دوشنبه, 23 تير 1399 :: Monday, 13 July 2020
 
کد خبر: 72067

خانه هایی که جوانان را از ازدواج دور می کند

خانه هایی که جوانان را از ازدواج دور می کند
  در وانفسای بازار اجاره خانه، انتشار فهرست به‌روزشده از واحدهای مسکونی که به صورت ساعتی یا روزانه به متقاضیان اجاره داده می‌شود نظر همه را به خود جلب کرده است.
پایگاه خبری ریشه

 

درحالی که اجاره ساعتی و روزانه  واحدهای مسکونی از سوی مراجع ذی‌صلاح تا حد ممکن رصد می‌شود، اما هنوز شاهد حضور پررنگ ارائه‌کنندگان این نوع آگهی‌ ها به‌ صورت غیرقانونی در سطح پایتخت هستیم؛ تا جایی که حتی قوانین بازدارنده در مقابله با چنین پدیده‌ ای ناکام مانده است.
اجاره این خانه‌ها هم از آب خوردن ساده‌تر است. آنها به‌سادگی در کانال‌های تلگرامی تبلیغ کرده‌اند، شما به‌سادگی با شماره‌هایی که در اختیارتان قرار داده‌اند تماس می‌گیرید و به‌سادگی یک تماس می‌توانید خانه مدنظرتان را برای یک روز اجاره کنید. بدون آنکه از شما شناسنامه بخواهند یا نسبت کسانی که می‌خواهید با خود به آن خانه ببرید را سؤال کنند. اگر هم بخواهید مهمانی بگیرید آنها گزینه‌های دیگری برایتان روی میز می‌گذارند. باغ ویلاهایی بزرگ‌تر، خارج شهر، امن‌تر و... البته دیگر اجاره روزی 300 هزار تومان نیست بلکه اجاره‌ها به‌ روزی یک‌میلیون و 500 هزار تومان و حتی بالاتر هم می‌رسد. آن‌ هم تضمین‌شده که هیچ خطری مانند نیروی انتظامی، همسایگان فضول و... شما را تهدید نمی‌کند. سؤالی در اینجا مطرح می‌شود؛ این اشخاصی که خانه برای اجاره یک‌روزه در بساط خوددارند چه کسانی‌اند؟ شنیده‌ها حاکی از آن است برخی از این اشخاص شاگردان مشاوران املاک هستند یا برخی مشاوران املاکی که در کارشان شیطنت‌هایی هم دیده می‌شود. 

به‌سادگی یک‌ آب خوردن می‌شود خانه ساعتی اجاره کرد

شماره‌ای که در یکی از کانال‌های تبلیغ خانه مبله یک‌روزه گذاشته‌اند هم رند است و هم خیلی سریع؛ بعد از 2 بوق جواب می‌دهد. اجاره برای یک روز از ساعت 1 بعدازظهر امروز تا 2 بعدازظهر فرداست. ظرفیت خانه‌ها هم برای سه نفر است با مبلغ 300 هزار تومان.»اتاق‌های مبله اجاره‌ای که فقط برای ساعاتی به افراد واگذار می‌شود، پاتوق جوانان و افرادی شده است که فقط برای ساعتی خوشگذرانی به آن پناه می‌برند و هیچ‌کس در مقابل فساد به‌وجودآمده و تبعات ناشی از آن پاسخگو نیست. اجاره این خانه‌ها هیچ محدودیت سنی ندارد و افراد به دلایل خاصی نظیر برپایی مهمانی، برگزاری کلاس‌های خصوصی یا ملاقات از آن‌ها استفاده می‌کنند و بیشترین مشتریان این نوع خانه‌ها را دختران و پسران جوانی تشکیل می‌دهند که در هتل‌ها و مسافرخانه‌ها نمی‌توانند اقامت داشته باشند یا کسانی که والدین‌شان اجازه برپایی جشن تولد یا مهمانی را در خانه به آن‌ها نمی‌دهند.

شاکیان خانه های اجاره ای

تنها شاکیان این خانه‌ها همسایگان آن‌ها هستند. برخی آن‌ها عنوان کرده‌اند که امنیت روانی ما به‌دلیل اجاره غیرقانونی این خانه‌ها به خطر افتاده است زیرا بسیاری از افرادی که در این خانه‌ها تردد می‌کنند دچار مشکل هستند و در این خانه‌ها عمل غیرقانونی و در برخی از مواقع غیراخلاقی انجام می‌دهند.در شهریور سال 89 بود که هشدار داده شد که حتی خانواده‌های این نوجوانان و جوانان از تردد و اقامت فرزندان‌شان در این خانه‌های موقت بی‌اطلاع هستند و لازم است تا مراجع انتظامی از بروز چنین اتفاقاتی که تعداد آن‌ها نیز کم نیست، جلوگیری کرده و تمهیداتی را برای مقابله با این معضل رو به رشد اتخاذ کنند.

نایب رئیس اتحادیه املاک با اشاره به رواج اجاره ساعتی و روزانه مسکن در کشور به خصوص تهران، گفت: مشخص است وقتی سایتی عکس یک فرد بخصوصی را گذاشته که به خیابان نگاه می‌کند و زیر آن نوشته خانه ساعتی، چه قصدی از اجاره این نوع خانه‌ها دارد.

 حسام عقبایی با تاکید بر این‌که هیچ کس حق ندارد خانه‌ای را به صورت ساعتی اجاره بدهد، تصریح کرد:‌ اجاره دادن ساعتی و روزانه واحدهای مسکونی توسط مشاوران املاک ممنوع است و آنها نمی‌توانند قرارداد واحد اجاره‌ای را برای کمتر از یکسال تنظیم و ثبت کنند.

