جمعه, 20 تير 1399 :: Friday, 10 July 2020
 
کد خبر: 71215

تمدن‌های کهن نقش مهمی در صلح و امنیت جهانی دارند

تمدن‌های کهن نقش مهمی در صلح و امنیت جهانی دارند
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اجلاس وزاری خارجه مجمع تمدن‌های کهن که در حاشیه هفتاد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، سخنرانی کرد.
پایگاه خبری ریشه

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اجلاس وزاری خارجه مجمع تمدن‌های کهن که در حاشیه هفتاد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، سخنرانی کرد. ایشان در این سخنرانی تاکید کرد: تمدن‌های کهن در جهان امروز موضوعیت داشته و نقش قابل توجهی در صلح و امنیت بین المللی دارند. تنوع تمدن‌های کهن در ذات خود مقابله با انحصار طلبی و برتری طلبی فرهنگی برخی از بازیگران و مقابله با هژمونی و سلطه طلبی آنهاست. در کنار تنوع تمدنی و ویژگی‌های هر یک از تمدن‌ها، همه تمدن‌های کهن برای انسان و کرامت انسانی احترام قائلند و این پدیده‌ای است که دنیای امروز به آن نیازمند است.

 ظریف همچنین از دستاورد‌های دو اجلاس پیشین وزاری مجمع تمدن‌های کهن و اسناد تدوین شده در این اجلاس‌ها در اجلاس آتن ۲۰۱۷ و اجلاس لاپاز ۲۰۱۹ تقدیر و بر نقش مثبت جلسات علمی تشکیل شده توسط مجمع تاکید کرد.

در این جلسه که به ریاست وزیر خارجه چین بعنوان رئیس دوره‌ای مجمع تمدن‌های کهن برگزار شد وزرای خارجه پرو، بولیوی، یونان، ایتالیا، عراق، ارمنستان و نماینده مصر سخنرانی کردند.

اجلاس تمدن‌های کهن برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ تشکیل شد و قرار است سومین اجلاس وزرای این مجمع در ماه آینده میلادی در پکن تشکیل شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.