يكشنبه, 28 دى 1399 :: Sunday, 17 January 2021
 
کد خبر: 70759

شاهکار یمنی ها در مقابل رژیم تا دندان مسلح سعودی

شاهکار یمنی ها در مقابل رژیم تا دندان مسلح سعودی
انصارالله یمن روز شنبه ۲۳ شهریور با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در «بقیق» و «خریص» حمله کردند. بقیق و خریص به ترتیب در ۷۰ و ۲۷۰ کیلومتری ظهران، بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاهی جهان قرار دارند که درنتیجه این حمله  عرضه حدود نیمی از نفت این کشور را مختل کرد. اما حالا پس از چند روز از این حمله، عمق ضربه ای که انصارالله به رژیم متجاوز سعودی وارد آورده مشخص شده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

بامداد روز شنبه ۲۳ شهریور رسانه‌های خبری عربستان از وقوع آتش سوزری در دو پالایشگاه شرکت نفت آرامکو در شهر‌های «بقیق» و «هجره حُریص» در شرق این کشور خبر دادند. ساعاتی بعد «یحیی سریع» سخنگوی انصارالله یمن در گفتگو با شبکه تلویزیونی المسیره، ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت این حمله اعلام کرد: در صورتی که عربستان به تجاوز و محاصره خاک این کشور ادامه دهد، اهداف و رشته عملیات بعدی یمنی‌ها روز به روز گسترده‌تر و دردناک‌تر خواهد بود؛ تا جایی که ریاض چاره‌ای جز توقف تجاوز‌های خود نداشته باشد.

اهمیت شهرهایی که مورد حمله انصارلله یمن قرار گرفتند

ظهران شهری در شرق عربستان و مرکز بزرگترین پالایشگاه‌های نفت جهان است و منطقه بقیق در ۶۰ کیلومتری جنوب این شهر مرکز تاسیسات نفتی شرکت آرامکو. این گزاره‌ها به تنهایی اهمیت حمله پهپادی انصارالله یمن را نشان می‌دهند، اما موضوع زمانی مهم‌تر می‌شود که به فاصله چند ساعت خبرگزاری‌های جهان از توقف تولید ۵ میلیون بشکه نفت در این مناطق خبر می‌دهند. رویترز و بلومبرگ اعلام می‌کنند حملات پهپادی یمنی‌ها به تاسیسات نفتی آرامکو تولید و صادرات نفت این کشور را به شدت مختل کرده است. خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع گزارش می‌دهد که این حملات باعث شده تولید نفت عربستان سعودی پنج میلیون بشکه در روز کاهش یابد و تقریبا به نصف برسد.

اهمیت این حمله بیشتر هم می‌شود اگر بدانیم نبض اقتصاد عربستان سعودی در ظهران و بقیق می‌تپد و این منطقه با تولید روزانه ۷ میلیون بشکه نفت مهمترین منبع درآمد ریاض و  پادشاه عربستان در خرید‌های میلیاردی سلاح است. مقامات آرامکو این منطقه را بزرگ‌ترین مرکز پالایش و فرآوری نفت جهان معرفی می‌کنند، ذخایر میادین نفتی در این منطقه را ۲۰ میلیارد بشکه تخمین می‌زنند. آسوشیتدپرس هم اعلام می‌کند این تاسیسات در ماه ژوئیه روزانه ۹ میلیون ۶۵۰ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

 از سازمان ملل تا مسکو

واکنش ولیعهد عربستان

«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در واکنش به حمله پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن به تأسیسات نفتی آرامکو واقع در شرق عربستان اعلام کرد که این کشور مایل و همچنین قادر است که به حملات پهپادی پاسخ دهد!

واکنش ترامپ به حمله به تاسیسات نفتی عربستان

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نخستین واکنش به حمله پهپادی اخیر به تأسیسات نفتی در عربستان سعودی گفت واشنگتن آماده اقدام نظامی است.
نظامیان جنبش انصارالله یمن روز شنبه ۲۳ شهریور گفتند که با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در «بقیق» و «خریص» حمله کرده‌اند. بقیق و خریص به ترتیب در ۷۰ و ۲۷۰ کیلومتری ظهران، بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاهی جهان قرار دارند و حمله روز شنبه به این مناطق عرضه حدود نیمی از نفت این کشور و ۵ درصد نفت جهان را مختل کرد.
رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی که روز یکشنبه منتشر کرد درباره این حمله نوشت: «دلایلی هست که از طریق آن ما می‌دانیم چه کسی پشت آن [حمله] بوده، ما بسته به تأیید موضوع آماده اقدام نظامی هستیم، اما منتظریم از خود کشور پادشاهی سعودی بشنویم که به باور آنها چه کسی عامل این حمله بوده و ما تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد.»
رئیس جمهوری آمریکا در اقدام دیگری برای تأمین نفت مورد نیاز کشورش پس از حمله پهپادی به عربستان، اجازه داد تا از بخشی از ذخیره‌های استراتژیک نفتی در این کشور استفاده شود.

ابراز نگرانی سامان ملل و جانبداری از عربستان

مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن نسبت به حملات صورت گرفته علیه تأسیسات نفتی عربستان ابراز نگرانی کرد.وی بدون اشاره به تجاوزات سعودی علیه یمن مدعی شد که چنین حملات امنیت منطقه را تهدید می کند.گریفیتس که همواره از عربستان جانبداری می کند از تمام طرفها خواست خویشتن دار باشند.

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا هم در واکنش موفقیت آمیز بودن حمله ارتش و کمیته های مردمی علیه متجاوزان ائتلاف سعودی را به منزله «تهدید واقعی ثبات منطقه‌ای» عنوان کرده است.

