شنبه, 28 دى 1398 :: Saturday, 18 January 2020
 
کد خبر: 70468

یمن،باتلاق بن سلمان

یمن،باتلاق بن سلمان
عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ با تشکیل ائتلافی متجاوز از رژیم‌های مرتجع عربی، جنگی ویرانگر را علیه یمن با هدف تسلیم کردن مردم این کشور در برابر سیاست‌های خود آغاز کرده است که این حملات هیچ نتیجه‌ای به‌جز قربانی شدن میلیون‌ها انسان بیگناه نداشته است.
پایگاه خبری ریشه

یمن کشوری در جنوب غربی آسیا و در جنوب شبه جزیره عربستان واقع در خاورمیانه، و پایتخت آن شهر صنعا است.

 یمن از سال ۲۰۱۱ گرفتار یک بحران سیاسی شده‌است. بحران داخلی یمن، یکی از قدیمی‌­ترین، پیچیده‌­ترین و پویاترین بحران­‌های داخلی در منطقه خاورمیانه است که ریشه در اختلافات قومی و قبیله‌­ای گذشته این کشور دارد. 

به دنبال شروع قیام های عربی در سال 2011 یمن نیز به این خیزش ها پیوست و قيام‌ها و اعتراضاتي عليه «علي عبدالله صالح» رئیس جمهور وقت یمن شکل گرفت. نهايتاً اين قيام ها در ژوئن سال 2011 به فرار عبدالله صالح به عربستان منتهي شد. پس از فرار صالح،  منصورهادی که  به ابتکار شوراي همکاري خليج فارس يا همان ابتکار خليجي به عنوان رئيس جمهور موقت انتخاب شد نتوانست به خواسته های انقلابیون جامعه عمل بپوشاند و فساد دولت وی باعث شروع اعتراضات علیه دولت موقت شد.  اختلافات از سال 2014 بين انصارالله و منصورهادي کليد خورد تا اينکه در فوريه سال 2015 «عوض بن مبارک» رئيس دفتر منصورهادي به اتهام جاسوسي توسط انصارالله دستگير شد. اين دستگيري براي منصورهادي بسيار گران آمد و باعث شد هم «خالد محفوظ بحاح» نخست وزير يمن و هم منصور هادي رئيس جمهور براي فشار آوردن به انصارالله استعفا دهند و در ادامه با پيشروي انصارالله به عدن گريختند. در فروردین 94 نیز عربستان به همراه برخی دیگر از کشورها به بهانه حمایت از مشروعیت و بازگرداندن منصورهادی به یمن حمله کردند و این تجاوز همچنان ادامه دارد.

عربستان سعودی در اداره جنگ یمن و در برون‌رفت از آن دچار بحران اساسی است. حدود 53 ماه پیش، رهبر معظم انقلاب اسلامی با قاطعیت از شکست متجاوزین به یمن و به طور خاص از شکست خفت‌بار عربستان سعودی خبر داده بودند و این در حالی بود که در آن زمان همه علائم به نفع سعودی بود. هواپیماهای بسیار پیشرفته آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی کوچه و بازارها را بمباران می‌کردند و شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه ۲۲۱۶ که ۲۵ فروردین ۹۴ یعنی سه هفته پس از آغاز تجاوز سعودی به یک عضو آن صادر شد، طرف مظلوم و مورد تهاجم را به شدت محکوم کرد و خواستار سلب حیات او شد! کشورهای اسلامی چشم‌های خود را بستند و با زبانشان به حمایت از متجاوز روی آوردند و کشورهای عربی به جز یکی - دو استثنا، در کنار رژیم متجاوز قرار گرفتند و در ریختن خون برادران عرب خود شریک شدند!

