دوشنبه, 1 مهر 1398 :: Monday, 23 September 2019
 
کد خبر: 70586
آشفتگی سیاست خارجی آمریکا؛

ائتلاف ادعایی واشنگتن در خلیج فارس چگونه شکست خورد؟

 ائتلاف ادعایی واشنگتن در خلیج فارس چگونه شکست خورد؟
دولت آمریکا از زمان آغاز به کار دونالد ترامپ در کاخ سفید اقدامات زیادی با هدف اعمال فشار به ایران انجام داده، اما آنچه تاکنون در عمل روی داده و بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران نیز به آن اذعان کرده‌اند انزوای بیشتر واشنگتن در جامعه بین‌الملل بوده است.
پایگاه خبری ریشه

دونالد ترامپ از زمان آغاز به کار خود در کاخ سفید سیاست به اصطلاح به انزوا کشاندن ایران را یکی از اصلی‌ترین دستورکار‌های خود قرار داده است و در این راستا تلاش بسیاری را به کار بست، اما آنچه تا به امروز از سیاست خارجی دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری ترامپ مشاهده شده، انزوای واشنگتن در جامعه بین‌المللی در عرصه‌های مختلف بوده است.

دونالد ترامپ تاکنون چندین بار دست به عملی ساختن این راهبرد زده و تلاش کرده است تا کشور‌ها را علیه ایران با خود همره کند که جدیدترین این تلاش‌ها، ایجاد ائتلاف دریایی با هدف ادعایی حفاظت از آزادی کشتیرانی در خلیج فارس بوده است.

دولت آمریکا در جدیدترین اقدام ضد ایرانی خود تلاش کرد با ایجاد باصطلاح ائتلافی دریایی در تنگه هرمز با حضور طیف گسترده‌ای از کشور‌های مختلف، ضمن تقویت حضور خود در این منطقه فشار بر ایران را مضاعف کند.

ماه جولای آمریکا طرح تشکیل باصطلاح ائتلاف دریایی در خلیج فارس را با هدف ادعایی حفاظت از آزادی کشتیرانی در خلیج فارس مطرح و از کشور‌ها خواست تا در این ائتلاف مشارکت کنند.

وزارت خارجه آمریکا در همین راستا از ۶۰ کشور درخواست کرد تا به این ائتلاف دریایی بپیوندند، اما این ائتلاف با مخالفت اکثریت کشور‌ها مواجه شد.

دولت آلمان از نخستین کشور‌هایی بود که مخالفت خود با پیوستن به این ائتلاف دریایی را اعلام کرد؛ برلین چندین نوبت مخالفت خود را با پیوستن به این ائتلاف اعلام کرد که این مخالفت، خشم واشنگتن را در پی داشت.

«ریچارد گرنل»، سفیر آمریکا در آلمان با انتقاد از دولت مرکل به دلیل بی میلی برای پیوستن به ائتلاف دریایی تنگه هرمز، گفت: بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا باید مسئولیت جهانی بیشتری بر عهده بگیرد.

علاوه بر آلمان دیگر متحدان آمریکا نیز از پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا خودداری کردند؛ ژاپن اعلام کرد به مأموریت امنیتی آمریکا برای محافظت از کشتی‌های تجاری که از آبراه‌های اصلی خاورمیانه عبور می‌کنند نمی‌پیوندد.

کره جنوبی، نروژ، اسپانیا، فرانسه و بسیاری دیگر از متحدان دیرینه آمریکا از جمله کشور‌هایی بودند که این درخواست را با پاسخ منفی جواب دادند.

هند نیز از کشور‌هایی است که اعلام کرد قصد پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس را ندارد.

«نارندرا مودی»، نخست وزیر هند می‎گوید: دهلی نو هیچگونه اقدام نظامی برای محافظت از کشتی‌های خود که از تنگه هرمز عبور می‌کنند انجام نخواهد داد.

این نخستین بار نیست که آمریکا در صدد جلب حمایت کشور‌ها و همراه کردن آن‌ها با خود بر‌می‌آید، اما در بسیاری از موارد این طرح‌ها با شکست مواجه شده‌اند.

سال ۲۰۱۸ دولت آمریکا به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و تلاش کرد تا کشور‌های دیگر را نیز با خود همراه کند، اما در این زمینه موفق نشد و به اذعان تحلیلگران و بسیاری از مقامات کشور‌های غربی این اقدام انزوای بیشتر آمریکا را در پی داشت.

علاوه بر این سال ۲۰۱۸ نیز واشنگتن با همراهی ریاض درصدد ایجاد ائتلافی علیه ایران با همراهی کشور‌های عربی بودند.

این ائتلاف شامل کشور‌های مصر، اردن، عربستان سعودی و امارات بود، اما واشنگتن در ایجاد این ائتلاف نیز با شکست مواجه شد.

نکته قابل تامل در روابط آمریکا و متحدان سنتی‎اش در اروپا، بی اعتمادی آشکار پایتخت‌های اروپایی به واشنگتن است. این بی اعتمادی که اخیرا با خروج آمریکا از پیمان‌های بین المللی تشدید شده به گفته «برت استفنز» روزنامه نگار آمریکایی و ستون نویس نیویورک تایمز، به ویژه در زمینه اتحاد نظامی در پایتخت‌های کشور‌های عضو ناتو واضح است.

دونالد ترامپ، نخستین رئیس جمهور آمریکا نیست که از سوی اروپا با دیده تردید به آن نگریسته می‌شود. بدعهدی و نقض عهد واشنگتن در دوره‌های متفاوت سبب ایجاد هزینه برای اروپا شده بود.

در نتیجه آمریکا و اروپا بیش از پیش به دوراهی جداکننده‌ای نزدیک می‌شوند که مسیر‌ها و پایان متفاوتی را نیز خواهند داشت.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.