 واکنش مسکو به حمله پهپادی یمن به عربستان

به نقل از رویترز، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز یکشنبه اعلام کرد که ریاض به دنبال حمله به تاسیسات نفتی آرامکو از مسکو درخواست کمک نکرده است.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در ادامه افزود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری کشورش در جریان این رویداد بوده و از آن اطلاع کاملی دارد.این در حالیست که وزارت کشور عربستان دیروز با تائید این حمله اعلام کرده بود: دو آتش‌سوزی در دو مرکز تولید نفت شرکت آرامکو در استان «بقیق» و «هجره خریص» به وقوع پیوست و این دو آتش‌سوزی در نتیجه هدف قرار گرفتن شرکت آرامکو به وسیله پهپاد اتفاق افتاده است.

همچنین "یحیی‌سریع" سخنگوی نیروهای مسلح یمن چند ساعت پس از این حملات ضمن تائید بزرگترین حمله به تاسیسات نفتی در دورترین نقطه شرقی عربستان، از ادامه این حملات در صورت تداوم جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن خبر داد.

جبران خسارات حملات پهپادی زمانبر است

منابع آگاه اعلام کردند خسارات وارده به تاسیسات زیربنایی پالایشگاه های شرکت آرامکو در عربستان سعودی به اندازه ای زیاد است که به زودی قابل جبران نیست.این منابع اعلام کردند هنوز معلوم نیست توقف تولید نفت به سبب خسارات وارده به این تاسیسات در حمله (پهپادهای یمنی) تا کی ادامه خواهد یافت.

به گفته این منبع صادرات نفت خام عربستان سعودی این هفته طبق معمول و با استفاده از ذخایر نفتی که در انبارهای بزرگ نگهداری می شود ادامه خواهد یافت.از سوی دیگر مدیریت شرکت آرامکو اعلام کرد برای رساندن میانگین تولید به قبل از حملات خیر به چند هفته زمان نیاز دارد.

بورس های عربستان و برخی کشورهای شورای همکاری فعالیت دیروز خود را با سقوط شدید قیمت سهام بخصوص شرکت سابک عربستان آغاز کردند.این در حالی ست که ولیعهد عربستان ادعا دارد خسارات به سرعت قابل جبران است.

ادعای موهوم آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در این حمله

سخنگوی نظامیان جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که این گروه مسئول این حملات بوده و با ۱۰ پهپاد این حملات را انجام داده‌اند. وی همچنین اظهار داشته که در آینده نیز ممکن است چنین حملاتی تکرار شود.

مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا، عصر شنبه ۱۴ سپتامبر با متهم کردن ایران در توییتر نوشت: "در حالی که روحانی و ظریف مدعی‌اند در حال دیپلماسی هستند ایران پشت ۱۰۰ حمله به عربستان است. و اکنون در میانه تلاش‌ها برای کاهش تنش، حملات بی‌سابقه‌ای به منابع تامین انرژی جهان صورت گرفته است. نشانه ای از این که این حملات از یمن شکل گرفته در دست نیست."

وزیرخارجه آمریکا در ادامه این توییت نوشته: "ما از همه ملل می‌خواهیم که یک صدا رفتار ایران را محکوم کنند. همزمان آمریکا به کمک متحدانش تلاش خواهد کرد که عرضه انرژی در جهان صدمه نبیند و ایران را به پاسخگویی در برابر پرخاشگری‌هایش وادارد."

این اتهام بلافاصله از سوی ایران تکذیب و بی اساس قلمداد شد. سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه با رد اتهام های مطرح شده از سوی واشنگتن مبنی بر دست داشتن تهران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان تاکید کرد که راهبر «فشار حداکثری» آمریکا بر ضد تهران به «دروغ حداکثری» تغییر پیدا کرده است.

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ذکر این نکته که یمنی ها طی پنج سال گذشته همواره مقابل «تجاوزات مکرر و ارتکاب انواع جنایات جنگی» مقاومت و ایستادگی کردند، تصریح کرد: «چنین اتهام‌زنی‌ها و اظهارنظرهای کور و بی‌حاصل در چارچوب دیپلماتیک غیر قابل درک و بی‌معنی است. در روابط بین‌المللی حتی "خصومت‌ورزی" هم دارای حداقلی از باورپذیری و چارچوب‌های منطقی است که مقامات آمریکا این اصول حداقلی را نیز درنوردیده‌اند. این‌گونه اظهارنظرها و اقدامات بیشتر شبیه برنامه‌ریزی سازمان‌‌های مخفی و اطلاعاتی برای تخریب وجهه کشوری به‌منظور زمینه‌سازی برای اقداماتی در آینده است.»

هرچند تکلیف آمریکا و سازمان ملل قبل از واکنش نشان دادن هم روشن بود؛ اما نکته جالب ابراز نگرانی سازمان ملل دراین باره عدم اشاره به تجاوزات سعودی علیه یمن بوده و نشان می دهد این‌بار سازمان ملل واقعا نگران است! پیشرفت ملت یمن در زمینه تسلیحات جنگی و استراتژی عملی تا حدی بوده که افکار وزیر خارجه متوهم آمریکا و برخی دشمنان را به سوی ایران سوق داده. این در حالی است که چند سال است نیرو‌های یمنی موفق شدند توانمندی خود در زمینه صنایع نظامی و دفاعی را در  میانه تجاوزات عربستان به شکل گسترده‌ای افزایش دهند. تسلیحات بومی،موشک ها و پهبادهایی که خواب را از چشم سعودی‌ها ربوده اند.

 

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.