یمن

عربستان پس از آنکه قطعنامه ۲۲۱۶ را از سازمان ملل گرفت، که در حکم مجوز ادامه جنگ بود، شورای همکاری خلیج‌فارس را به کمک گرفت و در نهایت توانست از همه آنان از جمله قطر، کویت و عمان قول همکاری بگیرد. از آن طرف بر مبنای بین‌المللی معرفی کردن جنگ، سعودی درصدد برآمد کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه را نیز ولو به شکل نمادین وارد عرصه نماید و این در حالی بود که از یک‌سو این سه کشور غربی تجربه چندان موفق در مدیریت درگیری‌ها نداشتند، از سوی دیگر اعتمادی به مدیریت سیاسی و نظامی سعودی نداشتند. علاوه ‌بر آن، در این زمان، این سه کشور در درون خود دستخوش تحولاتی بودند. روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و نیز تندروها در انگلیس سبب شد تیم بن‌سلمان بتواند با دادن رشوه‌های کلان، ورود عملی به جنگ و البته در حد محدود را به دست آورد. از نظر بن‌سلمان این تا حد زیادی کفایت می‌کرد و برای پیروزی بر یمنی‌ها جواب می‌داد. در این فضا عملیات نظامی که ششم فروردین ۹۴ به نام «عاصفه‌الحزم» آغاز و به عملیات «اعاده الامل» رسیده بود، رو به شدت گذاشت.

 

اما زیاد طول نکشید که همراهان عرب سعودی دریافتند، یمن صخره سختی است و عبور از آن ممکن نیست. پیش از این مصری‌ها، عثمانی‌ها و اروپایی‌ها، یمنی‌ها را تجربه کرده بودند. مصر در دوره جمال عبدالناصر که در اوج قدرت و خوشنامی بود، در مواجهه با همین یمنی‌ها ۵۰,۰۰۰ نفر کشته داد و عثمانی در قرن ۱۸ با تلفات زیاد ناگزیر به فرار از یمن شد و در این دوران، یمن تنها کشور عرب جهان بود که تحت امپراتوری عثمانی قرار نداشت. البته یمن یک بار دیگر نیز به تصرف عثمانی در آمد و عثمانی این بار هم در دهه۱۹۱۰ ناگزیر به فرار از یمن گردید.

کشورهای عربی خلیج‌فارس به زودی دور عربستان را خالی کردند و عربستان تنها در عرصه جنگ باقی ماند.

بررسی وضعیت میدانی در جنگ یمن

انصارالله یمن به همراه دیگر گروه های انقلابی هیچ گاه به دنبال اشغال یمن و یا پیشروی به سمت استان های جنوبی در چهار سال گذشته نبوده اند. در واقع انصارالله در شمال یمن و به ویژه در استان صعده حضور داشت. اما فساد دولت منصورهادی در کنار انحراف انقلاب از مسیر خود باعث شد تا انصارالله برای حفاظت از انقلاب مردم یمن و همچنین مقابله با حضور نیروهای خارجی در یمن اقدام به حمله به برخی از مزدوران وابسته به عربستان و امارات در شهرهای مختلف یمن کند. در واقع وابستگی منصورهادی به ریاض و تلاش وی برای بازگردان شرایط سیاسی یمن به دوران پیش از انقلاب 2011 سبب شد تا انصارالله ناگزیر از حرکت به سمت برخی از استان های جنوبی شود. نیروهای انصارالله یمن در سال 2014 و به منظور مقابله با فساد منصورهادی رئیس جمهور فراری یمن وارد صنعا شدند و بر این شهر مسلط شدند. با تسلط کمیته‌های انقلابی و احزاب یمنی بر شهر صنعا، پایتخت یمن، مبارزه با گروه‌های تروریستی در دیگر استان ها نیز در دستور کار قرار گرفت و ارتش این کشور با کمک نیروهای انقلابی توانستند بخش های زیادی از استان های یمن را از لوث وجود عناصر تروریستی پاکسازی کنند.

