سه شنبه, 23 مهر 1398 :: Tuesday, 15 October 2019
 
کد خبر: 70888

غبار فراموشی بر نام مردان بی ادعا

چگونه در طی شش ماه گذشته حذف نام یا عنوان شهدا از معابر و خیابان‌ها بارها در کشور اتفاق می‌افتد و مسوولان آن را اتفاقی سهوی عنوان می‌کنند. چه کسانی و با چه هدفی به دنبال اجرای پروژه شهیدزدایی در کشور هستند؟!
پایگاه خبری ریشه

بعد از رحلت حضرت امام کشور در فضایی حزن‌انگیز فرو رفت و تا اربعین امام در سراسر کشور مراسم عزاداری و سوگواری برگزار شد و همه مردم درگیر برگزاری این مراسم‌ بودند.

فضای تابستان بعد از رحلت حضرت امام با اتفاقات در حال وقوع، نشان ‌می‌داد که حرکت خزنده فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و بی‌تفاوتی نسبت به ارزش‌ها و امام‌زدایی و جنگ‌زدایی تشدید شده است.

یکی از اقدامات در زمان حیات حضرت امام حذف تابلوهای شهدا در اتوبان قم‌ ـ تهران بود. اعتراض به روزنامه‌ها کشیده شد. ژاندارمری کشور که آن زمان مسئول این اقدام بود، مجبور به پاسخ‌گویی شد و آنها اعلام کردند که این اقدام براساس استفتاء از حضرت امام صورت گرفته است.

آنها معتقد بودند که وجود این تابلوها موجب حواس‌پرتی راننده‌ها و وقوع تصادف می‌شود، ولی چرا پس از برداشتن تصاویر شهدا، به‌مرور «تابلوهای تبلیغاتی» را در اتوبان‌ها نصب کردند و کسی نگفت اینها باعث حواس‌پرتی راننده‌ها و تصادف می‌شود!

حالا پس از گذشت این همه سال، ماه گذشته بود که خبر حذف نام شهدا از برخی کوچه‌های منطقه یک تهران با حساسیت و واکنش مردم در فضای مجازی همراه شد و برخی این اقدام را عمدی و با نیت حذف نام شهدا از معابر و خیابان‌ها عنوان کردند.

pic-208634-1568787472.jpg

در پی این اقدام، روابط عمومی منطقه یک شهرداری تهران واکنش نشان داد و اظهار داشت: «تنها چند تابلو از 150 تابلوی دیوارکوب مزین به نام شهدا فاقد عنوان شهید بوده است که این چند تابلو نیز جزو تابلوهای ترافیکی بوده و جهت راهنمایی رهگذران نصب شده است.به دستور شهردار همه این تابلوها پایش و رفع نقص شده است.»

 

وی این نکته را متذکر شد که اشتباه پیمانکار در تهیه تابلوهای ترافیکی باعث بروز این اتفاق شد و از این پس شهروندان با مشاهده هرگونه اشتباهی در این رابطه با سامانه 137 تماس بگیرند.

pic-208638-1568787472.jpg

اما ماجرای حذف نام شهدا از تابلوی کوچه‌ها و خیابان‌ها به همین‌جا ختم نشد و مدتی بعد تصاویری از تابلوی خیابان شهید آیت الله دستغیب در شیراز در شبکه‌های مجازی منتشر شد که نشان می‌داد عنوان شهید از تابلو حذف شده است. اتفاقی که مجدداً با واکنش کاربران فضای مجازی همراه بود.

اما سناریوی ادامه‌دار پاک کردن عنوان شهید به برخی شهرهای دیگر کشور هم رسید. برخی خبرها از حذف نام شهدا از برخی معابر و پارک‌های شهرهای استان کرمان ازجمله جیرفت، کوهبنان و سیرجان حکایت دارد. در کوهبنان نام شهیدی از یکی کوچه‌های شهر برداشته و نام مارکوپولو نهاده شد! در جیرفت نیز در اتفاقی عجیب و هماهنگ عنوان شهید از تعداد زیادی از کوچه‌های شهر برداشته شد.

screenshot_2019-09-19_gbr_frmwshy_br_nm_mrdn_by_d.png

این اتفاق در شهر تبریز اما با واکنش صریح حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه استان آذربایجان شرقی در نماز جمعه مواجه شد. آل هاشم این نکته را متذکر شد که پروژه شهیدزدایی چند سالی هست در کشور آغاز شده و مختص تبریز نیست. وی اعلام کرد: «برای بار اول تذکر می‌دهیم که عاملان این اقدام در جهت اصلاح برآیند وگرنه با خشم مردم آذربایجان مواجه خواهند شد.»

