• سازمان ملل برای حل بحران یمن، دست به دامن تهران شد

    سازمان ملل برای حل بحران یمن، دست به دامن تهران شد

    یک روزنامه لبنانی گزارش داد که پس از شکست راهبردهای پیشین ائتلاف سعودی، کشورهای غربی و سازمان ملل علیه ملت یمن، فرستاده این سازمان این بار مجبور شد با آگاهی ریاض و موافقت کشورهای غربی برای حل این بحران، با تهران تماس برقرار کند.
يكشنبه, 18 خرداد 1399 :: Sunday, 7 June 2020
 
کد خبر: 71546

تحرکات آشوب‌طلبان در عراق با حمایت آمریکا و عربستان

تحرکات آشوب‌طلبان در عراق با حمایت آمریکا و عربستان
نا آرامی در عراق مسئله تازه ای نیست، کشوری که سال ها با جنگ های گوناگون داخلی و خارجی دست و پنجه نرم کرده، این روز ها باز هم گرفتار فتنه ای شده است که به وضوح می توان دست های عربستان، رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی کشورهای استعمار گر را در آشوب عراق دید.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

 

اعتراضات فعلی عراق از جایی شعله ور شد که تابستان امسال تعدادی از فارغ التحصیلان عراقی به صورت مستمر در اعتراض به بیکاری و نبود شغل در برابر وزارت کار این کشور تجمع کردند اما تغییر نکردن وضعیت، خشم آنان را به دنبال داشت و در برخی موارد با نیروهای پلیس درگیر شدند.

برخورد های اشتباه پلیس با تظاهر کنندگان موجب سو استفاده عناصر مزدور سعودی و آمریکایی گردید و کم کم اعتراضات از حالت مسالمت آمیز خود خارج و معترضین به سمت تظاهرات های خشونت آمیز حرکت کردند. مخالفان با تبلیغات گسترده در فضای مجازی بر روی برخی مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری، فساد و خدمات عمومی ضعیف مانور زیادی دادند و برای حضور خیابانی شهروندان عراقی فراخوان زدند تا یک بار دیگر شانس خود را برای بر هم زدن آرامش این کشور آزمایش کنند.

هرچند خواسته مشروع مردم عراق از دولت برای مبارزه با فساد و مشکلات اقتصادی به جای مانده از دوران صدام و جنگ آمریکا و جنگ های داخلی امری درست و مورد حمایت همگان است اما دست آمریکا در فعالیت های آشوب طلبانه در اتفاقات اخیر عراق دیده می شود.

«علی مطر» از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی عرب در مقاله ای با اشاره به وضعیت عراق و ویرانی ساختار زیربنایی آن در دوره زمامداری رژیم بعث و اشغالگری آمریکا و نتایج ناشی از آن نوشت:  با وجود مشکلات اقتصادی و اجتماعی موجود، اما نباید به طرح فتنه انگیزی که آمریکا و هم پیمانان عربش در حوزه خلیج فارس به دنبال آن هستند، تن داد. این طرح فتنه انگیز بود که داعش را بازگرداند تا از آن بهره برداری کرده و از طریق هسته های خفته در بین تظاهرات ها نفوذ کرده تا به امنیت و ثبات با اعمال خشونت و وادار کردن نیروهای امنیتی به برخورد متقابل ضربه بزند. لذا بهتر است تا در این مرحله به صدای ملت عراق به طور درست برای مهار هرج و مرج گوش فرا داده شود و در مقابل ملت عراق نیز عملا آگاه باشد که نقشه بزرگتر از صرفا تظاهراتی است که در آن خواهان بهبود اوضاع معیشتی هستند و لازم است که در پشت سر رهبران و مرجعیت خود برای حفظ وحدت کشور و ثبات آن بایستند.

نقش رسانه ها در فتنه جدید عراق

بی شک نقش شبکه های اجتماعی به عنوان یک ابزار مهم آمریکا در ایجاد کودتا و تغییر رژیم های نامطلوب به کار می رود. اگر وضعیت توییتر را به عنوان یک شبکه اجتماعی آمریکایی بررسی کنیم می بینیم که چندین هزار توییت در مورد اتفاقات عراق زده شده است که همانطور که قابل پیش بینی هم بود سهم بسیار زیاد آن مربوط به اکانت های عربستانی است. البته این هدایت و حمایت به بستر توئیتر ختم نمی شود. بررسی روزنامه های رسمی عربستان هم نشان از هدف گذاری خاص سعودی ها برای ایجاد و گسترش اغاشاشات در عراق با محوریت اختلاف افکنی میان دولت و ملت عراق و ایران است.در همین راستا، روزنامه عکاظ در صفحه نخست خود در واکنش به ناآرامی های عراق تیتر می زند«ایران، برو برو». همچنین روزنامه مکه در تیتری هم راستا با سیاستی که به نظر توسط طراحان اغتشاشات ابلاغ شده است، نوشته است: «آتش فشان اعتراضات عراق علیه ایران است».

نام ایران در میان ناآرامی های عراق

ایران همواره جزو کشور های محبوب و با نفوذ جهان در بین مردم عراق بوده است. همین مسئله و اخوت میان ایران و عراق هیچ گاه مایه مسرت کشورهای عربی و آمریکایی را نبوده، عربستان و آمریکا و رژیم صهیونیستی همواره در جهت پایان دادن یا کمرنگ کردن این اخوت و محبوبیت بین ایران و عراق تلاش کرده اند. آمریکایی ها طی ماه های گذشته فشار زیادی به عادل عبدالمهدی وارد کرده اند تا بتوانند او را مجاب کنند و همکاری های ایران و عراق را به حداقل برساند؛ اما عادل عبدالمهدی زیربار خواسته های آمریکا نرفته است. افتتاح گذرگاه مرزی القائم - البوکمال نیز تیر خلاص به آمریکایی ها بود چرا که این موضوع به معنای برقراری خط زمینی تهران - مدیترانه است که می تواند اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

تظاهر کنندگان که ابتدا با بهانه هایی نظیر مسائل اقتصادی و فساد به خیابان ها آمده بودند، حالا رنگ شعار های خود را از مسائل اقتصادی به مسائل سیاسی تغییر داده اند.

کم سو شدن چراغ فتنه گران

بر اساس آخرین گزارش‌ها از عراق، دیروز شهرهای این کشور آرام بود و به نظر می‌رسد که مردم با مشاهده افراد نفوذی در میان صفوف تظاهرات، خیابان‌ها را ترک کرده‌اند. در این رابطه، استاندار نجف‌اشرف اظهار داشت، در این شهر آرامش برقرار شده است. وی گفت که برخی از این نفوذی‌ها حتی قصد داشتند تظاهرات را به سمت بیوت مراجع، از جمله آیت‌الله سید علی سیستانی بکشند که موفق نشدند.

همزمانی فتنه عراق با اربعین

این سومین سال پیاپی است که عده ای با خط گیری از غرب در آستانه ایام اربعین دست به آشوب و خشونت در عراق می زنند که البته امسال فعالیت آن ها از گستره بیشتری برخوردار بوده است. اما چه چیزی جز ترس از وحدت و تبلور اسلام ناب در پیاده روی اربعین موجب می شود که این اتفاقات درست چند روز مانده به آغاز پیاده روی رخ دهد. آن ها به خیال خامشان می خواهند که این رویداد بزرگ و بی نظیر بشری را نا امن کرده و از گرمای آن بکاهند غافل از اینکه عزم مردم و دوستی ایرانیان و عراقی ها با این حرکات بیشتر نیز خواهد شد.

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.