• سازمان ملل برای حل بحران یمن، دست به دامن تهران شد

    سازمان ملل برای حل بحران یمن، دست به دامن تهران شد

    یک روزنامه لبنانی گزارش داد که پس از شکست راهبردهای پیشین ائتلاف سعودی، کشورهای غربی و سازمان ملل علیه ملت یمن، فرستاده این سازمان این بار مجبور شد با آگاهی ریاض و موافقت کشورهای غربی برای حل این بحران، با تهران تماس برقرار کند.
يكشنبه, 18 خرداد 1399 :: Sunday, 7 June 2020
 
کد خبر: 71482

تاثیر سند ۱۴۰۴ بر تحولات نظام آموزشی

تاثیر سند ۱۴۰۴ بر تحولات نظام آموزشی
مسئولان خیلی سند چشم انداز 1404 را که پیشرفت کامل ایران را دنبال میکند جدی نگرفته اند و برخی دیگر برای اجرای سند های دیگری مانند سند تحمیلی 2030 که مخالف با باورهای جمهوری اسلامی است تمایل بیشتری نشان میدهند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

سند چشم‌انداز بیست ساله ایران، سندی جهت تبیین افقی برای توسعه ایران در زمینه‌های مختلف فرهنگی، علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است که به پیشنهاد محسن رضایی، توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تدوین شده‌است. اجرای این چشم‌انداز از سال ۱۳۸۴ و در قالب چهار برنامه توسعه ۵ ساله انجام می‌گیرد.

ضرورت داشتن چشم انداز براي كشور با هدف هماهنگ ساختن كليه برنامه های كوتاه مدت و میان مدت کشور ازچندين سال پيش در میان مسئولان احساس میشد تا اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامي با ابلاغ سند نهايي چشم انداز بيست ساله جمهوري اسلامي ايران به سران سه قوه و رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام، افق روشن ايران را در ١٤٠٤ هجري شمسي ترسيم کردند.

 

متن سند نهایى چشم انداز ٢٠ ساله جمهورى اسلامى ایران

متن کامل سند چشم‌انداز بیست ساله‌ی جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی؛ که در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۸۲ توسط رهبر معظم انقلاب به سران قوای سه‌گانه ابلاغ شد:

با اتکال به قدرت لایزال الهی و در پرتو ایمان و عزم ملی و کوشش برنامه‌ریزی شده و مدبرانه‌ی جمعی و در مسیر تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی‌، در چشم‌انداز بیست‌ساله، ایران کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی، الهام‌بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین‌الملل.

جامعه‌ی ایرانی در افق این چشم‌انداز چنین ویژگی‌هایی خواهد داشت:

توسعه یافته، متناسب با مقتضیات فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی خود، متکی بر اصول اخلاقی و ارزش‌های اسلامی، ملی و انقلابی، با تأکید بر مردم‌سالاری دینی، عدالت اجتماعی، آزادی‌های مشروع، حفظ کرامت و حقوق انسان‌ها و بهره‌مندی از امنیت اجتماعی و قضایی.

برخوردار از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم و فناوری، متکی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه‌ی اجتماعی در تولید ملی.

امن، مستقل و مقتدر با سامان دفاعی مبتنی بر بازدارندگی همه‌جانبه و پیوستگی مردم و حکومت.

برخوردار از سلامت، رفاه، امنیت غذایی، تأمین اجتماعی، فرصت‌های برابر، توزیع مناسب درآمد، نهاد مستحکم خانواده، به دور از فقر، تبعیض و بهره‌مند از محیط زیست مطلوب.

فعال، مسئولیت‌پذیر، ایثارگر، مؤمن، رضایت‌مند، برخوردار از وجدان کاری، انضباط، روحیه‌ی تعاون و سازگاری اجتماعی، متعهد به انقلاب و نظام اسلامی و شکوفایی ایران و مفتخر به ایرانی بودن.

دست یافته به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه‌ی آسیای جنوب غربی (شامل آسیای میانه، قفقاز، خاورمیانه و کشورهای همسایه) با تأکید بر جنبش نرم‌افزاری و تولید علم، رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی، ارتقاء نسبی سطح درآمد سرانه و رسیدن به اشتغال کامل.

الهام‌بخش، فعال و مؤثر در جهان اسلام با تحکیم الگوی مردم‌سالاری دینی، توسعه‌ی کارآمد، جامعه‌ی اخلاقی، نواندیشی و پویایی فکری و اجتماعی، تأثیرگذار بر همگرایی اسلامی و منطقه‌ای بر اساس تعالیم اسلامی و اندیشه‌های امام خمینی(ره).

دارای تعامل سازنده و مؤثر با جهان بر اساس اصول عزت، حکمت و مصلحت.

سند 1404

 

اما اکنون که مدت کمی تا پایان این سند چشم انداز باقی مانده است پیشرفت کمی در رسیدن به اهداف ما حاصل شده است به طوریکه انگار مسئولان خیلی این چشم انداز را که پیشرفت کامل ایران را در زمینه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی و.... را دنبال میکند جدی نگرفته اند و برخی دیگر برای اجرای سند های دیگری مانند سند تحمیلی 2030 که مخالف با باورهای جمهوری اسلامی است تمایل بیشتری نشان میدهند.