اما این اتفاق به مذاق عربستان که تسلط حداقل 50 ساله خود بر یمن را از دست رفته دید، خوش نیامد و به شکلی همه‌جانبه به یمن حمله کرد و سرانجام در پی توافق مسقط، نیروهای انصارالله و نیروهای ارتش به طور کامل از چند استان جنوبی، از جمله استان عدن، مناطق شمالی و مرکزی استان لحج، جنوب و جنوب شرقی استان تعز که هم‌اکنون عرصه شدیدترین درگیری‌هاست، عقب‌نشینی کردند. اما در ادامه نیروهای انصارالله به این نتیجه رسیدند که متجاوزان به هیچ وجه به دنبال توافق و یا مصالحه نیستند و تنها سعی دارند با ژست گفتگو به نوعی به اهداف خود برسند. به همین دلیل انصارالله پاکسازی استان های یمن را اشغالگران به عنوان هدف اصلی خود انتخاب کرد.  در واقع انصارالله یمن با تسلط بر استان های شمالی آماده نبرد در استان های جنوبی و غربی یمن شد. انصارالله به همراه دیگر گروه های انقلابی توانسته اند از 22 استان یمن بر 11 استان مسلط شوند. در واقع مهمترین استان های یمن اکنون در اختیار انصارالله قرار دارد. در شرایط کنونی انصارالله بر استان های صعده، عمران، حجه، المحویت، الحدیده، صنعا، ذمار، ریمه، اِب، البیضاء و تعز مسلط است. البته علاوه بر این استان بر بخش هایی از استان های الجوف، مارب، لحج و الضالع نیز مسلط است.

یمن

ویرانگری و قتل مردم یمن توسط سعودی‌ها

 

ائتلاف سعودی در طول چهار سال گذشته بیش از 250 هزار حمله هوایی علیه یمن انجام داده و بیش از نیم میلیون موشک، بمب وخمپاره به سمت یمن شلیک کرده که شش هزار عدد از این بمب‌ها، خوشه‌ای بوده است؛ همچنین دستکم 2951 عدد از این بمب‌ها، بمب نوری و 3721 عدد از آن ها بمب صوتی بوده‌اند. نتیجه این حملات وحشیانه شهادت بیش از 60 هزار یمنی بوده است. روزنامه گاردین در گزارشی اعلام کرده، 14 میلیون یمنی در معرض گرسنگی و قحطی هستند و هر هفته 10 هزار مورد جدید ابتلا به وبا گزارش می شود. همچنین بر اساس برآورد گروه "کودکان را نجات دهید", بالغ بر 85 هزار کودک زیر پنج سال بر اثر گرسنگی جان خود را از دست داده‌اند که معادل روزانه 77 کودک از سال 2015 است.

 

یمن کودک

علاوه بر این بیش از 500 هزار منزل مسکونی در بمباران ائتلاف سعودی طی 4 سال تخریب شده یا آسیب دیده‎اند. طبق آمارهای  اعلام شده، 1000 مدرسه و مؤسسه آموزشی، 200 واحد دانشگاهی، 50 مرکز رسانه‎ای، 400 بیمارستان و مرکز بهداشت، 1900 مرکز دولتی، 200 نیروگاه برق، 600 منبع و شبکه آب رسانی، 450 شبکه ارتباطات و 150 تأسیسات ورزشی، 15 فرودگاه، 14 بندر، 2200 جاده و پل، 4000 وسیله نقلیه، 600 خوردوی حمل و نقل مواد غذایی، 300 تانکر سوخت، 600 بازار تجاری، 350 کارخانه، 350 پمپ بنزین، 750 انبار غذایی، 300 مرغداری و گاوداری تخریب شده يا آسیب دیده‎اند.

یمنکشتار

راهبرد جنگی عربستان: اعدام یمنی‌ها با سرطان و بیماری

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید ده‌ها هزار نفر از مردم یمن مبتلا به سرطان هستند و امکان دارد در صورت عدم مداوا، جان خود را از دست بدهند.

رسانه‌های یمنی به نقل از این سازمان هشدار دادند اگر منابع مالی لازم برای درمان افراد مبتلا به سرطان تأمین نشود، ۳۵ هزار نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی تأکید کرد: «نباید سرطان به عنوان مجازات اعدام تلقی شود ولی شرایط در  یمن هم‌اکنون این گونه است».

پیشتر آژانس‌های وابسته به سازمان ملل متحد که در یمن فعالیت می‌کنند، از کمبود تأمین منابع مادی لازم برای اجرای شماری از طرح‌های مربوط به کمک‌های انسانی و بهداشتی در یمن گلایه کرده بودند.

