک به 113 میلیون وعده غذایی و میان‌وعده و  150 میلیون بطری آب آشامیدنی در میان زائران پیش از ورود به عراق توزیع شد، بیش از 400 هزار نفر پیش از ورود به عراق به مراکز اورژانس مراجعه کردند. بیش از 1100 دستگاه آمبولانس و 44 دستگاه اتوبوس آمبولانس مجهز به مرزهای 4 گانه کشور اعزام شدند. 17 هزار نیروی عملیاتی اورژانس کشور در حالت آماده‌باش بودند. 160 تیم مجهز بهداشتی در این مدت به پایانه‌های مرزی ایران و کشور عراق اعزام شدند. 15 فروند بالگرد و 4 فروند هواپیما در این مدت در مرزها مشغول به خدمات رسانی بودند.

وی گفت: اینها آمارهایی هست که تابحال دست من رسیده و قابل بیان بوده است و قطعا میزان خدمات‌رسانی و حجم کارها خیلی بیشتر از این بوده است. مثلا تلاش‌های انجام شده برای حفظ امنیت و مسائل مرتبط با ان واقعا قابل بیان و احصاء نیست. در مجموع همه زحمت کشیدند همه دستگاه‌های دولتی، عمومی، دستگاه‌های غیر دولتی و از همه مهمتر این مردم بودند که واقعا حماسه آفریدند. امیدوارم همه کسانی که به هرنوعی در هرچه باشکوه‌تر و هرچه بهتر برگزارشدن این حماسه نقش‌آفرینی کردند مأجور باشند و دولت هم بتواند میزان خدمات‌رسانی خود به زائران اباعبدالله الحسین(ع) را افزایش دهد.

 ربیعی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: در هفته گذشته نشست خبری مهم رئیس‌جمهور و سخنرانی ایشان در دانشگاه تهران را داشتیم که به نوبه خود متضمن یک جمع‌بندی کامل از دستاوردهای حضور ایران در سازمان ملل و برخی مسائل داخلی از جمله وضعیت اقتصادی، انتخابات پیش رو و مباحث مرتبط با قانون اساسی بود. این سخنان بازتاب وسیعی در رسانه‌ها داشت و برغم استقبال گسترده‌ای که از این مواضع در میان مردم و نخبگان صورت گرفت، معدود افرادی هم مانند همیشه برداشت‌های خاصی از این اظهارات کردند که براساس همان برداشت‌ها راه تخریب پیش گرفتند.

وی خاطر نشان کرد: حال آنکه آنچه رئیس‌جمهور در چند سخن اخیرشان بدان اشاره کرده و می‌کنند، بی‌سابقه نیست و نه‌تنها پیش از این، چه به صورت علنی و چه غیر علنی در ارکان نظام جمهوری اسلامی بیان شده است. در واقع همه نخبگان نظام این را قبول دارند که قانون اساسی ما ظرفیت‌های بسیاری دارد که همواره می‌تواند بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تضمین کند. این وظیفه کیست که این ظرفیت‌ها را فعال کند؟ خود قانون اساسی این مسئولیت را بر عهده رئیس‌جمهور گذاشته است. فعال‌سازی قانون اساسی به‌منظور تحقق اهداف و آرمان‌های شناخته شده انقلاب برای خدمت هرچه بهتر به این ملت در نسبت اعمال حاکمیت بر سرنوشت خود، یک حرکت انقلابی و لازم است.

ربیعی با بیان اینکه به نظر من ایشان در هفته گذشته چند نکته راهبردی را مطرح کردند، اول اینکه رئیس‌جمهور به ضرورت رشد و توسعه کشور اشاره  کرد. موضوع مهمی که در علم اقتصاد  به عنوان اقتصاد معیشتی بدون رشد و توسعه مطرح می‌شود. دکتر روحانی در مقام رئیس دولت بارها اعلام کرده می‌توان یک زندگی اقتصادی محدود و کوچک داشت، اما بدون تعامل با جهان امکان استفاده از فرصت‌های جهان برای رشد و توسعه ملی وجود ندارد.

وی گفت: مقصود از تعامل هم، سازش یا تسلیم نیست. دکتر روحانی از تعامل سازنده در برابر تقابل سخن گفت. همین تعامل سازنده بود که در نیویورک سبب شد رئیس‌جمهور بجای فرار از مذاکره، باب مذاکره سازنده را بگشاید و آمریکا را از مدعی مذاکره به متهم مذاکره‌گریزی بدل سازد. اما مسئله اصلی اصلا مذاکره نیست. مسئله اصلی این است که دشمن می‌خواهد ایران را تبدیل به کشوری ضعیف از حیث  تجاری، صنعتی و مالی و اقتصادی تبدیل کند که طبعا کشوری با چنین وضعیتی قادر به پشتیبانی از یک ایران قدرتمد دفاعی و امنیتی نباشد. ما نه‌تنها در بعد امنیتی و دفاعی که بحمدلله سرآمد هستیم، بلکه در بعد معیشتی هم باید قدرت اول منطقه باشیم و اصولا هرکاری که می‌کنیم باید در یک امتداد و یک مسیر باشد. نکته بعدی رئیس‌جمهور این بود که او خواهان برگزاری یک انتخابات پرشکوه با مشارکت حداکثری مردم است. شکوه انتخابات در مشارکت ملت است و مشارکت ملت در گرو رقابت است. تازمانی که مردم احساس نکنند رأی‌شان معنایی دارد انگیزه رأی‌دادن نمی‌یابند در واقع باید رای مردم را برای تغییر، معنی‌دار کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه آنچه تحریم‌گران آن را فشار حداکثری می‌نامند  باید با مقاومت حداکثری ملی و با مشارکت حداکثری ملت در انتخابات پاسخ نهایی خودش را پیدا کند، تصریح کرد: رئیس‌جمهور گفت انتخابات را در چنان ترازی برگزار خواهند کرد که یک پیام بزرگ از دل این حضور عظیم و همه با هم بیرون آید و آن یک پیام تحریم شکن است. لذا ما به عنوان دولت و نیز کل حاکمیت و به‌خصوص شورای محترم نگهبان باید ظرف و ظرفیت و بستر این معنا را بسازیم و فراهم کنیم .

ربیعی اظهار داشت: دکتر روحانی منکر موجودیت و قانونیت نهاد شورای نگهبان نیست و اگر به مجلس اول اشاره می‌کند اولا به تکثر این مجلس توجه دارد و ثانیا به حساسیت خودجوش ملت که با وجود نامزهای رادیکال در آن انتخابات، بدون شورای نگهبان به رجال معتدل و صاحب نامی رای دادند. الان هم با وجود شورای نگهبان این امکان وجود دارد که مردم بتوانند به گزینه‌های متنوعی رأی دهند. کافی است این شورا عمل کند و اصل را بر مشارکت بگذارد.

وی خاطر نشان کرد: در بحث سیاست خارجی هم جمع‌بندی رئیس‌جمهور این است که آمریکا دریافته عمر تحریم‌ها رو به پایان بوده و فشار حداکثری او علیه ملت ایران شکست خورده است. از سوی دیگر نیز آمریکا به شدت از سوی متحدان خود و جامعه جهانی تحت فشار قرار گرفته است و این موضوع سبب می‌شود تا همسو با تحرک دیپلماسی ایران، چاره‌ای جز خاتمه دادن به مذاکره گریزی ندارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.