 

تحول بنیادین در آموزش و پرورش لازمه تحقق سند چشم انداز 1404 کشور است

لازمه دستیابی به رشد در زمینه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را در گرو تحول در نظام آموزش و پرورش است. آموزش و پرورش مهمترین نهاد انسان ساز در هر جامعه‌ای است و نقش آن در تربیت نیروی انسانی متعهد و کارآمد بر هیچکس پوشیده نیست لذا برای آنکه ایران در رتبه و جایگاه اول منطقه در سال 1404باشد باید تحولی بنیادین در نظام آموزشی کشور صورت گیرد. برای آنکه چشم انداز 20 ساله کشور را ببینیم باید برنامه‌ای جامع و مدون برای آموزش و پرورش کشور داشته باشیم و این‌‌ همان تحولی است که اکنون به آن نیاز داریم.

سند تحول بنیادین، سند تربیتی محسوب می‌شود به‌ طوری‌ که به‌ عنوان مهم‌ترین نکته در سند تحول می‌تواند مورد توجه قرار گیرد در واقع نظام تعلیم و تربیت از نظام آموزشی صرف به نهاد تربیتی و اجتماعی تغییر جهت می‌دهد.

معاون وزیر آموزش‌ و پرورش گفت: در سند تحول بنا این است تا نظام آموزش‌ و پرورش به یک‌ نهاد فرهنگی، تربیتی و اجتماعی تبدیل شود به‌ طوری‌که یک دستگاه نسبت به آن مسئولیت و مأموریت ندارد بلکه همه مؤسسات، سازمان‌ها و نهادها نسبت به این نهاد تربیتی مسئولیت، وظیفه و مأموریت پیدا می‌کنند.

یک اشکال عمده سند تحول بنیادین!

دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان‌کرد: یکی از اشکالات مهم سند تحول این است که اجرایی شدن سند تحول به مجری آن یعنی آموزش و پرورش واگذار شده است اما در نقشه جامع علمی کشور مسئولیت اجرایی‌سازی را به ستاد راهبری اجرای نقشه که در شورای عالی انقلاب فرهنگی مستقر است، سپردیم و یک سیاستگذاری واقعی رخ می‌دهد و هر هفته شاهد جلسات پر از چالش دوستانه و تخصصی درباره گام‌های نقشه جامع علمی کشور هستیم اما در سند تحول بنیادین، آموزش و پرورش که مجری است مسئولیت اجرای آن را برعهده گرفته است.

وی ادامه‌داد: آموزش‌وپرورش پاسخگویی لازم را به دستگاه‌های بالادستی مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارد و ما به عنوان ستاد علم و فناوری گزارش مشخص و رسمی از این وزارتخانه نداشتیم و در سیاست‌گذاری‌ها ناظر اجرای سند را آموزش‌وپرورش تعیین کرده‌اند و این به لحاظ تاریخی اشتباه بوده و باید تصحیح شود و ناظر باید نهاد بالادستی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد یا شورای عالی آموزش و پرورش به شرط اینکه نقش مستقل را ایفا کند.

سند تحول در آموزش‌وپرورش جاری نشده است

باقری مقدم‌ گفت: درباره سند تحول بنیادین به اعتبار گزارشات جسته و گریخته‌ای که داریم و با بررسی‌ موثرها و آنچه در کشور اتفاق افتاده متوجه می‌شویم سند تحول در آموزش و پرورش جاری نشده است اما درباره نقشه جامع علمی کشور از 224 اقدام حدود 120 اقدام اجرایی شده است.

وی ادامه‌داد: در حوزه اولویت‌های علم و فناوری، نانوتکنولوژی، بایو تکنولوژی، هوافضا و سلوهای بنیادین، اتفاقات خوشایندی داریم و رتبه‌ها بهتر شده است در مورد سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها نیز دوستان اجرایی باید به مردم‌ گزارش دهند.

باقری‌مقدم گفت: در دوسند تحول بنیادین و اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها، اشتباه ساختاری رخ داده است و ناظر و اجرا کننده یکی هستند همچنین سند تحول قرار بود واقعاً کاربردی و شاخص محور به ما گزارش دهد و براساس شاخص‌ها سنجیده شود اما همین الان گزارش مدونی از شاخص‌های سند تحول نداریم و نمی‌دانیم به لحاظ شاخص‌های بین‌المللی وضعیت آموزش و پرورش چگونه است، اتفاقی که در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی رخ داده این است که انسجام را بیشتر کردیم و ستاد علم و فناوری در شورا ایجاد شد تا اسناد حوزه علم همه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تظارت و ارزیابی قرار بگیرد.

جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 در بحث علم و فناوری باید کشوری باشد که چند ویژگی دارد یکی از این ویژگی‌ها این است که در تولید توسعه علم و فناوری و به کارگیری دستاوردهای آن توانا باشد. رتبه ما اکنون در تولید مقاله 116در دنیا، در حوزه شاخص نوآوری رتبه 65، کارآفرینی 773 و در کسب‌وکار رتبه 128  است که با نقطه مطلوب خیلی فاصله داریم ریشه این فاصله عدم اراده مسئولان است.

در سند تحول بنیادین بحث رتبه‌بندی فرهنگیان آمده که 7 سال در مجلس آن را پیگیری شده و دولت قول اجرای آن را داده است. بحث حذف کنکور در سال 87 برای اولین بار مطرح شد که اراده در این زمینه نبود و تا امروز هم هیچ اقدام جدی دراینباره صورت نگرفته است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: در زمینه تولید علم کشور از لحظ تولید مقاله جایگاه مناسبی دارد و در اغلب آمارهای موجود پایگاه های استنادی در منطقه غرب آسیا رتبه نخست را کسب کرده ایم و رقیب ما در این حوزه ترکیه است با روند فعلی تا سال 1404 در تمام پایگاه های استنادی مقام اول خواهیم بود. اما درزمینه "ایده تا محصول" و در نهایت بازاریابی به میزان تولید مقاله موفق نبوده ایم و این در حالی است که این مباحث بسیار با اهمیت است. اگر قوانینی که در این زمینه به تصویب رسیده است با حمایت های دولت از شرکت های دانش بنیان همراه شود بی تردید می توانیم در سال های آینده شیب رشد چنین فعالیت هایی را افزایش دهیم و جایگاه مناسب را در منطقه بدست بیاوریم.

حاجی بابایی با انتقاد از سازمان صدا و سیما برای عدم معرفی سند تحول بنیادین به جامعه گفت: متاسفانه در کشور آموزش و پرورش چنان که باید مورد توجه واقع نمی شود. سند تحول بنیادین با تلاش های گسترده طی دو سال از سال 1388 تا 1390 در شورای عالی آموزش و پرورش و شورایعالی انقلاب فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت مصوب شد و مقام معظم رهبری نیز این سند را نسخه شفابخش نامیدند. 131 راهکار در این سند وجود دارد و هدف در نظر گرفته شده در سند این است که "حیات طیبه" در جامعه شکل بگیرد. در سند تحول بنیادین چگونگی مدرسه تشریح شده و تمام عوامل آن از جمله تعداد دانش آموز هر کلاس، ساختار سازمانی مجتمع های تحصیلی و امکانات لازم ذکر گردیده است. ایجاد تمرکز در مدارس و ایجاد مجتمع های بزرگ آموزشی باعث می شود بین  دانش آموز و خانواده وی با مدرسه شناخت ایجاد شده و تربیت مبتنی بر نیاز هر فرد صورت بگیرد.

 

سند 1404 در مقابل سند 2030

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس عنوان کرد: متاسفانه بین گروه های سیاسی در کشور در بسیاری از مسائل اشتراک نظر در اصول وجود ندارد و شاهد هستیم در انتخابات های مختلف شعار هایی داده می شود که در واقع برخلاف روندهای شکل گرفته و مصوب شده است. در رابطه با سند تحول بنیادین نیز همین مساله صدق می کند و با وجود آنکه این سند نهایی شده اما در عمل مورد استفاده قرار نمی گیرد و سندی به نام 2030 در مقابل آن ملاک عمل واقع می شود. تلاش برای خصوصی سازی در نظام آموزش و پروش نیز از جمله مواردی است که برخلاف سیاست های نظام توسط دولت فعلی در حال انجام است. این در حالی است که در دنیا هیچ کشوری به اندازه ایران خصوصی سازی در آموزش و پرورش ندارد. به طوری که به طور مثال در ایالات متحده آمریکا امکان تدریس در دانشگاه برای اتباع خارجی امکان پذیر است اما در دوره ابتدایی به هیچ عنوان چنین امکانی وجود ندارد.

حاج بابایی افزود: مجلس در شرایط فعلی در زمینه پیگیری اجرای مصوبات نمایندگان عملکرد مناسبی ندارد و پیوند استراتژیک دولت و مجلس در دوره فعلی باعث شده در بسیاری موارد مجلس توسط دولت مدیریت شود.

 

چشم انداز 1404 با اهدافی تماما به سود جمهوری اسلامی ایران است که رهبر انقلاب آن را تایید کرده برخلاف سند 2030 که از طرف دشمن به ما تحمیل شده است. سند چشم انداز 1404 به عنوان افقی برای رسیدن به اهداف جمهوری اسلامی است. آیین نامه ها و قوانین بسیاری در افق 1404 تصویب شده اند. برای رسیدن جمهوری اسلامی به توسعه یافتگی در منطقه برنامه ریزی شده ولی در اجرای آن درصد کمی موفقیت حاصل شده است. با اینکه هنوز دررسیدن به اهداف توسعه یافتگی راه طولانی در پیش داریم ولی هنوز هم میتوانیم با برنامه ریزی های دقیق و اجرای آن ها و مدیریت صحیح به اهداف چشم انداز نزدیک تر شویم.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.