به گفته سازمان‌های بین‌المللی، اوضاع در بخش بهداشت یمن به دلیل جنگ علیه این کشور شرایط وخیمی دارد و این مسئله منجر به گسترش وبا و بیماری‌های واگیردار شده و همچنین بسیاری از درمانگاه‌ها بر اثر این جنگ تعطیل شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس اخیرا در گزارشی تعداد کشته‌های جنگ عربستان سعودی علیه یمن، ۹۱ هزار و ۶۰۰ نفر ذکر کرد.

یمن کودک

شکستی به قیمت ۳۰۰ میلیارد دلار!

 

مقاومت یمنی‌ها آن‌قدر چشمگیر است که بسیاری از معادلات در این جنگ را تغییر داده، تا جایی که روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دیپلمات‌ها می‌نویسد: «جنگ یمن به باتلاقی برای محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بعد از توقف حمایت هم‌پیمان اماراتی وی تبدیل شده است. محمد بن سلمان با دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در تماس است تا به وی در جبران خروج امارات از یمن کمک کند.»

لازم به ذکر است امارات فرماندهی عملیات در یمن را برعهده داشت و بار آن را به دوش کشید و با خروج این کشور از یمن، بسیاری از تحلیلگران پیروزی عربستان در این جنگ را بعید می‌دانند.

حسن هانی‌زاده کارشناس سیاست خارجی در گفت‌وگو با گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: «ملت یمن در طول ۴ سال مقاومت دلیرانه خود در مقابل تهاجم عربستان و هم‌پیمانان عربستان به دنیا ثابت کرد در برابر مقاومت همه قدرت‌های دنیا عربستان راهی جز کنار کشیدن ندارد.»

وی ادامه می‌دهد: «در طول ۴ سال گذشته یمن در برابر همه قدرت‌های استکباری از جمله آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه و مرتجع عرب ایستادگی کرده و علی‌رغم سلاح‌های پیشرفته‌ای که از سوی آمریکا و غرب در اختیار عربستان قرار می‌گرفت مشخص شد که این سلاح‌ها در برابر اراده ملت یمن ناچیز و ناکارآمد است.»

هانی‌زاده می‌افزاید: «ائتلاف عربستان در برابر یمن درحال فروپاشی است، خروج امارات متحده عربی از این ائتلاف، خروج اردن از ائتلاف و اختلافات عربستان با اردن موجب شده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که یک جنگ ظالمانه را علیه ملت یمن ترتیب داده اکنون تنها بماند.»

در تحولات جدید یمن، عربستان متحمل خسارت‌های سنگینی شده است؛ این کشور از ده‌ها هزار تن از نیروهای سودانی و مزدوران و سربازان غیره کمک می‌گیرد که طبق گزارش‌ها ۴۰ درصد آنها را کودکان تشکیل می‌دهند. اکنون بیش از 4 سال از جنگ یمن می‌گذرد و محاسباتی که وجود دارد حاکی از آن است که عربستان 300 میلیارد دلار در یمن هزینه کرده و سرانجام شکست خورده و اکنون در شرایطی قرار دارد که برای حفظ آبرو هم که شده می‌خواهد از یمن خارج شود.

طبق گزارش‌های مستند عربستان در عملیات نظامی خود در یمن دست کم روزانه متحمل ۲۰۰ میلیون دلار خسارت می‌شود. تعداد سربازان عربستانی کشته شده در یمن نیز طبق آمارهای رسمی به بیش از ۳ هزار تن رسیده است.

وزیر اطلاعات دولت نیروهای حوثی که در برنامه المشهد الیمنی شبکه العالم حاضر شده بود گفت که هدف قرار دادن میدان‌های ابوظبی و ینبع در جنوب غرب عربستان و غیرآن ثابت می‌کند که نیروهای یمنی می‌توانند به هر هدفی که بخواهند دست پیدا کنند.

پیمان جبلی تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با گزارشگر کیهان می‌گوید:«نقطه پایان جنگ یمن خیلی وقت است که فرا رسیده و هر روز ادامه جنگ یمن برای عربستان و هم‌پیمانانشان غیر از فرو رفتن بیشتر در باتلاق زیان‌های اخلاقی و سیاسی و مالی نیست.»