 

مسئوولان شهری موضوع حذف کلمه شهید از روی برخی تابلوها را رد کرده و مقصر را گذشتگان می‌دانند و البته در برخی از موارد هم قول اصلاح داده‌اند.

همچنین در فضای مجازی کلیپی با هشتک نشان ابدی دست به دست می‌شود و فردی به صورت خودجوش اقدام به برچسب‌گذاری عنوان شهید بر روی تابلوهای کوچه‌ها می‌کند.

مردم خودجوش عکس می فرستادند

این فرد گفت: در توئیتر و اینستاگرام اخباری از شهرهای مختلف مبنی بر حذف کلمه شهید از روی تابلوها به دست من رسید، چند روزی گذشت و تعداد این اخبار بیشتر شد.

وی ادامه داد: وقتی که تعداد زیاد شد در صفحه شخصی خود فراخوان دادم که اگر کسی مشکلی در این زمینه دارد و یا به موردی برخورد کرده برای ما ارسال کند. بعد از اینکه تعداد زیادی پست به دستم رسید شروع به تحقیق در این زمینه کردم و خودمان کلمه شهید را به روی تابلوها اضافه کردیم.

کار برای 5 سال پیش است

مدیریت جدید شهری معتقد است که این اقدامات در 5 سال گذشته صورت گرفته و همچنین تابلوها را سازمان زیباسازی طی دستورالعملی از 5 سال قبل اصلاح کرده است.

یکی از مدیران شهری در این باره،‌ گفت: تمام تابلوها توسط سازمان زیباسازی نصب شده است و تابلوها برای 5 سال قبل است.

سردار باقرزاده: باید با "فریاد" مقابل جریان خزنده حذف "شهید" بایستیم

سردار سیدمحمد باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در این زمینه هشدار داد با اشاره به حرکت خزنده حذف عبارت شهید از معابر و خیابان‌ها گفت: در مقابل این حرکت خزنده باید فریاد کشید؛ رسانه‌ها و مردم نگذارند تا همانند طرح یکسان‌سازی قبور شهدا برخی از شهرداری‌ها هر اشتباهی خواستند انجام دهند.

واکنش بنیاد شهید به حذف «شهید» از خیابان‌های تهران

 حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به حذف نام شهید از برخی تابلوهای شهرداری گفت: ما در جریان سطح و تعداد تابلوهایی که این جریان برایشان اتفاق افتاده نیستیم اما آنچه مهم است این است که چنین اتفاقی در خوشبینانه‌ترین حالت بدسلیقگی و غفلت مسئولین امر بوده است. اصل این کار چه خوشبینانه و چه بدبینانه بسیار بسیار ناشایست، غلط، غیرمنطقی و ضدارزشی است.

وی با اشاره به اینکه شهید خط قرمز بنیاد است، افزود: موضع ما در بنیاد شهید نیز در این زمینه مشخص است و در قبال قداست نام شهید با کسی تعارفی نداریم. عنوان شهید برای بنیاد شهید خط قرمز است. ما بیش از 230 هزار شهید نداده‌ایم که کسی بتواند به راحتی عنوان مقدس شهید را پاک کند. عنوان شهید برای ما چنان مقدس است که معتقدیم کنار هر اسمی که قرار بگیرد به آن اسم معنا می‌دهد. نظام اسلامی وامدار این شهداست.

چرا مسؤولان سکوت کردند

طلایی گفت: مسؤولین به جای سکوت در برابر این کار و انداختن تقصیرات بر گردن گذشتگان بهتر است پاسخ شفافی بدهند و اگر قرار است تابلویی را تغییر دهند و غفلتی صورت گرفته اعلام و معذرت‌خواهی کنند و پیشنهاد ما به مدیریت شهری پاسخ شفاف در این باره است تا هر چه سریع‌تر موضوع جمع شود.

