دوشنبه, 23 تير 1399 :: Monday, 13 July 2020
 
کد خبر: 71964

انتقال آب از خزر، رویای محال یا واقعیت عملی؟

دریای خزر یک دریای بسته است که ورودی و خروجی خاص خود را داراست‌، رودهایی مثل سفید رود، هراز و ارس ورودی آن هستند وخروجی آن تبخیر است، با این حال بازهم تعادل دریاچه برقرار است و هر دستکاری در این دریا موجب به خطر افتادن اکوسیستم طبیعی خواهد شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

خشکسالی، مسئله‌ای که طی سال‌های زیادی، ایران را درگیر خود کرده است. قرار گرفتن کشورمان در عرض‌های جغرافیایی پایین، بارش‌های به‌هنگام و نابه‌هنگامی که به علت دخل و تصرف انسان در طبیعت با تغییر کاربری زمین و ساخت غیر اصولی منازل مسکونی در مناطق مختلف جذب سفره‌های زیر زمینی و منابع آبی نمی‌شوند و از همه مهم تر الگوی مصرف نادرست و اصلاح نشده از جمله عواملی هستند که کم‌آبی و خشکسالی را در کشور تشدید می‌کنند.

چند سالی است طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران به ویژه استان سمنان مطرح می‌شود که با واکنشهای مختلفی روبرو است.

برخی از کارشناسان انتقال آب از دریای خزر را یک کار غیر علمی می‌دانند و معتقدند عملیاتی شدن این طرح، زمینه خشک‌شدن بزرگترین دریاچه جهان را فراهم می‌کند؛ اما رئیس سازمان محیط زیست می‌گوید: «انتقال آب از دریا به داخل سرزمین برای برطرف کردن نیاز آبی مصرف‌کنندگان صنعتی و آب شرب از نظر من بلامانع است.»

دکتر غلامرضا براتی عضو هیئت علمی دانشگا شهید بهشتی در این باره می گوید: «از نظر عملی هرکاری ممکن است، حتی جابه‌جایی رشته کوه زاگرس! اما شدنی بودن یک امر، دلیل بر صحیح بودن آن نیست. برداشت و انتقال آب از دریای خزر که قدرت خودپالایی (جبران کمبود) پایینی دارد برخلاف ضوابط محیط زیستی است و این انتقال موجب ایجاد یک بحران زیست محیطی خواهد شد.»

دریای خزر یک دریای بسته است که ورودی و خروجی خاص خود را داراست. رودهایی مثل سفید رود، هراز و ارس ورودی آن هستند وخروجی آن تبخیر است. با این حال بازهم تعادل دریاچه برقرار است و هر دستکاری در این دریا موجب به خطر افتادن اکوسیستم طبیعی خواهد شد.

دکتر براتی افزود: «در مسیر حفر کانال حدود 70 درصد از جنگل‌های کمیاب و خاص هیرکانی در ایران وجود دارد که نظیر آن با این حجم، فقط در جنگل های آمازون یافت می‌شود که متاسفانه این گونه کمیاب ازبین خواهد رفت و از بین بردن جنگل و مراتع آسیب های خاص خود را دارد.»

براتی اظهار داشت: «مسلما هزینه عبور از یک رشته کوه از هزینه تاسیس سد سرسام آورتر خواهد بود. اما جدای از هزینه نگهداری این کانال مسائل دیگری نیز مطرح است؛ اول اینکه وقتی تقریبا کل استان‌های کشور با مسئله کمبود آب رو به روست چه لزومی دارد سنگینی بار یک استان بر دوش استان دیگری باشد؟ این یعنی کاهش مشکلات استان سمنان و افزایش مشکلات استان مازندران
 

660419_348.jpg

وی همچنین گفت: «بر فرض که آب دریای خزر را با هزینه‌های هنگفت شیرین کردیم نمک حاصل از آن را چه می کنیم؟ دریای خزر به ازای هر لیتر آب 35 گرم نمک دارد این نمک‌ها یا باید درخشکی انباشت شود یا در دریا؟ اگر به خشکی منتقل شود میزان نمک خاک و پوشش گیاهی منطقه مورد نظر را تحت تاثیر قرار خواهد داد و اگر وارد دریا شود با توجه به این که دسترسی به آب آزاد ندارد شوری بیش از حد آب دریاچه صنعت صید و اشتغال محلی آن منطقه را دچار مشکلات جدی خواهد کرد.»

660419_348.jpg

وی در رابطه با اینکه برخی کشور‌های حاشیه خلیج فارس با استفاده از آب شیرین کن منابع آب مصرفی خود را تامین می‌کنند گفت:« این کشورها جمعیت کمی دارند. همچنین عمق این سرزمین‌ها کم است و تقریبا بخش کشاورزی ندارند. نکته دیگر اینکه دسترسی به آب‌های آزاد باعث می‌شود مشکل ما را در انتقال املاح و نمک‌های باقیمانده نداشته باشند.»

همه این ها در حالی است که کشوری مثل چین از شیوه آسیاب آبی، توربین‌های تولید برق از آب و فرهنگ‌های باستانی قبایل هم برای حفظ منابع آبی و هم برای جذب گردشگر استفاده می‌کند. در حالی که ما به این سرمایه پشت کردیم و هر بار با رسیدن به بن‌بست از سدسازی به انتقال آب و از انتقال آب به  آب شیرین‌کن‌ها روی آوردیم. این شیوه‌ها مردود نیست ولی اگر در کنار این شیوه‌ها از فنون ایران باستان استفاده نکنیم و با تکنولوژی روز آن‌ها را  ارتقا ندهیم دیری نخواهد پایید که از بحران آب به جنگ آب برسیم.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.