وی ادامه می‌دهد: «هر روز که می‌گذرد حیثیت و اعتبار عربستان بیشتر در دنیا خدشه‌دار می‌شود، کشتار کودکان و محاصره مردم مظلوم یمن جنایاتی است که قابل چشم پوشی نیست و به واسطه آن اهداف سعودی‌ها نه تنها محقق نشده بلکه دیگر اعتباری برای آنها باقی نمانده است.»  

 

حمایت دولت ترامپ از کشتار زنان و کودکان

نکته مهم در مورد جنایت های عربستان در یمن این است که پس از قتل جمال خاشقجی بسیاری از کشورهای غربی، خواستار مقابله با عربستان شده اند. در این مورد جنگ یمن نیز در کانون توجهات قرار گرفته و جنایت های عربستان به عنوان عاملی برای تحریم این کشور تبدیل شده است. اما نکته جالب این است که با وجود آنکه سنای آمریکا طی مصوبه ای خواستار پایان حمایت از عربستان در جنگ یمن شده اما کاخ سفید اعلام کرده است که این قطعنامه را وتو خواهد کرد و وزیر خارجه این کشور تاکید کرده که آن را اجرا نخواهد کرد. در واقع دولت ترامپ با وجود شواهد بسیار روشن از کشتار کودکان و زنان و غیر نظامیان در یمن اعلام کرده که به دلیل منافع آمریکا در رابطه با عربستان هیچ گاه حاضر به کاهش حمایت ها از ریاض در جنگ یمن نخواهد بود. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی اکنون در باتلاق یمن گرفتار شده اند و دورنمای روشنی نیز برای پیروزی آن ها در این جنگ وجود ندارد.

پیروزی انصارالله در یمن و به طور کلی پیروزی یمنی‌ها در مواجهه با رژیم‌های عربی، موقعیت آمریکا در این منطقه را نیز به خطر می‌اندازد. همه می‌دانند که برای شکست دادن یمنی‌ها یک ائتلاف غربی- عربی شکل گرفته بود و لذا اینجا صحبت از شکست یک ائتلاف است نه شکست یک کشور. آمریکایی‌ها در حال حاضر در منطقه ما حدود ۳۰ پایگاه ثابت نظامی از ترکیه تا افغانستان دارند و علاوه‌بر آن حدود ۷۰ شناور کوچک و بزرگ نظامی آنان نیز در آب‌های منطقه حضور دارند که تعداد این ناوها در خلیج‌فارس به ۵۰ فروند می‌رسد. ثانیاً همه می‌دانند که یمنی‌ها و به خصوص بازوی نظامی آنان - انصارالله- به شدت ضدآمریکایی هستند و پیروزی آنان به معنای شکست نظامی آمریکا نیز هست چرا که همه می‌دانند اگر آمریکایی‌ها می‌توانستند، از پیروزی مخالفان مسلح خود جلوگیری می‌کردند. این به آن معناست که آمریکا باید فکر جای دیگری باشد و اسباب‌کشی را آغاز نماید.

 

چرا عربستان سعودی نمیتواند یمن را شکست دهد؟

1- توانایی های نظامی یمن

 درست است که کفه قدرت _هوایی ، دریایی و زمینی_ به نفع متجاوزین سنگینی می‌کند و مضاف بر این کمک های کشورهای غربی و منطقه در زمینه ی مدیریت عملیات ، رهبری، مراقبت و مخابرات وجود دارد ، توانایی ساخت و پیشرفت موشک های بالستیک و پهباد  ارتش و کمیته های مردمی شگفت آور است.

اولا از نظر پیشرفت بالا در آماده کردن سرهای جنگی این موشک ها (بالستیک و موشک های پهباد) و در فناوری هدایت و مشخص کردن هدف . ثانیا مدیریت کردن جنگ با این سلاح و هماهنگی اهدافش چنانکه یک جنگ بزرگ از نظر دفاعی و هجومی می طلبد.

