يكشنبه, 22 تير 1399 :: Sunday, 12 July 2020
 
کد خبر: 72096

شگرد باندهای مواد مخدر برای "برده‌داری مدرن" در انگلستان

شگرد باندهای مواد مخدر برای
تعداد شهروندان انگلیسی که قربانیان باند‌های مواد مخدر هستند، تنها در طول یک سال، ۷۲ درصد افزایش یافته است؛ ۲۱۴۳ قربانی در سال ۲۰۱۸!
پایگاه خبری ریشه

 براساس آمارهای موجود حداقل 40 میلیون نفر در جهان در سال گذشته قربانی برده‌داری مدرن شده‌اند اما ظاهراً برده‌داری به سبک جدید این روزها تنها مخصوص به کشورهای آفریقایی نیست و در کشورهایی چون انگلستان نیز شاهد رواج گسترده این پدیده هستیم.

باند‌های مواد مخدر در انگلستان برای رسیدن به اهداف خود، از افراد آسیب دیده و قشر‌های ضعیف استفاده‌ می‌کنند؛ به گزارش "ایندیپندنت" تعداد شهروندان انگلیسی که قربانیان باند‌های مواد مخدر هستند، تنها در طول یک سال 72 درصد افزایش یافته است؛ این آمار به نگرانی در مورد اقدامات باندهای مواد مخدر که به ویژه کودکان و افراد آسیب‌پذیر را استثمار می‌کنند، دامن زده است. 

آمارها نمایانگر آن است که تعداد شهروندان انگلیسی که قربانیان باندهای مواد مخدر هستند، از یک هزار و 240 نفر در سال 2017 به 2 هزار و 143 نفر در سال 2018 افزایش یافته است؛ فعالان اجتماعی می‌گویند این قربانیان عملیات پخش مواد را به نواحی روستایی، مزارع، کارواش‌ها و حتی آرایشگاه‌ها گسترش داده‌اند. 

سازمان خیریه «salvation army» که از طرف وزارت کشور مامور تامین خانه‌های امن و حمایت از قربانیان برده‌داری مدرن است، می‌گوید در سال گذشته تعداد انگلیسی‌هایی که از خدمات این سازمان بهره‌مند شده‌اند، 58 درصد افزایش یافته است. 

این سازمان می‌گوید تعداد قربانیان انگلیسی که از طریق استثمار وادار به کارهایی از جمله ارتکاب جرم و جنایت شده‌اند، از 2018 تا 2019 ، 63 درصد افزایش پیدا کرده است.

آمار موجود علاوه بر برجسته کردن گستردگی عملیات باندهای مواد مخدر در نقاط روستایی، به این نگرانی دامن می‌زند که بیخانمان‌ها عمدتاً به دام استثمارگران می‌افتند؛ سازمان خیریه «آنسین» گزارش داده که هفت درصد تماس‌هایی که با خط امدادش گرفته می‌شود، از طرف قربانیانی است که بیخانمان هستند.

عملیات باندهای مواد مخدر با استفاده از کودکان بسیار نگران‌کننده است؛ کودکان به آسانی با هدیه و وعده یک زندگی راحت فریب می‌خورند اما به زودی وارد جنایات مرتبط با  مواد مخدر می‌شوند و در صورت اقدام به  فرار با خشونت‌های شدید مواجه می‌شوند.

چندی پیش، اعضای باند بزرگترین شبکه برده‌برداری مدرن که تاکنون در انگلیس شناسایی شده، پس از دو سال محاکمه به زندان‌ محکوم شدند؛ مدت حکم آنها از چهار تا 11 سال است.

اعضای این باند افراد آسیب پذیرتر را با وعده کار و شرایط زندگی بهتر از لهستان به انگلستان می‌کشاندند اما قربانیان پس از ورود به انگلستان مجبور به زندگی در شرایط بسیار بدی بودند؛ اعضای این باند از قربانیان می‌خواستند ساعت‌های طولانی در مراکز بازیافت زباله و مزارع کار کنند و دستمزدی ناچیز حدود 20 پوند در هفته بگیرند.

"آدام اسپرای"، مدیر حقوقی در مرکز وثیقه برای مهاجران بازداشتی می‌گوید: «وزارت کشور انگلیس در پی آزاد شدن مهاجران آسیب‌پذیر از این بازداشتگاه‎ها، در انجام فرایند‌های مرتبط شکست خورده است.»

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.