• سازمان ملل برای حل بحران یمن، دست به دامن تهران شد

    سازمان ملل برای حل بحران یمن، دست به دامن تهران شد

    یک روزنامه لبنانی گزارش داد که پس از شکست راهبردهای پیشین ائتلاف سعودی، کشورهای غربی و سازمان ملل علیه ملت یمن، فرستاده این سازمان این بار مجبور شد با آگاهی ریاض و موافقت کشورهای غربی برای حل این بحران، با تهران تماس برقرار کند.
يكشنبه, 18 خرداد 1399 :: Sunday, 7 June 2020
 
کد خبر: 72001

توسعه میادین گازی و نفتی بر دوش مهندسان ایرانی

توسعه میادین گازی و نفتی بر دوش مهندسان ایرانی
دوره جدید از واگذاری پروژه‌های نفتی و گازی به بخش داخلی آغاز شده که حکایت از ظرفیت بالای شرکت‌های داخلی دارد.
پایگاه خبری ریشه
همزمان با دور جدید تحریم‌های بین الملی به منظور اعمال فشار و کاهش درآمد‌های نفتی کشور، برخی از شرکای نفتی ضمن پیروی از این تحریم‌ها فعالیت خود را در توسعه میادین نفتی و گازی متوقف کردند.
 
طی هفته های گذشته وزارت نفت با تعیین ضربه العجل برای شرکت چینی که در فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی فعالیت‌های خود را به حالات تعلیق درآورده بود، از عزم جدی خود برای توسعه میادین گازی و نفتی به دست مهندسین ایرانی خبر داد.
واگذاری چندین طرح توسعه و پژوهشی در حوزه نفت و گاز یه شرکت‌های ایرانی نشان از پتانسیل داخلی و کاهش تاثیر پذیری صنعت نفت از اتفاقات بین المللی دارد که این موضوع گویای توان داخلی برای عبور از این بزنگاه اقتصادی است.
 
باید به کارگزاران و خریداران بورس خط اعتبار داد
رضا پدیدار  با اشاره به فعالیت بورس انرژی اظهار کرد:بورس انرژی در کشور با تجدید ساختار در حال فعالیت در چرخه اقتصادی کشور است و با وجود محدودیت برای برخی از مبادلات، در صورت ادامه روند می‌تواند جایگاه مناسبی در اقتصاد کشور داشته باشد.
رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران با اشاره به افزایش معاملات در بورس انرژی طی شش ماه گذشته تصریح کرد:باید به کارگزاران و خریداران بورس خط اعتبار داد و بورس بتواند به صورت سلف و کاغذی خدمات دهد که نیاز به زمان برای اجرای این طرح دارد.
به گفته وی؛ تا کنون روزانه ۲۵ میلیون لیتر بنزین، ۴۵ لیتر گازوئیل، نفت کوره و سفید در بازار بورس به فروش رسیده است.
وی ادامه داد: تحریم‌های بین المللی نفت مربوط به دولت است و شامل بخش خصوصی نمی‌شود با این حال بخش خصوصی هنوز فاصله زیادی با معامله در بازار‌های بین المللی دارد.
پدیدار بیان کرد:نحوه قیمت گذاری در بورس انرژی موافقان و مخالفانی دارد، اما در مجموع قیمت گذاری بر اساس ۵ درصد زیر قیمت فوب خلیج فارس می‌تواند منافع خریدارن را تامین و مشوق خوبی برای بخش خصوصی باشد.
رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران با اشاره به استفاده از کارت سوخت در کشور بیان کرد: براساس گزارش‌های شرکت ملی پخش پالایش‌های نفتی میزان مصرف بنزین با استفاده از کارت‌های سوخت کاهش داشته است و باید این طرح به صورت کامل اجرا شود.
وی با اشاره به ظرفیت داخلی کشور برای توسعه میادین گازی و نفتی بیان کرد: شانه خالی کردن برخی از شرکای خارجی در میادین نفتی و گازی به دلیل ظرفیت‌های داخلی خللی در توسعه فعالیت‌های وزارت نفت ایجاد نخواهد کرد، به طوری که ۸۵ درصد تجهیزات و امکانات برای اجرای طرح‌های توسعه نفت در کشور وجود دارد و تنها حق استفاده از برخی تکنولوژی‌های خارجی مطرح است که با کمک دیگر شرکای خارجی این موضوع نیز دست یافتنی است.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.