درست است که این توانایی  ساخت و پیشرفت به پای داشته های متجاوزین نمی رسد که البته طبیعی هم هست اما ارتش و کمیته‌های مردمی ثابت کرده اند که می‌توانند از توانایی هایی که برایش تلاش کرده اند نهایت استفاده را کنند و با آنها مدیریت جنگ را بهبود بخشند. در مقابل یگان های متجاوز در استفاده از آنچه برخوردار است ، ناتوان است و در هماهنگی و مدیریت آنچه از کشورهای غربی کسب کرده بین تکنیک های مدیریت جنگ و پیاده کردن عملیات نظامی سرگردان است و حاصلش می شود نتیجه ی برعکس در میدان نبرد با توجه به توانایی های نظامی اطراف درگیر.

یمن

 

2- پایداری و تصمیم یمنی ها برای مبارزه تا آخر

شاید این جنبه ی معنوی شانه به شانه جنبه نظامی باشد یا بالاتر و آن چیزیست که باعث شکست دشمن شده و در این نبرد بی رحمانه حرف اصلی را می زند. کافی است فقط شیوه ی حیرت آور جنگ ارتشی ها و کمیته های مردمی را دنبال کنید. در پیشروی و خط شکنی و حمله به اهداف دشمن یا در دفاع جانانه در سایه برتری همه جانبه هوایی متجاوزین، علت نتیجه میدانی جنگ دستتان خواهد آمد.

در سایه ناکامی در رقم زدن  یک دستاورد میدانی مهم یا برآورده ساختن یکی از اهداف مشخص شده در ابتدای جنگ که اساسا در محاسباتشان بیشتر از چند ماه تصور نمی کردند ، امروز بیش از چهار سال است به چیزی دست پیدا نکرده اند و این تحت تاثیر روحیه ایست که محیط ، خانواده ، مبارزان و رهبران ارتش و کمیته های مردمی با آن شناخته می شوند و بعد از هر عملیات و درگیری در داخل یا مرزها این روحیه روز به روز هم در حال افزایش است. آینده ای برای دشمن نیست هر چند دست به هر نیرنگی بزند از جمله همزمان کردن مذاکرات با حملات نظامی و نفوذها.

راهی جز تسلیم برای متجاوزان نمانده است یا حداقل تا زمانی که جناح ملی یمن( ارتش و کمیته های مردمی) دنبال یک توافق سیاسی عادلانه هستند آن را قبول کنند. کشورهای متجاوز و در راس آن عربستان باید از لجبازی دست بردارند. با منطق و واقع بینی فکر کنند و هر چه زودتر برای مذاکراتی صادقانه و توافقی سیاسی آماده شوند.

 

دستاورد های نظامی یمن در جنگ با عربستان

شرایط مقابله نظامی با نظامیان سعودی نیازهایی برای یمنی‌ها به وجود آورد که اگر آنها مرتفع نمی‌شد، حتما شرایط جنگ و نبرد میدانی با مشکلات جدی‌ مواجه می‌شد؛ بدین معنا که ارتش و نیروهای مردمی برای محقق کردن استراتژی‌های دفاعی اعم از دفاع از شهرها و مناطق دیگر و همچنین حملات به داخل خاک سعودی، نیاز به تجهیزات فراوانی داشتند اما کشوری که تحت تحریم سازمان ملل قرار گرفته و با برتری مطلق هوایی عربستان سعودی در آسمان و با ممنوعیت پرواز هرگونه پرنده (نظامی یا غیرنظامی) مواجه است، واردات تجهیزات و ادوات نظامی برای این کشور از مسیر هوا قطعاً غیرممکن است.

یمنی‌ها بر همین اساس دست به کار شده و اقدام به تولید انواع تجهیزات نظامی کرده‌اند و در ابتدای راه به دلیل نیاز مبرم یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به موشک، تولید انواع راکت و موشک را در دستور کار قرار داده و چند ماه بعد اولین نمونه از موشک‌های ساخته شده توسط متخصصان موشکی یمن با نام‌های زلزال، قاهر، قاهر ام 2، برکان، برکان اچ 2 و . . . رونمایی و در برخی عملیات‌ها به سوی مواضع نظامیان عربستان سعودی در داخل خاک این کشور، شلیک شد.

