شنبه, 28 دى 1398 :: Saturday, 18 January 2020
 
کد خبر: 70417

در جستجوی یک جنایتکار بین المللی

در جستجوی یک جنایتکار بین المللی
ابراهیم عواد ابراهیم البدری القریشی یا "ابوبکر البغدادی"؛مهره سوخته و مسئول خون میلیون ها انسان بی دفاعی است که به وحشیانه وبی رحمانه ترین شکل ممکن به قتل رسیدند مورد تجاوز قرار گرفتند و اسیر شدند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

در برخی منابع خبری و امنیتی با نام علی البدر سامرایی، دکتر ابراهیم و ابو دُعا نیز از او یاد شده است. هرچند اطلاعات دقیقی از اودردسترس نیست اما گفته میشود او در سال 1971 در سامرا متولد شده به گفته واشنگتن پست تحصیلات او در مقطع دکتری علوم انسانی می باشد(!)او در دانشگاه اسلامی بغداد تحصیل و تا مرحله‌ عضویت در هیئت علمی پیش رفته است.

هسته تشکیل گروهک تکفیری تروریستی داعش

پس از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ توسط آمریکا، بر طبق گزارش‌ها، البغدادی رهبری چند گروهک نظامی را بر عهده می گیرد. پس از مدتی با برخی چهره های شاخص آمریکایی ارتباط برقرار می کند؛ فرمانده سابق نیروهای مرکزی آمریکا در تمجید از وی  اورا از اسامه بن لادن هم در برخی زمینه‌ها برتر می‌شمارد.

سابقه فعالیت البغدادی در طالبان

بغدادی چند سالی در گروه طالبان فعالیت داشته و با ابومصعب الزرقاوی (بنیان‌گذارالقاعده‌عراق درسال۲۰۰۳)در ارتباط بوده برخی هسته اولیه تشکیل داعش را در همان سال ها می‌دانند.ابوبکر البغدادی پس آنکه خود را  رهبر داعش خواند در یک پیام صوتی ۱۹ دقیقه‌ای از مسلمانان جهان خواست به مناطق تسخیرشده توسط داعش در عراق و سوریه مهاجرت کنند و به او در ایجاد یک "دولت اسلامی" یاری رسانند.

زندگی شخصی ابوبکر البغدادی

طبق اعلام برخی رسانه‌ها از مسایلی غیرعلنی درباره همسران سرکرده گروه تروریستی او صاحب 4 همسر و 15فرزند می‌باشد؛ همچنین او که از اصول اخلاقی و شرعی دور است، بیش از  15 زن غیرشرعی نیز در اختیار دارد.

 کشورهای اصلی تامین کننده جنگجویان داعش

برآوردهای منابع رسانه‌ای و امنیتی نشان داد داعش بیش از  30 هزار نیروی نظامی برای نبرد در اختیار داشت که بخش عمده آنها به کشورهای حاشیه‌ خلیج فارس(عربستان، امارات عربی متحده ، کویت و ... ) تعلق داشتند.درواقع اردن، عربستان، ترکمنستان،ازبکستان، چندین نفر جنگجو در اختیار داعش قرار میدادند.

با یک بررسی ساده می‌توان دریافت که از آغاز جنگ سوریه که گروه داعش خود را تجهیز کرد،  دو کشور اردن و عربستان برای تجهیز این گروه تروریستی اقدام نموده و زندانیان کشور خود را برای عضویت در گروه‌های تروریستی موجود در سوریه (و به خصوص در داعش) آزاد کردند که نتیجه آن جز ویرانی بخش‌های بزرگی از سوریه و عراق و هزاران کشته چیز دیگری نبود.

رژیم سعودی یکی از حامیان بزرگ داعش به حساب می‌آید که البته بر اساس آمار 107 نفر از هر 1 میلیون نفر از مردم این کشور عضو گروه‌های تروریستی بودند. اردن همسایه جنوبی سوریه دیگر کشور حامی داعش بوده که البته قرابتی هم با عراق دارد و در راستای بی‌ثبات کردن سوریه و عراق و در وهله سوم یمن گام برمی‌داشت.