انتقادات زیادی به مدیریت شهری در خصوص حذف نام کلمه شهید از روی تابلوها صورت گرفت اما اعضای شورا معتقدند که این کم‌لطفی است.

هرچند که برخی از مسئولان شهری پروژه شهید زدایی را قبول ندارند اما حذف نام شهید از خیابان مقابل شهرداری تهران هم انجام گرفته و خیابان شهید دکتر محمدعلی فیاض‌بخش به خیابان فیاض‌بخش تبدیل شده است. 

شهید دکتر محمدعلی فیاض‌بخش پزشکی  ایرانی و نخستین رئیس سازمان بهزیستی ایران و از اعضای کابینه محمدعلی رجایی بود که در بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری  اسلامی به شهادت رسید.

شهردار تهران باید از خانواده شهدا عذرخواهی کند

رئیس سابق شورای شهر تهران با اشاره به حذف عنوان شهید از برخی از معابر شهر تهران گفت: شهردار تهران به جای اظهارات نادرست درباره حذف عنوان شهید، از شهروندان تهرانی و خانواده شهدا عذرخواهی کند.

بیانات منتشر نشده رهبری در پی حذف نام شهدا از معابر + فیلم

 

در بخش‌هایی از این کلیپ می‌خوانیم: انگیزه‌هایی بسیار شدیدی وجود دارد که یاد شهدا به فراموشی سپرده شود؛ چیزهای دیگری مطرح کنند و جلوه‌های کاذب و عظمت‌های دروغین را مطرح کنند تا عظمت‌های واقعی از یادها برود. نگذارید غبارهای فراموشی روی این خاطره‌های گرامی را بگیرد.

نام شهید روی کوچه‌ها موضوع شعر شاعر غرب‌زده‌

خواننده لس‌آنجلسی که موزیک‌ویدئوی «کوچه» را بیرون داد شاید کسی فکر نمی‌کرد موضوع قرار است تا این اندازه بیخ پیدا کرده و به کوچه‌های شهرهایمان هم سرایت کند. ما ساده بودیم و نمی‌دانستیم زیرپوست این شهر دقیقاً دارند از اسامی کوچه‌هایمان شهیدزدایی می‌کنند. حالا که یاد این جمله آن پسرچفیه به دوش کلیپ خواننده لس‌آنجلسی می‌افتیم که می‌خواند: «به نسترن بگو اسم منو روی کوچه‌مون نذارن» یواش یواش شصتمان خبردار شده که دارد چه اتفاقی می‌افتد.

یک دفعه چه می‌شود که نام شهید روی کوچه‌ها موضوع شعر شاعر غرب‌زده‌ای می‌شود که سال‌هاست به لس‌آنجلس‌نشین‌ها خوراک می‌دهد و چه اتفاقی افتاده که این اسم من را روی کوچه نگذارید به طور کاملاً اتفاقی مصادف می‌شود با حذف واژه شهید از روی کوچه‌های شهر.

حالا مخالفان نظریه تئوری توطئه هر چه دلشان می‌خواهد بگویند، اما وقتی صغرا کبرای مسئله خودش جلوی چشم‌های ما کنار یکدیگر می‌نشیند نباید کسی انتظار داشته باشد خودمان را به کوچه نفهم‌ها بزنیم و سوت بلبلی‌زنان از کنار این همه وقاحت عبور کنیم.

1.jpg

در خارج از ایران و در همین غرب که مدینه فاضله محافل غرب‌زده این مرز و بوم است برای کشته‌های جنگ‌هایشان بیشترین و بهترین یادمان‌ها را می‌سازند. برای کشته‌های واقعه مشکوک ۱۱ سپتامبر طی این سال‌ها در همه شهرهای امریکا سازه‌های هنری پرشماری به عنوان یادمان ساخته شده است و مقام کشته‌های جنگ در همه کشورهای پیشرفته جهان مقامی شامخ تلقی می‌شود. وای به حال آن مردمی که حتی نام چند کوچه را نیز از جان‌باختگان جنگشان دریغ کنند. واضح است که نام و یاد شهیدان از کوچه‌ها و گذرهای شهرهای این مرز پرگهر پاک‌شدنی نیست و نخواهد بود. ان‌شاءالله

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.