ماجرا اما همین نبود و یمنی‌ها با تکیه بر توان داخلی موفق به ساخت انواع پهپادهایی مانند قاصف، راصد و چند پهپاد دیگر را رونمایی کرده و بعد هم با قایق تندرو موفق شدند یک شناور کلاس مدینه متعلق به نیروی دریایی ارتش عربستان را در آب‌های نزدیک به یمن، مورد اصابت قرار دهند.

تولیدات دفاعی و رونمایی از دستاوردهای جدید در یمن به همین چند دستاورد منتهی نشده و حتی یمنی‌ها موفق شدند یک فروند جنگنده اف 15 (ایگل) عربستانی را هدف قرار دهند.

نیروهای یمنی در ابتدای ماه ژانویه جاری موفق شدند که یک فروند زیردریایی جاسوسی متعلق به ائتلاف متجاوز سعودی را در آب‌های نزدیک به یمن شکار کنند. هنوز مشخص نیست که این زیردریایی چگونه توسط یمنی‌ها شکار شده است.

زیردیایی شکار شده، REMUS 600 ساخت کشور نروژ و شرکت دریایی کونگسبرگ (kongsberg) است. این زیردریایی مجهز به سامانه شناسایی اصوات آکوستیک داپلر، عمق سنج و جی پی اس بوده و قادر است به تناسب ماموریتی که دارد، انجام وظیفه کند.

یکی از مهمترین و کارآمدترین شیوه‌هایی که یمنی‌ها با استفاده از آن موفق شده‌اند، تعداد زیادی از نظامیان سعودی را به هلاکت برسانند، استفاده از مین‌های ضدنفر، ضدرزره و تله انفجاری است.

همچنین آمریکا عملیات‌های نظامی مستقیم و غیر مستقیم زیادی به بهانه حضور القاعده و داعش در یمن انجام داده اند و یکی از بخش‌های مهم این عملیات های آمریکا در یمن، استفاده از پرنده های بدون سرنشین است.

اما در اتفاقی جالب و بی نظیر، از سال ۲۰۱۷ به این طرف، حداقل در ۳ مورد یمنی ها موفق شدند پهپاد اصلی شناسایی و رزمی آمریکایی ها یعنی MQ-۹ ریپر را ساقط کنند. تا به امروز در هیچ نقطه ای از جهان این پهپاد با آتش متقابل ساقط نشده و هر سه مورد ساقط شدن آن به دست مقاومت یمن صورت گرفته است.

موشک

کارنامه 5 سال جنگ یمن چه می گوید؟

 

چهار سال تجاوز به یمن به عرصه ای برای سنجش و آزمایش دو نوع نگاه در عرصه منطقه بوده است؛ در یک طرف انصارالله قرار دارد که مهمترین ابزار این گروه برای ادامه نبرد مقاومت و تاکید بر اراده و ایمان بوده است و در طرف دیگر عربستان و امارات هستند که مهمترین نقطه قوت خود را تاکید بر سلاح های مدرن غربی و زرادخانه های خود می دانند. 

در واقع یک نوع جنگ جهانی کوچک در یمن در جریان است. در یک طرف عربستان قرار دارد که از طرف کشورهای قدرتمند حمایت می شود و در طرف دیگر انصارالله به همراه انقلابیون یمنی در حال نبرد هستند. در واقع نبردی نامتوازن در چهار سال گذشته در یمن شکل گرفته است که بر خلاف تصور و پیش بینی متجاوزان، نتیجه آن رقم خورده است. 

محمود معلمی کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: امروز یمن قدرتمندتر از گذشته است و اقدامات آنها توانسته متجاوزان سعودی را تا مرز پیشمانی بکشاند. چنانچه اخبرا سفیر عربستان در سازمان ملل اعلام کرد، جنگ یمن در حال اتمام است؛ هم اکنون یمن از نظر نظامی قوی شده است و برای دفاع از سرزمین خود، حالت آفندی گرفته تا عربستان را از جنگ افروزی‌هایش پشیمان کند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.