روند فروپاشی داعش در سال 2017

سال 2017 گروه تروریستی داعش تمامی مناطق تحت اشغال خود در عراق را از دست داد و به طور کامل در این کشور فروپاشید و در سوریه نیز بسیاری از مناطق تحت اشغال این گروه تروریستی به کنترل ارتش سوریه در آمد و تنها بخش‌های بسیار کوچکی در سوریه در اشغال داعش قرار دارند.

خبرمرگ سرکرده داعش

در 26 خرداد 96 وزارت دفاع روسیه اعلام کرد :«در حمله جنگنده‌های روسیه به یک گردهمایی رهبران داعش که روز هفتم خردادماه (۲۸ مه) در حومه جنوبی رقه در سوریه تشکیل شده بود، ۳۰ تن از رهبران رده میانی داعش و ۳۰۰ تن از نفرات آن نیز کشته شده‌اند.»

وزارت دفاع روسیه همچنین افزود:«براساس اطلاعاتی که از مجاری مختلف بررسی شده، احتمالاً ابوبکر بغدادی در این گردهمایی حضور داشته و کشته شده‌است.»

اما در روز نهم اردیبهشت ۱۳۹۸ پیامی ویدئویی از ابوبکر البغدادی و چندی از یارانش که در اطراف او در مکانی نشسته‌اند پخش شد و احتمال کشته شدن او را کم کرد.

جزئیات جدیدی درباره محل اختفا ابوبکر البغدادی

طبق آخرین اخبار اختلافات شدیدی در میان آخرین بازماندگان گروه تروریستی داعش بروز کرده است که به مرحله کودتای سران جنگجوی خارجی و عرب به ویژه جنگجویان تونسی رسیده است. بارزترین علت این اختلاف نیز ناپدید شدن ابوبکر البغدادی تروریست و خلیفه خودخوانده داعش و عدم حضور او در ملاء عام است. براساس اطلاعات منتشر شده از سوی شورای عالی قضایی، "این اختلافات روی البغدادی که آرامش معمول خود را حفظ کرده، تاثیر منفی گذاشته است.

رباح علی ابراهیم علی البدری، پسرعموی ابوبکر البغدادی که این روزها در دادگاه های عراق محاکمه می شود در مورد اخرین بار که با او ملاقات داشته می‌گوید:«وی خسته و فرسوده شده است؛البغدادی همچنین با مشکلات جسمی نیز دست و پنجه نرم می‌کند. او در منطقه البوکمال سوریه مورد عمل جراحی از ناحیه گوش چپ قرار گرفته است.»

رباح افزود: «البغدادی از منطقه شعفه سوریه فاصله زیادی نداشت. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول کشید که به محل حضورش برسیم. این نشان می‌داد که او دور یا دستکم خارج از این منطقه به سرنمی برد.البغدادی با من خداحافظی کرد و من به همان صورتی که آمده بودم، چشم بسته خارج شدم.من تنها فرد نزدیک البغدادی بودم که بعد از اینکه سرکرده گروه داعش شد، با او برای اولین و آخرین بار ملاقات کردم.»

 

اختلافات داخلی عناصر داعش خبر جدیدی نیست خونخوارانی که سال هاست در پی شکست های متوالی از جبهه مقاومت با وجود حمایت همه جانبه تسلیحاتی و مالی از سوی غرب، عربستان، اردن، امارات و ... دیگر اعتماد خود به رهبران گذشته را ازدست داده اند و این پایان کار داعش است. بارها خبر پنهان شدن البغدادی را شنیده ایم؛ از افغانستان،عراق،سوریه تا غرب.  بزدلی که می‌داند سرنوشتش چیزی جز آنچه نصیب سایر تروریست های تاریخ آمده همچون صدام و بن لادن امثالهم شد، نیست.

 

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.