وی بیان کرد:‌ در خانه‌هایی که به صورت ساعتی یا روزانه اجاره داده می‌شوند با توجه به این‌که مالک  آن خود را به پلیس اماکن برای اخذ مجوزها معرفی نکرده‌، ممکن است کارهای غیرقانونی و مفسده برانگیزی انجام شود. 

نایب رئیس اتحادیه املاک افزود:  به طور کلی باید مشخص شود چه کسی وارد این مکان‌ها شده و چه کسی خارج می شود. ممکن است تیم هایی اخلال گر امنیتی وارد کشور شوند و این نوع خانه‌ها را خانه‌های امن می بینند و با یک کارت شناسایی جعلی در اینجاها مستقر می‌شوند. یا ممکن است عده‌ای برای یک روز در جایی مستقر شوند و مشخص نباشد که محرم هستند یا خیر یا این‌که شرایط دیگری را رعایت می‌کنند.

 حسام عقبایی در خصوص اینکه اتحادیه صنف مشاوران املاک نسبت به این پدیده چه واکنشی داشته اند اظهار داشت: ما این حرکت را محکوم می کنیم و به تمامی مشاوران املاک در سراسر کشور اعلام کرده ایم که اگر افرادی برای اجاره چنین مکان‌هایی به آنها مراجعه کردند قراردادی با آنها عقد نکنند و یا با اداره اماکن عمومی هماهنگ کنند.

وی در ادامه اشاره کرد: اگر این مکان ها دارای مجوز قانونی نباشند و مجوزی به عنوان مهمان پذیر یا پانسیون نداشته باشند قاعدتاً با گزارشاتی که به اداره اماکن عمومی یا به اتحادیه هتلداران یا اتحادیه مهمان پذیرها داده شود، آنها این مکان و این اقدام را به عنوان یک واحد کسبی صنفی تلقی می کنند و گزارش غیر مجاز بودن این مکان ها را به اداره اماکن می دهند و اداره اماکن نیز نسبت به آنها اقدام می کند.

نایب رئیس اتحادیه املاک همچنین عنوان کرد: براساس نظام امور صنفی باید این مکان ها را جمع آوری کنند و یا به یک واحد مسکونی تغییر وضعیت دهند و اگر جرم کیفری نیز در این مکان ها صورت گرفته باشد بر طبق قانون مجازات اسلامی در محاکم قضایی با صاحبان این خانه ها برخورد می شود.

واکنش پلیس به اجاره ساعتی سوئیت در تهران

 رئیس پلیس تهران گفت: تنها مرجع و مرکز قانونی برای اجاره دادن املاک به صورت ساعتی، روزانه و سالیانه خود اتحادیه املاک است.

سردار حسین رحیمی درباره اظهارات نایب‌رئیس اتحادیه املاک مبنی بر رواج ارائه برخی آگهی‌ها در فضای مجازی برای اجاره دادن ساعتی منازل در پایتخت و ضرورت ورود پلیس به موضوع اظهار کرد: هرگونه اجاره دادن منازل و املاک باید در چارچوب قوانین و مقررات باشد.

رئیس پلیس تهران با بیان اینکه مرجع قانونی و رسمی این کار (اجاره دادن منازل و املاک) خود اتحادیه املاک است، تصریح کرد: ما به عنوان پلیس هرگونه حمایت لازم را از اتحادیه املاک و سایر اتحادیه‌ها خواهیم کرد و در کنار آنها خواهیم بود.

همچنین جانشین فرمانده ناجا نیز به اجاره ساعتی سوئیت‌ها واکنش نشان داد و گفت که پلیس چنین مواردی را بررسی و کنترل می‌کند.

سردار ایوب سلیمانی در مورد اجاره ساعتی برخی منازل و سوئیت‌ها که به تازگی در رسانه‌ها مطرح شده است، گفت:  مقررات در این حوزه مربوط به دیگران است، اما پلیس در هرجایی که متوجه شود جرمی رخ داده با آن مقابله کرده و به آن ورود می‌کند.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه پیشگیری از جرم هم جزو مواردی است که پلیس در مورد آن به مسئولان هشدارهای لازم را می‌دهد، گفت: همانطور که گفتم پلیس در هرجایی که متوجه شود جرمی رخ داده ورود می‌کند و با جرم رخ داده و مجرمان برخورد خواهد کرد، اما ما بنگاه معاملاتی نیستیم که بگوییم اجاره بدهید یا ندهید.

سلیمانی ادامه داد:‌در این خصوص نیز ما هشدارهای لازم را می‌دهیم و این موارد را کنترل و بررسی هم می‌کنیم در جایی اگر لازم باشد با حکم قانون پلمب هم خواهیم کرد.

به گفته جانشین فرمانده ناجا هر موضوعی از جمله موضوع اجاره ساعتی سوئیت‌ها جزو مواردی است که باید در جای خودش از سوی پلیس بررسی شود.

اجاره خانه‌ها به‌صورت ساعتی یا روزانه در سه بُعد اجتماعی، فرهنگی و امنیتی جامعه را دچار خساراتی جبران ناپذیر می کند.اجاره خانه برای پرپایی مهمانی های مختلط توسط جوانان نوعی از هنجار شکنی اجتماعی و فرهنگی است که آسیب مخربی را به جامعه و جوانان وارد می کندو باعث دور شدن جوانان از سنت حسنه پیامبر که ازدواج است می کند.از مسعولان زیربط خواهانیم که با اینگونه سایت ها برخورد قاطع کنند تا جوانان در چنین منجلابی فرو نروند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.